• olay ve hesap basit. hiç öyle düşündüğünüz gibi alengirli bir durum yok ortada.

yaz saatine göre bugün istanbul'da sabah ezanı 06:14 'te idi. yani saat 6'da kalkan ve yaz saatinde ısrar eden yöneticilerimiz namazlarını kılıp tekrar uyumadan güne direk devam edebiliyorlar. fakat eski yani normal saatimize göre olsaydı bu 5.14 olacaktı. eh haliyle o saatte işe gidemeyeceklerine göre tekrar yat/kalk yapacaklardı. bölünen uyku, rahatın bozulması vs. derken çözümü saatleri sürekli yaz saati yapmakta buldular.

bu sürekli yaz saati nedeniyle yaşanan keşmekeş, ögrencilerin karanlıkta yollara düsmesi, harcanan fazladan enerji ile milli servet kaybı falan aslında ne kadar basit birşey için yapılıyor.
  • bizim bilmediğimiz başka bir hesapları vardı belki ondan anlayamıyoruzdur.

ayrıca varsa bir kaynağınız paylaşın biz de görelim bakalım cidden çok büyük olmasa da tasarruf sağlanıyor mu? geçenlerde emo haberlerde tam tersini söylüyordu, tasarruf sağlanmadığını.

hadi diyelim sizin dediğiniz gibi ''çok büyük olmasa da tasarruf'' var. göt kadar tasarruf etmek için koskoca halkın ayarlarıyla oynamak normal midir? ufacık çocuklar da dahil herkesin feleği şaşıyor gün 8den sonra aydınlanmaya başlayınca.

ayrıca şu don't feed the troll bakınızını ota boka yapıştırmayın. bu konunun trollükle ne alakası var. ezberlemişsiniz bi don't feed the troll
  • hırsızların ekseriyetle gece çalışmayı sevdiğini düşününce...
  • rakamlar makamlar diyen arkadaşlar o rakamlara neyin rakamları olduğunu bilmeden konuşmasın lütfen. tasarruf sağlanan yerler sadece devlet kurumları. evet doğru devlet kurumları daha az elektrik kullanmış oluyor ama vatandaş sabahın köründe uyanıp evinde daha lamba açmak zorunda kaldığı için daha fazla elektrik tüketiyor. her durumda olduğu gibi devlet kazandı vatandaş kaybetti.
  • nedeni basittir efendim. ortada bir tasarruf söz konusu değil, aksine bu kadar karanlıkta yaşamak tüketimi arttırmıştır ve doğal olarak da fazla tüketilen elektrik satışı hükümetin bir başka indiragandi faaliyetidir. ısrar bu yüzdendir.
  • içinde bulunduğum durumdur.

+ gecenin karanlığında uyanmak psikolojimizi bozuyor.
    - e iyi de tasarruf oldu.
    + savını anlıyorum, ama bilimsel verilerle desteklemen gerekiyor. yayınlandığını söylediğin rapor nerede?
    - yav raporlar halka açıklanmadı. ayrıca rapora ihtiyacın mı var? hem düşününce çok mantıklı, akşam üç yerde ışık yakmıyosun işte.

çok basit bir muhabbet aslında. heriflere karanlıkta uyanmanın insanların psikolojisini bozduğunu anlatıyorsun, ama ülkemizin parası cebinde kalıyor diye cevap veriyor. psikolojimiz hala bozuluyor, ama madem ülkemiz kazanıyor diyorsun, rakamları paylaş bari. kaynağını veremediği bir takım rakamlar söylüyor. oysa enerji bakanlığı verilerinden derlenmiş başka kaynaklara göre ise, öyle bir tasarruf söz konusu değil.

elimde veri yokken konuşmayı seven biri değilim. tasarruf var mı yok mu ben bilmem; tasarruf olmuş da olabilir, olmamış da olabilir. ama adam mantık yürütmüş, bunu da ne resmi, ne de gayriresmi bir kurumun verisiyle desteklememiş. iki tane gazete linki vermiş, o da bilimsel veri sayılmaz. zira tam aksini iddia eden gazete linkleri de paylaşılmış. ortaya bir teori atmışsınız, bunu da veriyle desteklemiyorsunuz, veri isteyene de salak muamelesi yapıyorsunuz. teori atınca haklı olunuyorsa ben de atayım, akşam daha az elektrik yakılıyor olabilir belki, ama şu an sabahları elektrik yakılan noktaların sayısı ve miktarı artmış durumda. veri mi? veri meri yok, bence böyle.

halkın psikolojisini geçtim, ihracatının çoğunu yaptığın avrupa ile açılan saat farkı nedeniyle yaşanan ticari sıkıntılar bile başlı başına büyük olay aslında.

sadede gelelim; kendi deyiminizle bile, "çok büyük olmasa da" bir tasarruf sağlanıyor diye ne halkın psikolojisinin bozulmasını, ne avrupa'ya ihracat yapanların sıkıntıya sokulmasını anlamıyorum.

ha aslında yaz saatinde ısrar edilmesinde bir problem yok bence, sorunun asıl kaynağı yanlış gmt'de olmamız.
  • hükümet bu uygulamayı kalp cerrahlarının hayatımızdaki önemini anlamamız için dayatmaktadır. gecenin o karanlığında karşınıza çıkan herhangi bir şey kalp krizi geçirmenize sebep olabilir.

sabah 6:30 'da evden çıktığımda sokaktaki köpekler ilk kez benim adım seslerimle uyandıkları için (bunlar şanslı olduğum günler, direk ben sokaktayken ezan okunmaya başlarsa imama niyet bana kısmet şov yapıyorlar) akşamları iki sevip okşayayım diye şekilden şekile giren tüy yumakları, analarına küfredilmişçesine hırlamakta, havlamakta ve saldırı hazırlıklarına geçmekteler. artık servise giderken evden 5 dakika daha erken çıkıyorum çünkü bazı günler sokaktan geçemeyip yolumu uzatmam gerekiyor. ve bilirsiniz ki göt korkusu başka şeye benzemez.
  • (bkz: kimden ötürü),
    damat ferit'ten ötürü.
  • bunu anlamak için elektrik dağıtım şirketlerinin geçen yıl ki kar oranlarına bakılabilir. sanıyor musunuz ki arap saatine uygun olsun diye yapıldı ve bu sene de ısrar ediliyor? olay tamamen rant, para, halkı söğüşlemek.

bakın ben eskiden kışın kalktığımda evi aydınlatmak için anahtara basmazdım. şimdi ise yaptığım ilk iş ışık yakmak oluyor. çünkü zifiri karanlık. peki ben anahtara bastığımda kim kazanıyor.

(bkz: çalık holding)
hesabın var mı? giriş yap