şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her yaz tatili ilk iki haftadan sonra yüzüme çarpan gerçek. amk okul zaten 6 sene biraz kısalırdı yazları da gitseydik :///

  peşinen edit: yaz okulu açmıyolla
 • işe başladıktan sonra hafta sonları dahil bir yıl içerisinde toplam (bkz: 14 gün) izin yapabilecek bir öğrencinin, yaz tatilinin gelecekteki kendisinin bir yılda kullanabileceği toplam izin günü sayısı kadar kısalmasını istemesidir.
 • yanlış bir önermedir.

  yahu arkadaşım tatil dediğimiz şey nasıl bize bir lütufmuş gibi sunuluyor anlamıyorum. ulan bu hayat zaten benim hayatım. taş çatlasa 75-80 yıl ömrüm var. bunun kocaman bir kısmını zaten iş ve okul denilen, seni sistemin içinde eritmeye programlanmış zırvalıklarla alıyorlar. sonrasında al sana tatil diyorlar.
  yani zaten bana ait olan bir ömrün yine bana ait olan küçük parçasını sadaka gibi vererek sözde beni mutlu ediyorlar.
  anlamadığım nokta ise bu duruma bazıları karşı çıkarak "yok canım sağolun, hayatımdan lütfen biraz daha çalın." diyebiliyorlar.
  peşin not: başlığı açan arkadaşın okul daha hızlı bitsin diye bunu yazdığının farkındayım. bu entryi sadece okul özelinde yazmadım. okulların verdiğini iddia ettiği içi boş eğitim ayrı bir tartışma konusu.
 • belasını arayan öğrenci lafı.

  okulunu bitir, işe başla o zaman da bi görüşelim.
 • gerçekten fazladır. dünyada, avrupada ortalama 6-8 hafta arası iken meb’in çalışma takviminden de görebileceğiniz gibi ülkemizde tam 14 hafta yaz tatili yapılmakta.

  britanya, almanya, danimarka, avustralya’da yaz tatili 6 hafta. aslında avrupanın tamamında tatiller bizimkinden az. şu, ve şu kaynakları inceleyebilirsiniz.

  uzmanlar 6 haftanın bile yaz tatili için fazla olduğunu belirtmekteyken bizdeki 14 hafta tatil gerçekten önemli bir sorun bence. birçok öğretmenden de duyduğum bir şeydir, özellikle sosyoekonomik düzeyi düşük ailelerin çocukları 2. sınıfa geçtiklerinde 1. sınıfta öğrendikleri okumayı unutmuş olarak geliyorlar.

  eğitim-öğretim sistemindeki diğer sorunlar ele alınırken bu tatillerin uzunluğu da ele alınmalı, en az 1 ay daha eğitim yılına eklenmeli. bu ekstra bir ayda öğrenciler için faydalı yapılabilecek çok şey vardır. müfredat yayılabilir, ya da müfredat dışı sosyal etkinliklerde bulunulabilir.

  bu sayede öğretmenlerimiz de oecd ülkeleri arasında en az ders saatine sahip 3. ülke olmaktan kurtulurlar diye düşünüyorum.
 • hiç olmaması gerektiği de iddia ediliyor. yani eğitim, tatille ödüllendirelecek bir sıkıntı, yük, külfet olarak görülüyor bu şekilde diyorlar. halbu ki iş gibi eğitim de hayatın kendisi ve sürekli olmalıdır diyorlar.