şükela:  tümü | bugün
 • sizi rejime sokan koçunuz kapitalizmdir.
 • stalin* ve mao*'nunkiler tutunca maduro'nun da giriştiği şey.

  halkını açlıktan kıran diktatör pezevenkleri savunmak için kıçını yırtan komünist palavralarına kendilerinden başka inanan var mı acaba?
 • abd sadece 2000 yılından bu yana latin amerika'da meydana gelen altı darbe veya darbe girişimiyle bağlantılı olabilir. brezilya'da dilma roussef'in görevden alınmasına giden sürecin mimarı da olabilir, arjantin, şili ve brezilya'da darbe kanlı darbelerin suç ortağı olabilir, nikaragua'da kanlı iç savaşta parmağı da olabilir, kolombiya'da katil sürüsü paramiliter güçlerin hamiliğini de yapmış olabilir. domuzlar körfezi çıkarmasıyla küba'da fidel castro'yu devirme teşebbüsünde bulunmuş olabilir. panama'ya askeri müdahalede bulunmuş olabilir.

  bu liste uzar gider, latin amerika için neden "abd'nin arka bahçesi" denildiğini oturup anlatmaya gerek yok.

  ama hala "he canım he her şeyin arkasında da abd var zaten" diyen embesiller var.
 • garip bir sekilde "venezuela'daki kitliga laf edenler once 1980'de ıngiltere'de merkez sag'in yaptiklarinin hesabini versin" denilerek savunulan hadise.
  (bkz: türk dış politikası'nda whataboutism)

  venezuela'daki kitligin aslinda cok basit bir sebebi var. o da fiyat kontrolu ve kambiyo rejimi. dovizi ve fiyatlari serbest biraksalar en azindan bu kadar sikinti olmaz.

  birkac tane fundemental sikinti var
  a) petrolle alakali sikintilar
  1) chavez-maduro tayfasi basa geldiginden bu yana venezuela'nin petrole bagimliligi daha da artti
  2) chavez-maduro trayfasi basa geldiginden bu yana venezuela'nin petrol uretimi azaldi. cunku rafinerilere yatirim yapilmasi gerekirken paralar carcur edildi. simdi venezuela abd'ye ham petrol satip abd'den islenmis petrol urunleri satin aliyor.
  4) petrol fiyatlarindaki dusus
  5) 4'e bagli olarak cin'den petrol karsiligi borclanma sisteminin abarilmasi. su anda gunluk petrol uretimi 2 milyon varil seviyesine inen venezuela her gun cin'e borclarina karsilik olarak 800 bin varil bedava petrol gonderiyor.

  b) petrolle alakasiz meseleler
  1) fiyat tavani uygulamalari
  2) doviz kuru rejimi
  3) tr'den de alisik oldugumuz yolsuzluklar, kanunsuzluk vs

  ki sosyalist arkadaslarin aciklayamadigi sey su. venezuela iklim bakimindan duzgun bir yerde. ortadogu'da kurak bir yerden bahsetmiyoruz. nasil oluyor da bu ulke deli gibi gida ithalatina mecbur kaliyor ve hatta onu da beceremiyor.

  bunu tr uzerinden bir ornekle aciklayayim.
  diyelim ki findik ureticisisiniz. findigin kilosunu ortalama 9 liraya mal edip findik ezmesi fabrikasina 10 liraya satiyoruz.

  bir gun devlet baba diyor ki "yahu bu findik cok pahali. fakirer findik yiyemiyor. bu yuzden khk cikardik, findigin kilosu 5 liradan fazla olamaz". bu durumda koylu ne yapar? findik ekmez. cunku marjinal geliri marjinal maliyetinin altinda. fiyat kontrolunun olmadigi baska birsey eker ya da tarlasini satar vs.

  findik ezmesi fabrikasi bu sefer ya uretimi durduruyor ya da ithalata gidiyor. yalniz ithalatta da soyle bir sorun var. devletin belirledigi resmi kur ile gercek kurun alakasi yok. devlet resmi olarak 1 dolar=1 lira diyor ve cok kisitli miktarda doviz veriyor. bu yuzden siz kara borsadan 1 dolar=10 liraya findik ithal ediyorsunuz. dolayisiyla da fiyatlariniz cosuyor. bu sefer de devlet "1 dolar 1 lira iken sen niye findik ezmesini bu kadar pahali satiyorsun" diyip fabrikanizi orduya yagmalatiyor.
 • (bkz: maduro diyeti)