şükela:  tümü | bugün
  • trollünden format tiryakisine, ulusalcısından kürtçüsüne, paralelinden lobicisine kimseyi ayırmadan herkesin sözlüğe ayırdığı zamanı daha verimli geçirebilmesi için, naçizane, tavsiye ettiğim kriterlerdir.

aşağıda sayacağım 6 kriter, birkaç haftadır popüler olan `sizinkinden farklı görüşte olanlardan kurtulma rehberi`olmaktan çok birer gerizekalı turnusolü işlevi görüyor. yani bunları yapan adamların yazdığı bir şeyden keyif almayı bırakın, bu adamların size keyif verecek bir şey yazabilme ihtimali yok. bazen engellemeden önce adamların en beğenilen entrylerini okuyorum, yine yok. olmayınca olmuyor yani, yazamıyorlar.

biraz sözlük jeremiadı yapacak olursam, bu kişileri engellemek, a.k.a. uçurmak eski güzel günlerde sözlük moderasyonunun göreviydi fakat aman neyse zaten 2008-2011 yılları arası yazılan entrylerin %30u sözlüğün ne kadar bozduğuyla ilgiliydi iyi ki bitti o muhabbet.

1- pür küfür.

bu en güzel, en net kriterim. adam bir entry yazıyor mesela

(bkz: siktir git) #3627584263467
    29.02.2015 00:01 engelle beni dedirten yazar

bunun mesela söyleyecek hiçbir şeyi, hiçbir karşı argümanı, şakası, komikliği yok. bize ne düşündüğünü değil, ne düşünmediğini hızlıca anlatıyor. bu arkadaşların 20 saniye daha vakti olunca yazdıkları entry şu şekilde:

bazı amınakodumun orospu çocuklarına dert olmuş durum
    #3627584263468 29.02.2015 00:02 engelle beni dedirten yazar

fiil çekimi yapmadan isim öbeği kullanarak sözlük formatının ölmeyip hala kalbimizde yaşadığını hatırlatsalar da, engeli yapıştırıyorum.

2- kuru sitem

bazı yazarların bu mevzuyu tam anlamadıklarını gösteren entrydir.
    #3627584263469 29.02.2015 00:03 engelle beni dedirten yazar

bu sitemkar arkadaşı sözlükte 3 saat geçiren herkes tanıyor. e anlat madem mevzuyu? ya da hatasını mesaj at yazara? yok, anca sitem. bunların genelde tüm entryleri böyle oluyor, karadeniz neden türkiye'nin üstüne dökülmüyor gibi başlıklara

(bkz: yerçekimi)
    #3627584263470 29.02.2015 00:04 engelle beni dedirten yazar

yazarak hepimizi cehaletin pençesinden kurtaracak adamlar da bunlar.

3- önceliklerini bilen adamlar ve amk mizahı

bu arkadaşlar umursamama madalyonunun iki ayrı yüzü. birincisi internette konuşulacak olayların her sabah önem sırasını yapar ve en önemli olayla ilgisiz olanların konuşulmasına asla izin vermez, as in:

daha dün şu olay olmuşken bu olayla ilgilenecek kadar seviyesiz yazarların olduğunu gösteren başlık.
    #3627584263471 29.02.2015 00:05 engelle beni dedirten yazar

gündemde ciddi olay yoksa, bunlara konu beğendiremezsiniz, artık hiçbir şey konuşulacak kadar ciddi değildir. bir sayıyı zihinden 365 ile çarpmak başlığına girip üşenmeden "hesap makinesini al çarp amk" yazarlar.

4- sığ eleji

bunlar toplumumuzun çürüyen yüzüne ayna tutayım derken laf bulamayan arkadaşlar. en sevdiklerim bunlar, çünkü bu sefer çaba var, emek var. sözlükte yüzlerce kez benzer başlıklarda tartışılmış bir konuya dair yeni bir başlık açıp, yeni hiçbir şey söylemeden, bolca kalıp kullanarak kendi fikirlerini beyan ediyorlar. anladığım kadarıyla amaçları ya debeye girmeye çalışmak ya da başlığın tutması üzerine biraz popülarite kazanmak. aşağıdaki örneği kullanarak bu başlıklardan bolca üretebilirsiniz:

açılan başlık: bunların sürekli böyle olması

günümüzde bunlar her yerde böyle. televizyonu açıyorum böyle, sokakta yürüyorum böyle, artık böyle olmayanını bulmak çok zorlaştı.
    eeh yeter be! bunlar böyle olmaz!
    burama kadar geldi artık, neymiş, bunlar böyleymiş. yemezler koçum yemezler artık, açın artık gözünüzü.
    bunlar bundan sonra böyle olmayacak, olamaz, bu böyle biline. haddinizi bileceksiniz. o kadar!

#3627584263472 29.02.2015 00:06 engelle beni dedirten yazar

5- pasif agresif duyar

tespit mizahının son nefesini verdiği şu günlerde, tespit ettiğiniz her kişi sözlükte emir ve görüşlerinize hazır bulunduğundan ötürü her tespit başlığına er ya da geç damlayan arkadaşlar bunlar. otobüste kitap okuyan artist tip mi dedik, gelir hemen

yarım saat sonra akışkanlar mekaniği sınavı vardır ve dün dedesi öldüğünden çalışamamıştır.
    #3627584263473 29.02.2015 00:07 engelle beni dedirten yazar

en sevdikleri şey kendi hayatlarına dair küçük (küçük.) ipuçları vermek, hoşlarına gitmeyen şeylerden bahsetmek. bir nevi whining. bunlar genelde dünyayı, ülkeyi, mahallesini ilgilendiren konularda konuşmayıp, küçük dertlerden bahseden insanlar.

ramazan davulcusuna bahşiş vermeyen tip gibi bir başlığa gidip

belki de davulcu kendi abisidir ve 4 aydır işsizdir, olamaz mı?
    #3627584263474 29.02.2015 00:08 engelle beni dedirten yazar

yazabilirler. bu entrye mesela gelip kendi kriterinin olmadığını, o an canı istiyorsa engellediğini yazabilir, yazacak. hayır kendi engelleme kriterini yazsa zaten canım feda, ama o gelip kriterinin olmadığını yazacak. çünkü x olayından bahsedilmesi bile onun için kendisine x ile ilişkisi hakkında yöneltilmiş bir soru. bunların entrylerini okuyarak öğrenebileceğiniz tek şey bu kişilerin kendisi, o yüzden kendisini yeşillendirmeyecekseniz * yazdıklarını okumanızın bir anlamı olmuyor.

6- tabu kelimeler

bunlar hiçbir surette (tırnak işareti ve parantez içinde olanları tenzih ederim) yazılmaması gereken kelimeler. burası elbette kişiye göre değişir, benimkiler:

kezban, bayan, yeşillendirsin, swh, okumadim kardes durumumuz yoktu.
  • nasıl ki ülke her geçen gün daha boktanlaşsa da kök salmışlıktan sebep terkedemiyorsak çoğumuz, ekşi sözlük'te geçen onca yıl sonrası ortam ne kadar vasatlaşsa da terk edemiyor insan. sonuçta bu ilişkiye 15 yıl emek verdim.

malca paylaşımları olan kendi kanımdan öz akrabalarımı bile sosyal medya hesaplarımda engellemekten hiç çekinmezken, babamın oğlu/kızı olmayan buradaki hıyarları niye es geçeyim düşüncesiyle, madem bu evden taşınamıyorum, bari ortalığı toparlayayım diyerek şu yazar engelleme işi için de bir sistematik oluşturayım istedim.

1- x'te y liraya satılan z şablonunda başlık açıp, typo hatalarından bile muhabbet yaratmaya kasan tipler
    a) bu tür başlıklara (bkz: o paraya öküz alırız) yazan ya da ima edenler

2- sadece küfreden, hiç bir fikir bilgi vs veremeyen moronlar. özellikle spor kanalında takımdaşlarım da dahil olmak üzere. (küfürle ilgili bir derdim yok, ama yazdığında cinsel ihtiyaç gidermenin ötesine gidemeyenle derdim var)
    a) keyword'ler: fenev, cincon, sekiztaş, hamsi, sikti*, soktu*, tecavüz, şikeci, fransız, tinerci, bazı orospu çocukları, kezban

3- maaşıyla, kazancıyla, gezdiği gördüğü yerle, ödediği hesapla, arabasıyla vs aleni/gizli hava atma çalışan görgüsüzler

4- acı bir olayda espri kasmaya çalışan gerizekalılar
    a) yalandan deprem/yangın/felaket başlığı açanlar
    b) gerçek felaketlerin altına alakasız lokasyonlardan hissedilmedi/duyulmadı vs yazanlar

5- artık bir zorunluluğu/geçerliliği kalmasa da antik formatın ebesiyle sevişenler

6- siyasi/dini troller (ak, pkk, ulusalcı, ülkücü, gomunist, dinci, atayiz vs)
    bu konuda din, dil, ırk, siyasi görüş ayrımı yapmadan herkesi kucaklamaya çalışan bir gandhi gibiyim adeta.

7- maç başlıkları altında link dilenciliği yapan, ülker link içip zevkten zevke koşmaya çalışan, google'da arama kabiliyetinden bile yoksun cahiller

8- "sözlükçülerin en iyi 10" kalıbıyla ilgili de derin sıkıntılarım var ama engellemeye girişemedim henüz.

9- iyiden iyiye burayı şikayetvar'a çevirse de gerçek bir mağduriyet yaşamış ve bunun başlığını "x rezaleti" şeklinde açmış yazarlara dokunmuyorum. sonuçta buranın ses getirme gücünü kullanmak zorunda kalanlara destek olmak lazım.
    ama bu mağdurlarla hak etmediği halde taşak geçmeye çalışanlara acımıyorum. bir de kendi yaptığı gerizekalılık yüzünden mağdur olup da buradan medet umanları da takibe alsam mı diye düşündüm. ama işim gücüm yok ekşi'ye moderatör mü olacağım lan diyerek bunları da direk engellemeye başladım.

10- uyarmadan spoiler veren, ya da hayvan gibi şaapıp direk spoiler başlık açanlar

---

bir ara kendi 3 bin entrymi de elden geçirip bu kriterlere giren bir yazım var mı diye de bakacağım en kısa zamanda.

buraya hangi yazarı engellediğimi yazmayacağım asla, ben kim köpeğimki size şu adamı okumayın diyeceğim. o yüzden sadece bir sayaç koyup, kendi kriterlerimi yazıp geçeceğim belki bir başkasına da faydası olur diye. bu liste zamanla kendini güncelleyecektir tahminimce.

edit: bu vesileyle ispiyon mekanizmasını ve araştır butonunu ortadan kaldıranlara tekrardan en derin küfürlerimi de iletmiş olayım

engelli yazar sayısı : 274
  • benim için şudur; eğer bi entry'i okuyorken şunu diyorsam kendi kendime " bir insan nasıl bu kadar gerizekalı olup da böyle bir şey yazabilir amk" onu engelliyorum genelde, çünkü biliyorum ki bu insan hiç bir şey katmıyacaktır bana. sadece daha çok sinirlendirecektir.

1017 engelli var şuan 10 tanesine random tıkladım 9 tanesi uçmuş. yani %80'i uçmuş diyebiliriz bu listenin. verdigim kararlar dogruymus.
  • günde rahat 3-5 kişiyi engelleyen insan olarak;
    - ilk mesajında yazılan bi entry üzerine tartışmaya girip, cevap verince "bora ben bu arada" abazanları.
    - "kadınım demenin alternatif yolları" abazanları. hala ekşi'de kadınların da olduğunu hazmedemeyen mağara adamları.
    - ota boka cevap verme gereksinimde olanlar. yazdığım herhangi bi entry'i kendisinin daha evvel yazdığı entry'e cevaben yazıldığını zannedenler.
    - "napıyon" "geliyon mu" "gidiyon mu" diye hangi köyün kahvesinde masa arkadaşı olduğumuzu hatırlamadıklarım.
    - kadın düşmanları, kadınlarla, kadınlıkla ve (yani) erkeklikleriyle sıkıntısı olanlar.
    - ak oğlanlar.
  • özelden küfür eden herkesi engelliyorum. listemde şu an bayağı bi küfürbaz enflasyonu var.
  • troll listemde kimse yok. en katıksız orospu çocuklarını bile engellemiyorum.

yalnız bir kişiyi engellemiştim, o da ağır feministti. hayır feminist olduğu için engellemedim, siz erkekler şöylesiniz böylesiniz diye saydırdıktan bir iki hafta sonra, sevgilisine hediye almak istediğini söylemiş, ne alabileceğini sormuştu bana. ben de bastım troll'lere arkadaşı, sifonu da çektim üstüne. bir iki hafta sonra bu çocuktan da ayrılmış, sözlükte yine erkeklere çemkiriyordu. yazık lan :/
  • engelle butonuna tıklanabilinmesi. bunu yapabiliyorsanız yazar engelleyebilme kriterlerine haizsiniz demektir.
  • o kadar fazla ki benim kriterlerden geçip de engelleyebildiğim 1(bir) kişi var.

onu da tebrik ediyorum. kusura bakmasın hala kendisine küfür etmiyorum.

kendi halletsin.
  • özel mesaj atanları pek engellemem en fazla işime gelmiyorsa cevap vermem, işime geliyorsa cevap verir akabinde muhabbeti sarmazsa yine en fazla cevap vermem. birisinin yazdığı ilk entry ciddi anlamda cehalet kokuyorsa yine engellemem zira yazdığı konu hakkında bilgisi olmamasına rağmen yazmak için yazmış olabilir fakat başka bir başlıkta aynı cehaleti görürsem engellerim. sinirlendiğim kızdığım adamları engellemem benim ona sinirlenmem boş yazdığı anlamına gelmiyor. kocişim, pompişim, sevgilim, cicişim tarrzı entry giren harun abileri ya da kadınları direk engellerim isterse dünyanın en dolu insanı olsun şu sözlüğe benim kocam şöyle benim sevgilim böyle yazan kadın görmeye tahammülüm yok artık. eski kocasını sevgilisini kötüleyen adamı direk engellerim adam ömrünün bilmem kaç senesini bu adamı ya da kadını çekerek geçirmiş sonra bir şekilde canına tak etmiş ayrılmış ayrıldıktan sonra aylar yıllar geçmiş hala burada onu kötülüyor, sizin sağlıksız ilişkinizi okumak zorunda değilim, ayrıca kendi yediğin bokları yazmayıp hep karşı tarafı suçlamanız da çok salakça. eskiden görüşüp artık görüşmediğim insanları engellemem en fazla badilikten çıkarırım bir yerlerde yazdığını görürsem okur geçerim.
  • 1. açık açık terörist güzellemesi yapan yazarları engellerim.
    2. erkek düşmanlığı, iki tane hanzodan ilgi gördüğü için götü kalkık şekilde erkekleri aşağılayarak feminazilik yapan yazarları da engellerim.
    3. tuttuğum takımı dahi desteklese ergenler gibi maç muhabbeti yapan yazarları engellerim.