şükela:  tümü | bugün
 • trollünden format tiryakisine, ulusalcısından kürtçüsüne, paralelinden lobicisine kimseyi ayırmadan herkesin sözlüğe ayırdığı zamanı daha verimli geçirebilmesi için, naçizane, tavsiye ettiğim kriterlerdir.

  aşağıda sayacağım 6 kriter, birkaç haftadır popüler olan `sizinkinden farklı görüşte olanlardan kurtulma rehberi`olmaktan çok birer gerizekalı turnusolü işlevi görüyor. yani bunları yapan adamların yazdığı bir şeyden keyif almayı bırakın, bu adamların size keyif verecek bir şey yazabilme ihtimali yok. bazen engellemeden önce adamların en beğenilen entrylerini okuyorum, yine yok. olmayınca olmuyor yani, yazamıyorlar.

  biraz sözlük jeremiadı yapacak olursam, bu kişileri engellemek, a.k.a. uçurmak eski güzel günlerde sözlük moderasyonunun göreviydi fakat aman neyse zaten 2008-2011 yılları arası yazılan entrylerin %30u sözlüğün ne kadar bozduğuyla ilgiliydi iyi ki bitti o muhabbet.

  1- pür küfür.

  bu en güzel, en net kriterim. adam bir entry yazıyor mesela

  (bkz: siktir git) #3627584263467
  29.02.2015 00:01 engelle beni dedirten yazar

  bunun mesela söyleyecek hiçbir şeyi, hiçbir karşı argümanı, şakası, komikliği yok. bize ne düşündüğünü değil, ne düşünmediğini hızlıca anlatıyor. bu arkadaşların 20 saniye daha vakti olunca yazdıkları entry şu şekilde:

  bazı amınakodumun orospu çocuklarına dert olmuş durum
  #3627584263468 29.02.2015 00:02 engelle beni dedirten yazar

  fiil çekimi yapmadan isim öbeği kullanarak sözlük formatının ölmeyip hala kalbimizde yaşadığını hatırlatsalar da, engeli yapıştırıyorum.

  2- kuru sitem

  bazı yazarların bu mevzuyu tam anlamadıklarını gösteren entrydir.
  #3627584263469 29.02.2015 00:03 engelle beni dedirten yazar

  bu sitemkar arkadaşı sözlükte 3 saat geçiren herkes tanıyor. e anlat madem mevzuyu? ya da hatasını mesaj at yazara? yok, anca sitem. bunların genelde tüm entryleri böyle oluyor, karadeniz neden türkiye'nin üstüne dökülmüyor gibi başlıklara

  (bkz: yerçekimi)
  #3627584263470 29.02.2015 00:04 engelle beni dedirten yazar

  yazarak hepimizi cehaletin pençesinden kurtaracak adamlar da bunlar.

  3- önceliklerini bilen adamlar ve amk mizahı

  bu arkadaşlar umursamama madalyonunun iki ayrı yüzü. birincisi internette konuşulacak olayların her sabah önem sırasını yapar ve en önemli olayla ilgisiz olanların konuşulmasına asla izin vermez, as in:

  daha dün şu olay olmuşken bu olayla ilgilenecek kadar seviyesiz yazarların olduğunu gösteren başlık.
  #3627584263471 29.02.2015 00:05 engelle beni dedirten yazar

  gündemde ciddi olay yoksa, bunlara konu beğendiremezsiniz, artık hiçbir şey konuşulacak kadar ciddi değildir. bir sayıyı zihinden 365 ile çarpmak başlığına girip üşenmeden "hesap makinesini al çarp amk" yazarlar.

  4- sığ eleji

  bunlar toplumumuzun çürüyen yüzüne ayna tutayım derken laf bulamayan arkadaşlar. en sevdiklerim bunlar, çünkü bu sefer çaba var, emek var. sözlükte yüzlerce kez benzer başlıklarda tartışılmış bir konuya dair yeni bir başlık açıp, yeni hiçbir şey söylemeden, bolca kalıp kullanarak kendi fikirlerini beyan ediyorlar. anladığım kadarıyla amaçları ya debeye girmeye çalışmak ya da başlığın tutması üzerine biraz popülarite kazanmak. aşağıdaki örneği kullanarak bu başlıklardan bolca üretebilirsiniz:

  açılan başlık: bunların sürekli böyle olması

  günümüzde bunlar her yerde böyle. televizyonu açıyorum böyle, sokakta yürüyorum böyle, artık böyle olmayanını bulmak çok zorlaştı.
  eeh yeter be! bunlar böyle olmaz!
  burama kadar geldi artık, neymiş, bunlar böyleymiş. yemezler koçum yemezler artık, açın artık gözünüzü.
  bunlar bundan sonra böyle olmayacak, olamaz, bu böyle biline. haddinizi bileceksiniz. o kadar!

  #3627584263472 29.02.2015 00:06 engelle beni dedirten yazar

  5- pasif agresif duyar

  tespit mizahının son nefesini verdiği şu günlerde, tespit ettiğiniz her kişi sözlükte emir ve görüşlerinize hazır bulunduğundan ötürü her tespit başlığına er ya da geç damlayan arkadaşlar bunlar. otobüste kitap okuyan artist tip mi dedik, gelir hemen

  yarım saat sonra akışkanlar mekaniği sınavı vardır ve dün dedesi öldüğünden çalışamamıştır.
  #3627584263473 29.02.2015 00:07 engelle beni dedirten yazar

  en sevdikleri şey kendi hayatlarına dair küçük (küçük.) ipuçları vermek, hoşlarına gitmeyen şeylerden bahsetmek. bir nevi whining. bunlar genelde dünyayı, ülkeyi, mahallesini ilgilendiren konularda konuşmayıp, küçük dertlerden bahseden insanlar.

  ramazan davulcusuna bahşiş vermeyen tip gibi bir başlığa gidip

  belki de davulcu kendi abisidir ve 4 aydır işsizdir, olamaz mı?
  #3627584263474 29.02.2015 00:08 engelle beni dedirten yazar

  yazabilirler. bu entrye mesela gelip kendi kriterinin olmadığını, o an canı istiyorsa engellediğini yazabilir, yazacak. hayır kendi engelleme kriterini yazsa zaten canım feda, ama o gelip kriterinin olmadığını yazacak. çünkü x olayından bahsedilmesi bile onun için kendisine x ile ilişkisi hakkında yöneltilmiş bir soru. bunların entrylerini okuyarak öğrenebileceğiniz tek şey bu kişilerin kendisi, o yüzden kendisini yeşillendirmeyecekseniz * yazdıklarını okumanızın bir anlamı olmuyor.

  6- tabu kelimeler

  bunlar hiçbir surette (tırnak işareti ve parantez içinde olanları tenzih ederim) yazılmaması gereken kelimeler. burası elbette kişiye göre değişir, benimkiler:

  kezban, bayan, yeşillendirsin, swh, okumadim kardes durumumuz yoktu.
 • troll listemde kimse yok. en katıksız orospu çocuklarını bile engellemiyorum.

  yalnız bir kişiyi engellemiştim, o da ağır feministti. hayır feminist olduğu için engellemedim, siz erkekler şöylesiniz böylesiniz diye saydırdıktan bir iki hafta sonra, sevgilisine hediye almak istediğini söylemiş, ne alabileceğini sormuştu bana. ben de bastım troll'lere arkadaşı, sifonu da çektim üstüne. bir iki hafta sonra bu çocuktan da ayrılmış, sözlükte yine erkeklere çemkiriyordu. yazık lan :/
 • boyle dusunen / boyle seyler yazan birinin yazdiklarini sozlukte gormek istiyor muyum? diye kendime soruyorum ve cevabim hayirsa engelliyorum.

  mesela;
  - sozluge ozen gostermeyen, deftere karalar gibi yazanlari engelliyorum.

  - baslik acmasini bilmeyen yazarlarin, veya internette gordugu her haberi sozluge tasiyanlarin basliklarini engelliyorum.

  - ak partiyi ve rte'yi gonulden destekledigine inandigim yazarlari engelliyorum.

  - futbolla zerre ilgilenmiyorum. ama mac basliklarinda "orospu" kelimesiyle arama yapip, bu kelimeyi kullananlari engelliyorum. eger bos zamanim varsa baska kufurlu kelimeleri de ekliyorum.

  - türkiye'den siktir olup gitmek basligina "siktir olun gidin de kurtulalim" gibi seyler yazanlari engelliyorum.

  - ekşi sözlük dertleşecek insan veritabanı'na "boyle dusuyor mu?" yazanlari, ve bu baslik altina yazanlara kufredenleri engelliyorum.

  *bunlarin icinde en hassas oldugum ise sanirim sozluge gosterilen ozen.
 • aq tarzı yazanları engelliyorum aq. yok la kimseyi engellemem, yasak karşıtıyım. her bireye söz hakkı olmalı lan.
 • nasıl ki ülke her geçen gün daha boktanlaşsa da kök salmışlıktan sebep terkedemiyorsak çoğumuz, ekşi sözlük'te geçen onca yıl sonrası ortam ne kadar vasatlaşsa da terk edemiyor insan. sonuçta bu ilişkiye 15 yıl emek verdim.

  malca paylaşımları olan kendi kanımdan öz akrabalarımı bile sosyal medya hesaplarımda engellemekten hiç çekinmezken, babamın oğlu/kızı olmayan buradaki hıyarları niye es geçeyim düşüncesiyle, madem bu evden taşınamıyorum, bari ortalığı toparlayayım diyerek şu yazar engelleme işi için de bir sistematik oluşturayım istedim.

  1- x'te y liraya satılan z şablonunda başlık açıp, typo hatalarından bile muhabbet yaratmaya kasan tipler
  a) bu tür başlıklara (bkz: o paraya öküz alırız) yazan ya da ima edenler

  2- sadece küfreden, hiç bir fikir bilgi vs veremeyen moronlar. özellikle spor kanalında takımdaşlarım da dahil olmak üzere. (küfürle ilgili bir derdim yok, ama yazdığında cinsel ihtiyaç gidermenin ötesine gidemeyenle derdim var)
  a) keyword'ler: fenev, cincon, sekiztaş, hamsi, sikti*, soktu*, tecavüz, şikeci, fransız, tinerci, bazı orospu çocukları, kezban

  3- maaşıyla, kazancıyla, gezdiği gördüğü yerle, ödediği hesapla, arabasıyla vs aleni/gizli hava atma çalışan görgüsüzler

  4- acı bir olayda espri kasmaya çalışan gerizekalılar
  a) yalandan deprem/yangın/felaket başlığı açanlar
  b) gerçek felaketlerin altına alakasız lokasyonlardan hissedilmedi/duyulmadı vs yazanlar

  5- artık bir zorunluluğu/geçerliliği kalmasa da antik formatın ebesiyle sevişenler

  6- siyasi/dini troller (ak, pkk, ulusalcı, ülkücü, gomunist, dinci, atayiz vs)
  bu konuda din, dil, ırk, siyasi görüş ayrımı yapmadan herkesi kucaklamaya çalışan bir gandhi gibiyim adeta.

  7- maç başlıkları altında link dilenciliği yapan, ülker link içip zevkten zevke koşmaya çalışan, google'da arama kabiliyetinden bile yoksun cahiller

  8- "sözlükçülerin en iyi 10" kalıbıyla ilgili de derin sıkıntılarım var ama engellemeye girişemedim henüz.

  9- iyiden iyiye burayı şikayetvar'a çevirse de gerçek bir mağduriyet yaşamış ve bunun başlığını "x rezaleti" şeklinde açmış yazarlara dokunmuyorum. sonuçta buranın ses getirme gücünü kullanmak zorunda kalanlara destek olmak lazım.
  ama bu mağdurlarla hak etmediği halde taşak geçmeye çalışanlara acımıyorum. bir de kendi yaptığı gerizekalılık yüzünden mağdur olup da buradan medet umanları da takibe alsam mı diye düşündüm. ama işim gücüm yok ekşi'ye moderatör mü olacağım lan diyerek bunları da direk engellemeye başladım.

  10- uyarmadan spoiler veren, ya da hayvan gibi şaapıp direk spoiler başlık açanlar

  11- x'in ingilizcesi şeklinde başlık açanlar

  12- içinde yüzlerce entry barındıran başlıklarda daha önce yazılmış mı diye bakıp etmeden aynı şeyi defalarca yazanlar, hatta debe'ye bile girenler (bkz: #65137068)

  13- her türlü başlığa hiç bir bilgi yorum içermeyen sayısal tahminler yazanlar (maç skorları, asgari ücret maaşı tahmini vs)

  14- maraton üst uygun fiyata biletim var, cem yılmaz'a yan yana bilet arıyorum entryleri

  15- envai çeşit "yeşillendirin" entryleri

  ---

  bir ara kendi 3 bin entrymi de elden geçirip bu kriterlere giren bir yazım var mı diye de bakacağım en kısa zamanda.

  buraya hangi yazarı engellediğimi yazmayacağım asla, ben kim köpeğimki size şu adamı okumayın diyeceğim. o yüzden sadece bir sayaç koyup, kendi kriterlerimi yazıp geçeceğim belki bir başkasına da faydası olur diye. bu liste zamanla kendini güncelleyecektir tahminimce.

  edit: bu vesileyle ispiyon mekanizmasını ve araştır butonunu ortadan kaldıranlara tekrardan en derin küfürlerimi de iletmiş olayım

  engelli yazar sayısı : 1752
 • 1. maç linki isteyenler

  2. ülkede savaş var siz ne yapıyorsunuz, sözlük bu hale nasıl geldi diyenler ( düşünmeden engelliyorum)

  3. maç başlıklarında ağır küfür edenler

  4. fikirlerini kötü bir dille belirten ateistler ( heheheuuu yok lan allah yok ehuhu gibi)

  5. doğaüstü olaylarda adam başından geçen bişeyi yazmış mesela başlığa gelip '' euheuh yok la öyle şeyler yok la'' diyenler. bu da gereksiz ego ve konuşma tarzı yüzünden

  sonuç

  445 engellenmiş.
 • entry altına saniyesinde damlayıp "banane, sanane" yazmış olmak.
 • sunu bunu engelle diyenler.
 • ataturk dusmani kim varsa; sikime kadar yolu var, diyerek katildigim kriterlerdir.
 • özelden küfür eden herkesi engelliyorum. listemde şu an bayağı bi küfürbaz enflasyonu var.