şükela:  tümü | bugün
 • sözlük yazarlarına hayırlı olsun dediğim olay. yaklaşık 2 yıldır beklediğimiz haber sonunda geldi. zam oranları şöyle olacakmış;

  1. derece yazarlar (1999-2003); %12
  2. derece yazarlar (2003-2008); %10
  3. derece yazarlar (2008-2011); %8
  4. derece yazarlar (2011-2014); %8
  5. derece yazarlar (2014-2017); %6
  ayrıca karma tazminatının da sabitlendiğini belirteyim. normalde yüksek karmalara, yüksek tazminat veriliyordu. fakat geçen sene yaşanan karmayla ilgili itirazlar nedeniyle sözlük yönetimi karması olan yazarlara tazminatı 436 tl'de sabitleme kararı aldı. 500 entryi geçip fakat karma sahibi olmayanlar bu haktan yararlanamayacaklar. ayrıca zaman içinde karması 1'e kadar gerileyip sonunda yok olan yazarlarında karmayı kaybettikleri aydan sonraki ay, karma tazminatları kesilecek.

  edit: bayağı bir mesaj gelmiş; "biz neden maaş almıyoruz, haberimiz yok" diye. arkadaşlar yazar maaşları tüm sözlük yazarlarına verilmiyor. belirli bir standart üzerinde içerik üreten ve sözlüğe giriş yapamayan yani üye olmayan okuyucuların oyları ile belirleniyor. malum beğen butonu sözlüğe bağlı olmadan da ekranda var. oradan aldığınız like sayısına ve sosyal medya içerikleri üreten bir takım sitelerde entrylerinizin kullanmasına göre maaş almaya başlıyorsunuz. tabi kendi bilgisayarınızıdan çıkış yapıp like vermeye kalkarsanız pek bir yardımı olmaz zira ip adresinin, lokasyonun değişmesi lazım. ve de zaten sadece like değil dediğim gibi entrylerinizin bazı sosyal içerik oluşturan sitelerde kullanılması lazım. eğer şartları sağlarsanız sözlük size mesaj atıyor ve bulunduğunuz ilde yönetimden birisi varsa ona yönlendiriyor eğer yoksa o ilde anlaşmalı bulunduğu bir firma ile sizi buluşturup sözleşme imzalıyor. yazar olduğunuz yıla göre dereceniz doğrultusunda maaşınızı almaya başlıyorsunuz. benim bildiğim kadarıyla düzenli entry giren 1. derece bir yazar şuan 9bin tl'ye yakın bir maaş alıyor. yalan olmasın, yanlış olabilir.
 • kesintilerle verdiğini geri alan zamlardır. %12 lik zam maaşlara %6 olarak yansımıştır. aynı mesai ye limon satsak daha fazla kazanırız.
 • sigorta hala asgariden sendika uyuma!!
 • yazar sendikalarının başarısıdır.

  (bkz: yazsen)
 • siz nasıl o kadar zam aldınız lan ?

  benim gibi çakma yazarlara %5 den uygulanmış zamdır.
 • ya yeter amk. tamam ara sıra bu tarz başlıklar gündem oluyor, gülüyor eğleniyoruz ama bokunu da çıkarmayın moruk.

  tanım: olmayan zamdır, maaş falan yok zaten. oh be.
 • en azından enflasyon oranı kadar beklediğim zamdı.

  yüzde 6 nedir be.
 • bitcoin karşısında yine eksiye düşmüş zamdır.
 • aramızda geyik olduğunu zannedenlerin komik duruma düştüğü olaydır.