şükela:  tümü | bugün
  • dünyâ'da zor, türkiye'de ise neredeyse olanaksız bir şey.
  • (bkz: zabıt katibi)
  • gayet mumkun olan durum. yeter ki yazilariniz begenilsin. ben yazarim deyip duygusallik namina arabeskin dibine vuruyorsaniz gecmis olsun. ya da 6 yasindaki cocuk seviyesinde hikayeleriniz varsa cocuk kitabi sektorune girin bi de. zaten canim ulkemdeki dizi ve cogu film senaryolarina bakilinca insanimiz acisindan mucize sayilabilir tabi.

simdi suraya bi ton yazar adi verip ugrastirmayin beni gece gece. adam/kadin yazmis ve ulkemizde de deli gibi bekleniyor kitaplari. 30 tl gibi ucretlerden satiliyor ve kitabin kendisnin maliyeti komik rakamlar. yani yayinci ve yazar/cevirmen satislardan iyi gelir elde edebilir. burada cesitli anlasmalar yapmis acemi ya da yeni yetme yazarlardan bahsetmiyorum. kendini ispatlamis artik milletin degerlendirmelerini bile okumadan kitabini cikar cikmaz gozu kapali aldigi yazarlardan bahsediyorum. siz de iyi yaziyorsaniz sizin yazilariniz da begeniliyorsa gayet de kazanirsiniz.

breaking bad ya da lost gibi senaryo yazaniniz var da yapimcilar mi kabul etmedi. artik su eziklik kompleksinden kurtulup yapmak istedigimiz ise odaklanmaliyiz. siz isinizi iyi yaparsaniz emin olun begenenler size destek verecektir.

edit: imla

zöge: madem o kadar iyi yazıyonuz ama sistemin dayatması var. güzel kardeşim 2014 e girecez artık twitter var facebook var amatör bloglar siteler var. toplaşın 3-5 para koyup yayın evi açın. kredi çekin. madem o kadar güveniyosunuz yazdıklarınıza. zaten tutar da satar da kredilerinizi de öder üstüne para da kalır. bugün iyi bi senaryo yazıp piyasadaki duyarlı bi oyuncuya ulaştırsan o film işe yarayacaksa gerçekten güzelse emin ol çekilir. haa gazete yazarı mısın? aç bi blog. yaz bakalım. koştur araştır. artık her yere ulaşmak herkese ulaşmak mümkün. lan keşke benim öyle bi yeteneğim olsa yazabilsem çizebilsem ya da çalabilsem. bunlarda birini gerçekten yapabilsem her türlü piyasada parmakla sayılacak kadar adam olan ülkemde bi yerlere gelirdim.

ha yazamam mı yazarım ama işte o zaman yazar olunmuyo her yazan kendine yazarım diyo. her çizen kendine çizerim diyo vs.
  • din denen katakullinin şifrelerini 20. yüzyılın ortalarında bir tarihte çözen scientology'nin kurucusu ve öncesinde bilim kurgu yazarı olan lafayette ron hubbard, yazarak para kazanmak hakkında şunları söylemiş:

"writing for a penny a word is ridiculous. if a man really wanted to make a million dollars, the best way to do it would be start his own religion."

- 27 ağustos 1978 tarihli los angeles times gazetesinden alıntı. lakin hubbard bu sözün bir benzerini ilk kez 1940'larda, yazarlık mesleğinden pek de iyi para kazanamadığı gençlik döneminde sarfetmiş.

yaklaşık türkçe meali:

"kelimesi bir kuruş karşılığında yazmak gülünç. eğer insan gerçekten bir milyon dolar kazanmak istiyorsa bunu yapmanın en iyi yolu kendi dinini kurmaktır."

.
  • üniversite hayatı boyunca yazarak para kazanmış birisi olarak şu kadarını söyleyebilirim, sadece yazdıklarınızın beğenilmiş olması yeterlidir. çok yüksek meblağlar kazanmadım ama istesem kazanabilirdim. ben daha çok aylak aylak gezmeyi tercih ettim. gözlemlediğim kadarıyla çok ciddi yeteneğe sahip olan pek çok arkadaşımın sırf tembellikten ve yazmak istemelerinden dolayı bu fırsatı teptiklerine de defalarca kez şahit oldum.
  • mümkün ama zor.

kaldı ki günümüzde daha da meşakkatli bir eylem. o kadar iyi yazarın arasından sıyrılıp hele ki üslup, konu ve kurguyu iyice yerli yerine oturtmak çok kolay değil. ya çok üstün yetenek olacak ya da başka çarem yok deyip hatmedeceksin yazacağın türleri.
  • fal, burç, yemek üzerine yazarsanız olur.
  • piyasada ne yaptığı belli olmayan, hangi sıfatla yazdığı belli olmayanların bile tirajı yüksek gazete ya da dergilerde yazarak para kazandığı düşünülürse, bence herkes için mümkün olan eylemdir.. umudunuzu kaybetmeyin, zaten bir gün hepimiz ünlü olacağız. *
  • ne yazdigina gore miktari ve olabilitesi degisecek durum. yazma isteginin amaci para kazanmaksa eger belli basli konulari hepinizi anliyorum acinizi paylasiyorum vari yazarsin olabilitesini arttirirsin. peki bu konular nedir?

- toplumun kanayan yaralarina parmak basmak,
    - ask, o seni kaybetti, ayrilirken semsiyeni de al vari iliski icerikliler,
    - bak soyle sevistim soyle sevdim melissa p vari kirilmayan cinsel tabular,
    - erkekleri anlama sanati falan filan