• örn: solcu olmasıyla bilinen bir sözlük yazarının, aydın birinin öldürülmesi sonucu açılan bir başlıkta sağcı postuna bürünüp "oh iyi ki öldü, bize hakaret ediyordu 30 000 asker öldü neden hepiniz türk olmadınız, şehitlerimizin kanıyla sulanan bu cennet topraklarrrrrreaallah" gibi klişeler yazıp diğer solcu ama çömez sözlük yazarları tarafından kötülenmesi.

ya da örn. musesis'in metallica başlığına "kill em all'dan sonra bozdular hacı, osursam daha iyi müzik yaparım eha eha" yazarak genç metalikacılar tarafından yerden yere vurulması.

(bkz: ironiyi anlamayan nesle asina degilim)

tanım: ironik olay
  • yazarın ya ironi yaptığını belirtmesi gerektiğinin ya da düşük karmaya razı olması gerektiğinin göstergesidir.
  • ironi yaptığı şekilde düşünen ve yazarın ironi ile kendisiyle dalga geçtiğini anlayan yazarın da yapabileceği bir iştir.
  • bazi ironik yazilar cok bariz ironik oluyorlar "hahaha dalga gecmis keranaci!" diyorsunuz. ama bazi yazilarin ironi oldugu anlasilmiyor, cunku ironi yapilarak elestirilen turde yazilar ciddi ciddi ortamda var. atiyorum rte ile ilgili ironik "cok severim, cok basarili" diye bir entry girdi diyelim aslinda kendisinden hazzetmeyen birisi, ortamda ironi mironi yapmayarak "cok severim, cok basarili" diye dusunen bir suru insan oldugu icin onlardan biri sanilmasi dogaldir. ha bu bu entrynin kotulenmesi icin sebep midir, ben kotulemem sevsin sevmesin bana ne de ironiyi anlamayan kendisi gibi dusunen kisiler kotuleyebilir.

buradaki kritik sey de ironi yapan yazarin taninmiyor olusudur. ben bir yazarin solcu, metallica-sever (uzar gider bu...) kimliklerinden/duruslarindan bihabersem, bu bilgiyi haiz degilsem o ironiyi (cok bariz degil, yukaridaki gibi muallaka) anlamam mumkun degil. yazan da o ironinin anlasilmasini beklememeli cunku herkesin kendisini tanidigini, bildigini varsaymamali.

ironi yapacaksaniz bunu bariz yapin, mubalaga edin ki elestirdiginiz kliselerin uzerine cikin, ve de ironiyi kendi "kim"liginize dayandirmayin. hayir belki yine kotulenirsiniz ama en azindan sizin gibi dusunen degil elestirdiginiz kisiler tarafindan kotulenirsiniz, bu da avuntu olur mu karma derdine bilmem.

ay dur tanim yapmayi unuttum ayol: bazen hic de yadirganmayacak insanlik hali, eylemi, cicisi bicisi.
  • ironi yapmak tabi ki sadece kendi fikirlerinin tam tersini yazip sonra da sozluktekilerin sanki 20 yillik kankaymissiniz gibi "ahahahaha ne guzel de ironi yapmis" demesini beklemek degildir. ironi yapmak sizi hic tanimayan birinin bile ne demek istediginizi anlayacagi sekilde asil amacininizi belirtmek ama bunu esprili bir dille yapmaktir.

tabi isin bir de obur yakasi var, yani okuyucu. okuyucu eger tipini begenmedigi bir baslikta seri imalat cok kotuhaline burunmus ise, tabi ki sizin ilk paragrafinda basliga katiliyormus gibi yaparaktan, ikinci paragrafta gelisine bi tane cakan entrynizin de ustune kusar gecer okumaz cunku tamamen. ha diyeceksiniz ki nerden bilir yazar bunun bole oldugunu, ayni anlamdaki diger entryler en begenilenlere girerken bu entrynin zamanin otesinden selam etmesinden...

ne diyelim egitim sart
  • (bkz: poe's law)
hesabın var mı? giriş yap