şükela:  tümü | bugün
 • belli bir populariteye ulasmis yazarlarin* gerek verdikleri konusmalarda gerek kendi kitaplarinda verdikleri ogutlerdir. ornek olarak dandelion wine'in onsoz kismi verilebilir. soyle baslar:*:
  "this book, like most of my books and stories, was a surprise. i began to learn the nature of such surprises, thank god, when i was fairly young as a writer. before that, like every beginner, i thought you could beat, pummel, and thrash an idea into existence. under such treatment, of course, any decent idea folds up its paws, turns on its back, fixes its eyes on eternity, and dies."

  kisaca kitabiniz icin guzel fikirler bulmaya kasmayin, onlar sizi bulacaktir yeter ki gormesini bilin demektedir. ornekler cogaltilabilir.
 • nasıl yazmanız gerektiğini söyleyenleri dikkate alın,* adamlara teşekkür edin. artislik yaparsanız, uçarsınız.*

  (bkz: bfik)

  (bkz: dedirten)

  (bkz: doyzb)

  (bkz: sourlines)
 • (bkz: akıllı olun)
 • çok fazla siklenmemesi gereken öğütlerdir. zira yıl olmuş 2013, adam hala format bilmiyor. x nedir soru başlığına, y'dir diye entry giriyor. kayınçomdan eltime öğütler başlığına, söz konusu "öğütler"i tanımlamayan, "püskeviti çaya batırıp da yesin" minvalinde entry giriyor.
 • lütfen cümlelerinizi "amk" ile bitirmeyin. smiley kullanmayın. "!!!11" gibi ünlemler atmayın * arkadaşına mesaj çeker gibi entry yazanların azalarak bitmesini diliyorum uzun zamandır, lütfen siz de onlar gibi olmayın.
 • yeni geldiyseniz, yabancılık çekiyorsanız, yazma heveslisiyseniz işiniz hem kolay hem de zor. formatı bilmek mühim ama belli başlısını şimdilik öğrenip zamanla yaza yaza gerisini haliyle öğrenirsiniz zaten.

  örneğin soru başlığına cevap niteliğinde entry girmeyin, başlığı tamamlamak değil tanımlamak amacıyla yazın. misal ; karpuzu çalan kimdir? entry: halandır olmamalı. diyecekseniz de bakınız içinde demeniz daha sağlıklıdır.

  kişisel sözlerinizi şimdilik geri plana itin. normalde bilgi ve fikir sahibi olduğunuz konulara yazın. yazım alışkanlığınızı başka türlü hale yola sokamazsınız. kişisel görüşüm budur. hata yaparak devamlı ispiyonlanarak nerde yanlış yapıyorum ulan diyerek uğraşacağınıza şimdilik temel ve basit şeylerden gidin. kısa zamanda toparlarsınız zaten.
 • ne konuda yazarsanız yazın mühim değil. üslubunuzda saygılı olun kafi...
 • yazar kadrosuna yeni alınan biri olarak tek şey öğütlerim;

  mantıklı ve edepli bir şekilde yazın zaten adminler güzel, akıcı üslubu olanları tercih ediyorlar. o yüzden sözlüğe girmek için kendi düşüncelerinizden ödün vermeyin. ekşisözlük her görüşten yazar barındırıyor siz farklı olursanız büyük ihtimal yazarlığa alınırsınız ve böylece sözlüğe renk katarsınız böylece her düşünceden yazarların olduğu demokratik bir ortam oluşur.
 • benimkiler hariç pek dikkate alınmaması gereken öğütlerdir. kendiniz olun, muhteşem entry giricem diye kasmayın birde başka sözlüklerden entry kopyalayıp yazar olmayı bekleyin.
 • entry içinde küfür kullanımına ilişkin birkaç tavsiyem olacak. halen birçok yazarın öğrenemediği şey şu: yazdığın her şey ekşi sözlük'ü değil, seni bağlıyor. recep tayyip erdoğan'a ağır hakaret ettin diyelim. hukuk müşavirleri olan ve söz konusu avukatlara her ay ciddi rakamlar bayılan ekşi sözlük'ü arkanda duracak sanıyorsun değil mi? yanılıyorsun. tayyip erdoğan ekşi'ye dava açtığında, ekşi sözlük her davada yaptığı gibi ''şimdi efendim bu yazılar bize ait değil. biz nehrin akan suyu değil nehrin yatağıyız. üzerimizden tonlarca su akıp gidiyor evet ama işte onları sizler gibi biz de tanımıyoruz'' deyip, ekşi sözlük'ün ''tüm yazılanları denetlemesinin mümkün olmadığını'' vurgulayacak, yasal sorumlulukları gereği ip adreslerini vererek üzerlerine düşeni yapmış olmanın mutluluğu ile ilişiklerini keseceklerdir.

  aklıselim birçok yazar ''ekşi sözlük, dava açıldığından nasıl bizleri haberdar etmez! üstelik nasıl olur da ip numaramızı verir?'' diyerek hayıflandı ve sözlükten tamamıyla ayrıldı. idraka gel bro! adam ''ben bilmem kime saydırdım da başıma durduk yere iş aldım'' demek yerine sözlük yönetimine kızıyor. oldu canım sen tam gaz yardır, ekşi'deki hukukçu abilerin korusun seni. :) oldu! sen bayağı zekiymişsin de.

  şahsa yazılan tüm entry'lerde çok daha özenli olun. diğer bir sözlük yazarına yazdığınız nick altı entry bile başınıza iş açabilir. bir insanı, küfür etmeden de yerin dibine sokabilirsiniz. bu tamamıyla sizin elinizde. haliyle yazı biraz daha uzar ama en azından başınıza iş almazsınız.

  akp-chp tartışmalarının tavan yaptığı, geride kalan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cehape yanlısı bir yazar arkadaşımız, akpli yazarların nick altlarına çok çok ağır küfürler yazdı. yazdığı kişiler de ona yazdı. :) birbirlerini güzelce kalayladılar. yarasın! :) halbuki hepimiz bir fidanın güller açan dalıyız. hepimiz kardeşiz. bu öfke ne diye? :) neyse efendim, bu zat-ı şahane bana da mesaj attı gecenin bi saati. hakkında yazmış olduğum entry'lerden dolayı dava açılacağını, başımın boş yere belaya girmemesini, yazdığım o entry'leri silmemin birçok şeyi düzelteceğini, söz konusu entry'lerin tarih ve saatiyle fotoğraflandığını, arşivlendiğini, falan fıstık...

  ''hassiktir oradan gavat!'' yazmak istedim cevaben, yazamadım. gerek yok zira münakaşaya. ''ulan orospu çocuğu ben hiçbir zaman nick altı yazılarımda küfür etmem ki'' de demedim. direkt cevapsız bıraktım mesajını. garibim, ortak bi mesaj hazırlamış uzun mu uzun. yolluyor onu kendisine tüm küfür edenlere. gayet düzgün, gayet saygılı entry'im bile küfür etkisi yaratmış onda anlaşılan. :)) kıyamam!