şükela:  tümü | bugün soru sor
  • keşke bilgi sahibi olsam da yardımcı olabilsem dediğim başlıktır. "bak şurdan siktir git" esprisi kasmıyorum paniklemeyin.

yeni nesil işçiler, hizmet sektörüne mensup girişimciler, yazılımcılar, mühendisler, doktorlar, bunlar artık bu ülkeden gitmenin derdinde. aslında dertleri memleketlerini arkada bırakıp gitmek olmayan kişiler bunlar. türkiye'nin düşük maliyetli işçi bulma sahası olmasından rahatsız olan, bunu kabullenmeyen, kendi emeğini ucuza satmamak için memleketlerini arkasında bırakmak zorunda kalan insanlar.

daha önceki entry'lerimde hep türkiye'deki iş gücünün kalitesizliğinden dem vurup, asgari ücretin düşük kalması gerektiğini, kaliteli olan insanların bu asgari tutarlara çalışmayı reddetmeleri gerektiğini savundum. peki nereye kadar reddedecekler? ülkeden gidip emeklerini "ederine" satabilecekleri ana kadar. bu ülkede kaliteli - kalitesiz, kalpazan-dürüst ayrımı yapılmıyor, kişinin yeteneklerini geliştirme hızına, işi ne kadar severek ve benimseyerek yapacağına bakılmıyor. türkiye'deki beşeri sermayenin en büyük sorunu, yaptığı işi ve sonuçlarını önemsememektir. fakat asla ve asla işe alımlarda kişinin yükleneceği görevi ne ölçüde önemsediği sorgulanıyor bile. üzerine yapıştırılan etiketler; diplomaları, sertifikaları, lisansları ve patronunun cebi için kendi hayatından, kişiliğinden ne kadar fazla taviz verebileceği kıstasları üzerinde duruluyor.

gidin kardeşim, gidin. seni neden işe alalım? diye ağzını yaya yaya soru soran sikik işverenlerin ülkesinden topuklarınızı kıçınıza vura vura kaçın gidin. kapıda senin gibi on binlercesi var dediklerinde ülkede kalanların sağlam bir nah!!!! çekebilmesi için, mesleğinizin geleceği ve ülkenizdeki meslektaşlarınızın onuru için, gidebilecek olan her biriniz, gidin ve kendinizi kurtarın.

sizler gidin ve geride kalan kalitesiz yığınlar işleri bok etsin ki, ülkemiz yabancıların işçilik maliyetlerinden kısmak için yatırım yaptıkları 5. dünya ülkesi olmak yerine, üretip ihraç ederek döviz geliri elde etmenin yollarını arasın. dünya piyasasına tutunabilmemizin tek yolu yordamı, ucuza niteliksiz insan emeği satmak olmasın.

peşin not: kendi işimin patronuyum. hayatımda staj başvurusu dışında iş başvurusu dahi yapmışlığım yoktur. öptüm sizi.