• ilkokul 3. sınıfta okuyan yeğenimin bugün bana yönelttiği soru.

diyalog aynen şöyle;
    - dayı, öğretmen ödev verdi. sana soru sorabilir miyim?
    + tamam sor bakalım.
    - 15 temmuz gecesi neredeydin?
    + bu nasıl soru lan? bunu mu merak ettin?
    - hayır. öğretmen istedi.
    + öğretmen sizden 15 temmuz gecesi nerede olduğumuzu mu öğrenmenizi istedi?
    - evet ama zaten kitapta yazıyor. o soruları cevaplamamızı istedi.

görsel
    görsel

bence milli eğitim bakanlığı, tarih dersini müfredattan kaldırsın. "15 temmuz" adında bir ders koysun. ya da türkiye tarihini 15 temmuz'dan başlatıp anlatsınlar.

edit: lazor'un dikkati sayesinde kitap kapağındaki okulun adının da 15 temmuz şehitleri ilkokulu olduğunu öğrendim.
  • o gecenin sabahına kadar öldüm öldüm dirildim.
    kardeşim o gece telekoma çıkarılan erlenden biri. sabaha kadar yüreğimiz ağzımızda bekledik. geceden sabaha kadar onlarca kez polis, jandarmayı arayıp gelin bizi alın demelerine ramen tek bir kolluk kuvveti gelip teslim almadı. sabaha kadar olaylara karışmadan başındaki uzman çavuşla beraber bir okulun bahçesinde beklemişler sabah bir güzel karga tulumba alıp doğru karakola. tabii biz anca iki gün sonra kardeşimden haber alabildik acıbadem karakolu. şimdi gavatlar gelir vık vık konuşmadan yazayım, ne fetö'yü ne darbenin anlamını bilen bir gariban benim kardeşim .mahkemede tanıklar ve bilirkişi raporlarında tek kurşun atmadığı kanıtlandı. orada olan 33 ere 7'şer kez müebbet verdiler er lan bunlar er ne demek 7 kez müebbet. darbe tiyatrosunu yöneten adem huduti'ye 15 yıl hapis cezası verdiler bunu belirtiyim. olayın içinde olan bir er tahliye oldu. burdurlu isimini burada zikredemem akp'nin bir bakanın hısmı adaletniz sikem. kardeşim 17 temmuz'dan beri silivri'de yatıyor, mektup gönderimini bile yeni açtılar allah hepsinin belasını versin.
  • çiğli ana jet üssünden kalkan,bütün ışıklarını kapatmış skorsky helikopterin yaşadığım apartmanın yaklaşık 50 metre ilerisinden alçak irtifada geçişini izledim.marmaris'e giden helikopter ya da helikopterlerden birisiydi.

flightradar24'te f-16'ların tespit edemediği cumhurbaşkanının uçağının bandırma üzerinde turlar attığını da izledim.evet ben,sıradan vatandaş...
  • darbe haberini duymamla sokağa koştum. ilk gördüğüm tankın egzosunu atletimle, ikinci gördüğüm tankın egzosunu şortumla tıkamak suretiyle etkisiz hale getirdim. altımda boxerımla deli gibi ordan oraya koşunca askerler bir ürktü, geri çekildiler. sonra baktım savaş uçakları alçaktan uçuyor hemen dama çıktım. kokpite lazer tutmak suretiyle bir tanesini uzaklaştırdım. bu sırada damda bayrak sallayan bir teyze "yavrum noluyor?" dedi. "darbe oluyor teyze!" dedim. "onu sormuyorum niye donla dama çıktın?" dedi. "teyze bi dur allasen zaten ortalık karışık" dedim. sonra baktım polisler tam otomatik tüfek dağıtıyor, hemen kaptım bir tane. sabaha kadar counter strike'da öğrendiğim tüm hamleleri uyguladım. en son gazi oldum, madalya taktılar ama bizim için toplanan paradan payımı alamadım hâlâ.
  • arkadaş aradı, darbe oluyor dedi, biz yoldaydık eve gidiyorduk, önce bir sevindim, ulan kurtulcaz mı acaba dikta rejiminden diye, sonra bir öğrendim ki diktatörler aralarında anlaşamamışlar, kim kazanırsa kazansın ben kaybetçekmişim zaten. yattım uyudum.

edit: akp li trolleri çıldırtmışım, özelden mesajlar yağıyor. ağlayın o.ç ları.
  • mezarlıkta geçti bütün gecemiz. rahmetli dedem çıkmak istiyordu kabrinden. geri yatması için ikna etmeye çalıştık.

çok sonradan sordum rüyamda dedeme. dede dedim nereden geliyor bu demokrasi aşkı dedim o da dedi yavrum dedi ne demokrasisi dedi amına koydunuz memleketin dedi gidip uzaklarda yatıcam dedi. dedi dedi dedi
  • delirmiş bunlar.
    ilkokulda bunların işi nedir.
    bu sorular bu çocuklara sorulur mu.
  • o gün eşimi hergünkü gibi akıncı'ya göreve uğurlamıştım. sıradan bir gün gibiydi. ama sonra... hayatımızın belki de en kötü günü, en zor gecesiydi. sabah olmuyordu. gün doğmuyordu. sonra bir daha da gün doğmadı zaten. öyle karanlıkta kalakaldık...
  • tiyatro seyrettik
  • girdiğim üniversitenin* proficiency sınavı vardı 9 gün sonrasına. ben de sabah 8, akşam 8 kütüphanede çalışıyordum. günde yaklaşık 800 ingilizce kelime ezberliyordum. günlerim bayağı yorucu geçiyordu.

o gün de gittim kütüphaneye çalıştım. akşam da evime gelip yemeğimi yedim.
    sonra da uzandim yatağıma. yatağa uzanır uzanmaz 3 veya 4 dakika içinde uykuya dalan tiplerdenim*

sabah 8 oldu bir uyandım ki... olaylar olaylar.

bir gün dünya'nın sonu gelecek ve ben erken uyumam yüzünden o güzelim sahneyi göremeyeceğim diye çok korkuyorum.

edit: günde 800 ingilizce kelime ezberle rehberim;

1) öncelikle bu işlemin oldukça basit olduğu beyne kodlayın.

2) ezberlenecek kelimelerin listesini yapın.

3) şu şekilde küçük kare kağıtları satın alın.

4) bu kağıtların ön yüzüne 100 kelimenin ingilizcesini, arka yüzüne ise türkçesini yazın. (her 100 kelimelik pakette başarı oranınız %80 olduğunda diğer 100 kelimeye geçebilirsiniz. )

5) bu kağıtları okuyun. ortam müsaitse yüksek sesle değilse kısık sesle okuyun. bununla birlikte dikkat edin, insanları rahatsız etmeyin.

6) her 10 dakikanın sonunda bu 100 kelimeden test yapın. yani sırasıyla kağıtlar alın o kelimenin türkçesini tahmin etmeye çalışın.

7) yaklaşık 1 saat gibi bir sürede bu 100 kağıttan en az 80 tanesi rahatlıkla aklınıza girecek. ısrarla bilemediğiniz kağıtları kenara ayırın.

8)** bakınız burası çok önemli;
    kenara ayırdığınız kağıtlardaki kelimeleri sırasıyla google görsellerde(ingilizce) aratın. size o kelimeyi çağrıştıran görseli telefonunuza kaydedin.

9) kaydettiğiniz görsellere metroda, yürürken, otobüste, uyurken göz gezdirin.

bu kadar basit. günde en az 800 kelime garanti.

örnek: mesela peace kelimesi;
    yazdım bir yüzüne peace,
    diğer yüzüne de barış yazdım.

bu kelimeye ısrarla takılıyorum diyelim, gittim arattım google'da bu geldi. sonra da bu görsele gece yatarken, sabah uyandığımda baktım. direkt olarak kelime aklıma kazındı.

eminim daha fazlasını yaparsınız biraz gayret sadece.
hesabın var mı? giriş yap