şükela:  tümü | bugün
  • merkez bankası yıllık zam oranı beklentisini % 7 küsürlerden % 13 küsürlere çıkarmışken benim beklentim minimum % 25
    son bir yılda alım gücümüzün anası sikilmiş, 5 tl'ye aldığımız ürünü 8-9 tl'ye alamaz olmuşuz. reelde a'dan z'ye her boka en az % 30 % 35 zam yapılmışken % 25'den az zam veren patronu çok afedersiniz ama en hafif tabirle sikmek lazım. (kanzuk da dahil)
    yok efendim eskiden şu kadar enflasyon vadı, her şeye şu kadar zam vardı, falandı filandı... evet eskiden her şeye zam vardı ama maaşlara da zam vardı amuğa goyim. hem de yılda iki kez ve enflasyon oranından da fazla. şimdi birkaç yılda bir. hem de enflasyon oranından az.
    eskiden asgari ücret açıklandığında kimse umursamazdı bile. cünkü asgari ücreti yeni işe girmiş ortaokul ve lise mezunları ilk 6 aylarında, bir de anadolunun ücra köşelerinde, sırf "sigortam olsun da maaşım asgari olsa da olur" diyenler alırdı. şimdi istanbulda çalışanların yarıdan fazlası asgari ücretli. utanmaz işverenler yeni mezun mühendise bile yüzleri kızarmadan asgari ücret teklif eder olmuş. bir de bugünkü ücretlerin alım gücü bundan 15-20 yıl öncesinin ücretlerine göre yerlerde. ne hale geldi memleket...
    ben eski enflasyonlu zamanları özledim.

edit: yazar maaşlarından bahsetmiyorum.
  • devlet memurları için konuşursak 2 faktöre bağlı olduğunu düşünüyorum.

1-ekonomik çöküşümüzün ne hızla devam edeceği.
    2-cumhurbaşkanın 2019 seçimlerine ne kadar kazanmak istediği.

anlık tahminim:%10-13.