• çeşme'de osmanlı donanması yakan rus denizcisi halimize bakıp ne düşünüyordu acaba?
  • öldükten sonra ne oluyor?
  • youtube için bir konsept düşünüyorum, şöyle ki; kadınlara gidip aklımdaki sayıyı bilirseniz bedava seks kazanacaksınız, bilemezseniz bir şey yok diyeceğim. bu fikir tutar mı acaba?
  • bu senenin son deniz tatili için cunda mı, assos mu, bozcaada mı? hayatımdaki tüm soruları çözmüş gibi bir haftadır kafama takılan tek soru bu
  • edward cullen 1901 doğumluyken, bella ile duygusal bir ilişki yaşamaları ne kadar etik?
  • bakırköy marmaray durağında, reisle atatürk'ün yan yana olduğu bir duvar resmi vardır bilen bilir. atatürk bu resimde at üstünde üniformalı, reis ise kocaman bir büst olarak tebessüm ediyor ve resmin altında dünden bugüne bütün tren ve hızlı tren evrimi var. bunu çizenin iç dünyasını çok merak ediyorum her gördüğümde. "siz anca bine bine ata binersiniz.bizden önce tren yoktu ilk treni de biz getirdik" söylemiyle "bir de bizim bindiklerimize bak" mı demek istedi yoksa trenleri normal çizip atatürk'ü at üstünde normal çizip reisi karikatür gibi çizerek "vallahi şaka gibi memleket" diye delirip reisi trollemek mi istedi hep merak ederim. bu eserin sahibi bir yerlerden resme bakıp bakıp kahkahalarla gülüyor gibi geliyor hep bana.
  • uzay neyin içinde?
  • google fotolarda kotam doldu, şimdi karşıma seçenekler çıkıyor, 100 gb / aylık xyz tl gibi, bunun tek bir sefer total ödemeye mahsus olup alınabilir olması mümkün mü?( "sen istiyor duj verecek 100 dolar" mantığıyla, ben istiyorum ki basayım parayı, alayım 100 gb) illa aylık operatör aboneliği gibi sonsuz süre ödeme yaparak mi satın alabilirim?

unuttuğum kısım: diyelim ki aylık abone oldum, 6 ay sonra vazgeçtim, benim satın aldigimi zannettigim veya kullanmış olduğum (örneğin 30gb) ne olacak?
  • 1) büyük patlama tekrar yaşandığında kimyanın dokusu değişecek olursa başka bir gezegende meydana gelecek “canlı” (?) için “gerçek” diye bir şey olacak mı? çok yüksek ihtimalle olmayacak. peki biz neyi arıyoruz?

2) formal-kültürel evrimde şu ana değin ulaştığımız en geliştirici dünya görüşü nedir? bunun bir objektifliği var mı, yoksa her ülkenin kendine has mı?
  • "çağın getirdiği felaketleri öngörmeyi nasıl öğrenebiliriz?"

ışık bahçeleri-amin maalouf.
hesabın var mı? giriş yap