• - yüksek hız ve düşük kütleye sahip maddenin gözlem altında parçacık, gözlem hali kaldırıldığında dalga davranışı sergilemesinin altında yatanlar...

- (bkz: kuark hapsi)

- (bkz: laplace dönüşümü)

- (bkz: tarsus'taki esrarengiz kazı)

ve daha nice olay... fakat şimdilik bu kadarını bırakıyorum, kesinlikle güncellenmeli tarafımdan.
  • psikolojim neden hep bozuktu anlayamıyorum. kendimi bildim bileli böyle.
  • şeyler dedim çünkü bu bir ifade, bir resim, bir davranış biçimi, bir düşünce, bir duygu, bir nesne vs olabilir. örnekleyeyim;

skyler white'a neden orospu dendiğini anlamıyorum.
    <3 bu şeklin ne olduğunu anlayamadım.
    "neyin kafası" ifadesinin nasıl çıktığını, neden kullanıldığını anlamıyorum.
    insanlardaki seyahat arzusunun tutku haline gelmesini anlayamıyorum.
    çocukken neden baklayı sevmediğimi ve yetişkinken neden sevdiğimi anlamıyorum. ne değişti? değişmeden önce neden sevmiyordum?
    maalesef neden yaşadığımı da anlayabilmiş değilim.
    robin williams'ın neden intihar ettiğini de hiç anlayamayacağım sanırım.
    zamanın bükülmesini anladığımı da söyleyemem.
    varsa tanrı'yı da anlamıyorum.
    bir de rüyalar. gerçekten hiç anlamıyorum. insan beyni uyurken neden böyle şeyler üretir ki... çok tuhaf olaylar, komik, trajikomik şeyler. olağanüstü kurgular. rüyalar gerçekten anlaşılmaz sanırım.

uzar liste... aklıma geldikçe eklerim. belki bir kısmını anlamak değil de hissetmek gerekiyordur.

anladığım güzel, çok güzel şeyler de var...
    anlayamadıklarımın bir kısmı benim mallığımdan da olabilir.*
  • her şey hiç bir şey mantık çerçevesinde ilerlemiyor.beklediğim gibi gelişmiyor.hayat koca bir kaos gibi.şansına bazen iyi gidiyor veya öyle gittiğini sanıyorsun.neyin neyi getirdiğini anlayamadıkça iyice kafası karışıyor insanın.bu kadar karmaşanın içinde minimal kalmaya veya delirmemeye çalışıyor insan işte.
  • insanların hala başkalarının hayatını kendi oyun alanı gibi görmesi. oyun bitince ya da modası gecince yeni oyun aramaları. entrika şart, yoksa nasıl olurdu halimiz (!)
  • kaostan beslenmeyen insanları ben hiç anlamam mesela. çalıştığı yerde orda burda bi isyan bayrağı olur, bi sistem durması, bi aksama. abi böyle bazan istiyorum ki hava bi kararsın gündüz, göz gözü görmesin allah’ın hikmeti diyelim çalıştırmadı mı çalıştırmıyor yaradan. dursun sistem akşama kadar aksasın işler bugün de böyle oldu napalım diyelim. bi haksızlık varsa ortalık iyi bi karışsın mesela ben çanak tutarım doldururum herkesi, haklısın abi derim yazıktır yav etme eyleme derim. çünkü diş göstermek, arada hırlamak, bundan zarar gelmez dediğinin, güvendiğinin seni bi skmesi hoşuma gider.
    her şey herkesin elinde olmamalı işte o o güven duygusunun verdiği cesaret arada belirsizliğe yenik düşebilmeli. iyi ki tanrının espri anlayışı var çok seviyom. sonunda hiçbi şey olmasa bile bi şeyler olmuş olmasını çok seviyorum.
  • kadınların hamile arkadaşlarının karnına dokunarak poz vermeleri

anlayamadım, anlayamıyorum, anlayamayacağım...
  • dobra ve dürüst insanların sevilmemesi ama yalancı insanların sevilmesi. insanlar neden yalanlara ve yalancılara bu kadar hoşgörülü ve cömert. mesela ben gitsem bir adama dobra bir şekilde seni sevmiyorum desem kötü oluyorum ama yüzüne glüp, arkasından konuşan insanlara(kendiside biliyor arkasından konuşulduğunu) hoşgörülü oluyorlar.
  • beşiktaşlıyım...
    karagümrüğü yeniyoruz, bağırtı galatasaraydan çıkıyor.
    göztepe'yi yeniyoruz ses fener ve galatasaray'dan geliyor.
    bizle uğraşacağınıza içinize kaçan falcao'yu çıkarın.
  • çok sevildiğin halde neden mutlu olamamak.

çünkü insan denen canlı çok sevdiği halde, senin en iyi, merhametli, güzel, huzur veren ve şefkatli olduğunu bildiği halde kendisine çeki düzen vermek istemez, zor gelir. egoizmine sokayım.

ya da insan denen canlı çok sevdiği halde, senin en iyi, merhametli, güzel, huzur veren ve şefkatli olduğunu bildiği halde adam sikene gider. şartlar öyle gerektirir çünkü. şartlarına sokayım.

(bkz: sevmeyi öğrenmek)
hesabın var mı? giriş yap