şükela:  tümü | bugün
  • hali hazırda zorunlu askerlik ülkemizde sadece erkeklere var. bu sebeptendir başlığın cinsiyet belirtmemesi. çoğul olması da birden çok lakabı olan tipler de olabiliyor o minvalde şey ettim.

konumuza dönersek, askerlik görevini tamamlamış veya halen askerde olan ekşi sözlük yazarlarının diğer askerler ya da komutanları tarafından verilmiş takma adları muhakkak vardır. zaten ota boka sarmadan geçmiyor ki bu şafak denen şey. boş boş durdukça insanın aklına ona buna lakap takmak, bilmem neredeki ağaca selam vermek, yok koğuşa su basmak felan geliyor hep.

bana casper derlerdi. bi bakmışsın oradayım bi bakmışsın kulübede. 5 arkadaş konuşuyoruz diyelim bi laf ediyorum sonra öbürüne geliyor söz, sikerim belanı olur mu lan öyle şey sen yanlış biliyorsun diyor bana dönüyor belki de ben yokum. arkada bulaşık yıkayan yeni gelen üç beş aceminin yanında bulaşığa durmuşum ansızın.

ulan ne günlerdi be!?
  • (bkz: beyefendi)
  • arazi
  • (bkz: tabur)

harf oyunlu cin nickler gibi herifler bana harf oyunuyla lakap taktılar. üstelik askerlik ortamına da gayet uygun oldu. az ibne değildi bizimkiler*
  • "poşet"

askerliği kısa dönem yapınca otomatikman bu lakabı takıyordu uzun dönem asker kardeşlerimiz..:))
  • mösyö
    halbuki elimde kadehim, boynumda fularım yoktu.
  • (bkz: çavuş)
  • (bkz: sibirya)

buz gibi aksaray bozkırında koşunca, karakoldaki sibirya kurduna benzetip bu lakabı takmışlardı.

(bkz: bozo)

açık tenli, sarışın renkli gözlü olduğum için kürt arkadaşlar takmışlardı. eğer beni taşşağa sarmadılarsa, en azından diyarbakır yöresinde açık tenli, açık renk gözlü kişilere bozo denirmiş.
  • değişik