şükela:  tümü | bugün
  • tum sozlugun merak ettigi bir olaymis gibi yazalim.

haftada 2 gun 150 liradan aylik 600 tele gibi bi harcamam oluyor. bu ulkeye duble yol yapiliyor ise benim gibi vergi rekortmeni vatanseverler tarafindan yapiliyor. demlik demlik cay icip yol yabdi diyenler sizin 1 kurus faydaniz yok birader bu memlekete. 2017'de icki ve sigaradan alinan vergi godoman patronlarin odedigi vergiyi gecmis!

@vekilince cb olunca bi ayar ceker herhalde bu alkol malkol olaylarina. ceker di mi lan?
  • bira şişelerini de çöpe attıktan sonra rakı ile birlikte ortalama 1.000 tl . alkolik değilim sosyal içiciyim . (bkz: beni siz delirttiniz)
  • siyaset üstü konu. alkol muhabbeti üzerinden siyasete girip her şeyi bok etmeyiniz lütfen. adamların en iyi yaptığı şey manipülasyon zaten. bu süreç ciddi manada düzgün yönetilmeli.

benim aylık maksimum 300 lira. etil alkol katılmış alkoller kullanmıyorum, beni hem fiziksel hem zihinsel yoruyor etil alkol eklenmiş (etil alkolden kastım şekerden yapılmış alkol, bira ve şarapta üzüm ve malttan oluşan doğal bir alkol var. rakı, cin gibi içkilerde şekerden elde edilen etil alkolün sulandırılıp çeşitli aşamalardan geçme durumu söz konusu. şeker zaten canan karatay'dan da bildiğiniz üzere her kötülüğün anası.* ) zaten spor yapan biri için hiç de mantıklı değil. benim alkolüm şarap. şarap bildiğiniz üzere sadece üzüm kullanılarak yapılır. gerçi piyasadaki tüm şaraplarda maalesef kükürtdioksit var gönül isterdi ki kendi şarabımı %100 üzümle ben yapsaydım ama zor iş. kükürdioksiti saymazsak çok fazla bir zararı olduğu da söylenemez. zararı geçtim ciddi manada fermantasyona uğramış üzümün bir çok yararı var. o yüzden sizleri şarap içmeye davet ediyorum dostlar.

bu konuda ise biraz fiyat/performans önerilerimi sunayım kendi gözümden. roze şaraplarda f/p canavarı migros'larda bulabileceğiniz kavaklıdere leyla dır. 15.90 fiyatı vardır. %13,5 alkol oranı mevcut. elbette kalkıp harika bir şarap, mm mis demiyorum ama 15.90 fiyata alabileceğiniz bence en başarılı roze şarap bu. ve bana kalırsa kavaklıdere roze ile çok az bir tat farkı var, kavaklıdere roze biraz daha keskin bir tada sahip. onun fiyatı da 22.90. bir üstü buzbağ roze var o da 26.90 fiyata sahip. buzbağ ile leyla arasında bariz bir tat farkı var onu belirteyim. lakin akşam yemeğinde şarap içerken öncesinde ağzınızda çalkalayıp sonra içmiyorsanız çok da önem vermeyin bu tat farkına. hepimiz vedat milör olmayalım di mi? *roze şaraplarda yine migros'larda sıklıkla gördüğüm leyla olmadığında bir kez aldığım mimoza var bunda %12 alkol oranı var, tadı başarılı değil. zaten ben de takıntı var tıpa kullanılmayan şaraplara gıcık oluyorum. tıpa olunca şarap daha iyi fermente oluyor(muş) fakiriz ama salak değiliz çok şükür.*

kırmızı şarap da ise f/p canavarı yine bana göre doluca mistik alkol oranı %14. (bugün sava ile ikisini arka arkaya içtim doluca mistik kesinlikle sava'dan iyi bence) kırmızı şarap üzerine çok söyleyeceklerim yok. ama migros'ta satılan beyzade diye yine 15.90 etiketi olan bir kırmızı şarap var. aman ha dostlar, ben ki ne içkiler içmiş adamım ben bile içemedim bunu. gerçekten çok kötü almayın, aldırmayın. yaptığım yorumlarda tamamen fiyat, tadının bariz kötü olmaması ve hafif çakır keyif yapmasıyla alakalı. bu fiyat aralıklarında hatta bunlardan biraz daha pahalı içtiğim ve rezalet olan şaraplar vardı.

bu da öyle siyaset üstü, fakirimsi bir yorum.

edit: nick ararken kaybolan yazar yazmış: "carrefour'da sava ve sava premium var. sava 15.90 tl ve %13.5 alkol içeriyor. sava premium 18.90 ve o da %13.5 alkollü. "

edit 2: fallen lord weber stahlherz yazmış: doluca kav öküzgözü boğazkere carrefour 43 tl (sözlük kesimi içn pahalı olsa da hak ettiği fiyat parite konjongtürde 70 tl ve üstüdür) ve medarı iftarımız sarafin likert ölçeği 5 maks üzerinden (shiraz4 merlot4, cabernet sauvignon4, füme blanc5).
    ülkemizde 40 lira altı şarap, buzbağ hariç (çünkü eski ürgüp tekel imalathanelerini kullanıyorlar) uluslararası pazarda ekonomik değere sahip değil.

edit 3: maggie rossa yazmış: gali nin şarapları(kırmızı) da f/p olarak çok başarılıdır, sarıyerde fabrika satışı var bildiğim kadarıyla ama ben metrodan indirime denk getirip alıyorum, evreshe tam bir f/p canavarı, 30-35tl civarına iniyor genelde.
  • -haftada ortalama bir kasa bira
    -ayda ortalama 1 lt. rakı
    max 900 tl...

hesaptaki düzeltme için huckleberrryfinn'e teşekkürler
  • 0
  • her gun en az 4 bira .
    kiosktan alirsak 1.7 euro dan en az gunluk 6.8 euro eder. yine ucuz turkiye’den.

edit: emin olmamakla birlikte herhalde ulke icinde sigara fiyatlari duty free’den ucuz olan ulke yine bir tek benim canim ulkem.
  • günde iki fışkırtma arko traş kolonyası. ayda ne yapar ki la içindeki alkol?
  • evde içiyorum ve haftada 3 4 içerim ortalama 1.500 veriyorum çereziyle vs. ufak bir tavsiye bell's viski var tavsiye ederim 50 lik 74 tl olması lazım içimi de güzel
  • 600 gidiyor yaklaşık. vergi kısmını haram ediyorum.
  • alkol demesek de herhangi bir maddeye desek swh.
    sözlüğün keş kaynaması