şükela:  tümü | bugün
 • yaklaşık 10 yıldır, dünyanın en büyük şirketlerinden birinde çalışıyorum. aylık kazancımı euro'ya çevirdiğimde 667 euro ediyor. gelişmiş bir ülkede benimle aynı şirkette, aynı işi yapan kişiye ortalama 4.000 euro ödeniyor. başka sözüm bulunmuyor.

  edit: "o zaman avrupa'ya git" diyen zeka küpü yazarlar var. biz avrupaya gidince sorun çözülüyor yani? diyordunuz ya apple fabrika kuracakmış gelip. bu durumda bizim düşeceğimiz duruma ve maaşınızın avrupa standartlarındaki karşılığına dikkat çekmek istedim. ben bir ay köpek gibi çalışıp 2 gece hilton'da konaklayabiliyorum mesela.

  edit 2: gelen mesajlar üzerine belirtmek istedim; avrupada hiç kimse 4.000 euro almıyormuş arkadaşlar, üzülmeyelim boş yere. dikkat ederseniz benim şirketimde benimle aynı işi yapan kişiler dedim. 10 yıla yakın tecrübe diye de ekleyeyim.
 • tam hesaplıyorum, bir iki euro daha düşüyor.
 • an itibari ile istanbulda 1,131.80 eurodur. yakında 2,000 euro olacaktır ama istanbulda olmayacağım :)
 • ilk aldığım maaşımın üzerine 30euro koymuş
  oooo çok zenginimm
 • 1333 euro ile rezillik kervanına katıldığım durumdur.
  not: yaptığım işi avrupada yapan insanlar 7-8 bin den aşağı kazanmıyorlar.

  edit: hasta mısınız lan siz? küfür eden mi ararsın ezik diyen mi. mühendisim. uzmanlık alanım çok kazanmaya müsait. kudurmaya devam edebilirsiniz.
 • 50 euro :(.
 • 463 yüro.

  not: ikiaytatiliolanspor
 • 4000 euro. bu yüzden;

  (bkz: cumhurbaşkanımızı en çok benim sevmem)
 • günden güne erimekle beraber saat itibariyle 1125 eurodur.
 • avrupa'da, tüm gelir vergisi ve emeklilik, sigorta vs. prim kesintilerinden sonra 1000-2000 euro arası salınımda olan kazanç. keyfekeder çalışıyorum, patron, mobbing, ıvır zıvır derdi yok. kendi işin olunca sabit gelir gibi bi olayın yok tabi, ama izin mi lâzım, çocuğa bakmak mı lâzım, tatil planı mı yapmak lâzım? kafana göre... tek patron vergi dairesi, onlarla olan ilişkin de defterini düzgün tuttuysan tutarları girip kdv beyanını yapmak ve bankaya ödeme emri vermek, 5 dakikanı alıyor her ay ve cep telefonundan bile yapabiliyorsun.

  ikinci kendi işimi oturtmanın peşindeyim bu ara. hedefim 1 sene sonra yukarıdaki geliri ikiye katlamak...

  tr'deyken ilk maaşlı işime 830 eur ile başladım, bir buçuk sene sonra, ilk senemin sonunda aldığım %25 oranındaki hayvani zamma rağmen çıkarıldığımda (rus uçağından sonra bir anda çöken turizm sektörü nedeniyle) 720 eur idi.

  iki ay sonra 950 eur maaşla ikinci işime başladım. işi beğenmedim. 4 ay sonra çıktım. çıktığımda aynı maaş 900 eur ediyordu.

  bir hafta sonra 1100 eur maaşla tr'deki son işime başladım. bir buçuk sene sonra tr'den ayrılmadan hemen önce işten çıktığımda, yine senem dolduğunda %15 zam almış olmama rağmen 770 eur idi maaşım.

  şu anda olsa, ne iç ne dış turizm kalmadığından, mucize olup da beni hâlâ çıkarmamış olsalar, (finansal açıdan alt yapısı çok sağlamdı ve görece vicdanlı patronlarım vardı) verecekleri maaş maksimum 6000 tl olurdu. bu da 616 eur eder. ki bu çook çok iyi bir ihtimâl... büyük ihtimâlle çeviri bürolarında 2500-3500 lira arası bir rakama çalışıyor olurdum işsiz kalmamak için.