şükela:  tümü | bugün
  • avea, yeni adıyla türk telekom diyerek yanıtladığım anket.

taa 2009 yılında, yanlış hatırlamıyorsam 29 tl'lik bir tarifeye geçmemin ertesindeki ilk ay 709 tl fatura göndermişlerdi. gözlerim yerinden fırlamış, itiraz etmelerim sonuç vermemişti. tüketici hakem heyeti ya da mahkeme ile uğraşacak zamanım ve durumum yoktu. o gün bugündür çevremdeki herkesi bu kan emicilerden uzak tutmaya çalıştım, çalışmaya da devam edeceğim.
  • daha önce bir kaç kez daha yazdım, ama son 1-2 yıldır kafama takıldığı için detaylanlandıracağım.

işim gereği haftanın 3-4 günü bağdat caddesi ve civarındayım, hemen her gün saat 10 civarı caddeye 1. girişimi, yaklaşık 13:00 civarı 2.girişimi yaparım. girdikten kısa bir süre sonra, solda hani şu muhteşem belediye başkanımızın olan saray muhallebicisi, biraz geçtik mi sütiş, onu da biraz geçtik mi godiva, yine 500 metre kadar geçtik mi sağ da ünlü starbucks ileride yine bir starbucks biraz daha ileride yine bir saray muhallebicisi. sıkı durun bağdat caddesinde kaç adet mado var biliyor musunuz? tam 5 adet.
    hani bugün sözlükte bir oylama yapsak istanbul'un hatta belki türkiye'nin en cumhuriyetçi en milliyetçi ilçesi kadıköy deriz değil mi? tamam hadi beşiktaş ile kapışır (bu konuda hemen hemen %80 sözlük ahalisi ile hemfikir olduğumu varsayıyorum). hani bu markaları protesto ediyorduk, hani bir daha asla kapısında içeri adımımızı atmazdık.
    sabah 10'da caddeye 1. girişim, starbucks'da en az 3-4 masa, saray muhallebicisinde 5-6 masa, sütiş 2-3 masa. diğer mekanlar bu arada sinek avlıyor.
    öğleden sonra 13:00 gibi girişimde bu dediğim mekanlarda yer bulmanız neredeyse imkansız. hele hafta sonu ayakta sıra bekleyenleri bile görebilirsiniz. ve hafta sonu, sabah 10-11'den itibaren doluluk %80'ler ile başlıyor.
    bu yazıyı bağdat caddesine paralel alelade mahalle arasında bir kafeden yazıyorum. burada 3 masa var 1 saattir buradayım ve hala 3 masa var. gerçekten protesto ediyor olsaydık şimdi yukarıda saydığım mekanlarda 2-3 masa, burası ise %80'lerde çalışıyor olmalıydı ya da muadili başka mekanlar. daha önce müptelası olmama rağmen starbucks dahil 2013 yılından bu yana yukarıda saydığım hiç bir mekana bir tek defa, hata ile olsa dahi adım atmış değilim. hatta starbucks halka kendi çaplarında mantıklı bir açıklama yapmış olmasına rağmen(sana mı inanayım gözlerime mi?).
    velhasıl, nedir arkadaşlar nasıl bir kafa kola geldik, protesto etmek 3-5 ay mı? yarın pınar almaya başlayacak mıyız? aşağıya belki unutmuşsunuzdur diye neden ve ne zaman protesto etmeye başladığımız ile ilgili bir kaç link bırakıyorum. tabi sözlük içinde de küçük bir araştırma ile bir sürü kaynağa ulaşabilirsiniz, hem belli mi olur belki zamanında gaza gelip girdiğiniz protesto entarilerine bile rastlayabilirsiniz.
    dik durun.
    kalın sağlıcakla.

sütiş

starbucks

mado

edit:muhadil değil muadil.
    teşekkürler ekimmm
  • logosu kötü olan her firma. az yaratıcı olun be.*
  • öncelikle tanım: genellikle yazarların kendileri dışında kimsenin sikinde değildir.

benim boykot listem de şu şekilde;
    pınar*
    türktelekom*
    ing*
    enpara*

ing ve enpara'yı kendilerine borçlu olduğum için henüz boykot edemesem de, borçlar bittiği anda uçup kuş gibi hafiflemeyi düşünüyorum...

edit: enpara ile barıştık :)
  • ulker
    turktelekom
    defacto
    pinar
  • (bkz: dc)
    (bkz: marvel)

ama nasıl rahat kafam.
  • hayvanlar üzerinde deney yapan markalardır (daha çok var ama belli başlıları yazdım):

nivea,
    avon,
    ipana,
    unilever,
    m.a.c,
    max factor,
    oral-b,
    oriflame,
    maybelline,
    loreal,
    colgate-palmolive,
    chanel,
    benefit,
    clinique,
    lancôme,
    shiseido,
    sephora,
    avene,
    l’occitane,
    john frieda,
    pantene,
    dove,
    wella,
    johnson’s,
    jo malone,
    tommy hilfiger,
    listerine,
    signal,
    sensodyne,
    speed stick,
    pedigree,
    iams,
    purina,
    whiskas,
    hill's science diet,
    fabuloso,
    finish,
    calgon,
    glade,
    raid
    ve daha onlarcası...
    şu markaların da hayvanlar üzerinde test yaptığını öğrendim. dolayısıyla boykot listeme yeni girenler:
    vaseline, yves rocher, vicks, veet, braun, gilette...

bir anda bu markalardan kurtulmak zor olsa da, zaman içerisinde yerine ikame eden cruelty-free seçenekler bulmak mümkün.
    gratis'lerde, rossmann'larda ve büyük marketlerde var.
  • ben (bkz: pınar) diyorum.

çok şükür bugün de anket doldurduk.
  • (bkz: pınar)
    (bkz: ülker)
    (bkz: torku)