şükela:  tümü | bugün
  • akrabalarımdan biri doktor 4 kişi, karşı binadan onlarca kişi. yaşlı bir teyze de vefat etti.

mesaj kutuma istinaden edit: istanbul'dayım.
    hala olayı anlamayan büyük resimciler için,covid-19 neden gripten çok daha tehlikeli : (#107125260)
    başlıktaki güzel bir entry: (#108918839)
  • hiçbirimiz doğru düzgün tedbir almamışken tamamen sıfır.
  • benim de sıfır. hiç tanıdığim biri hasta olmadı. ne ilginç.
  • şu an arkadaşımın arkadaşı geçiriyormuş,
    başka bir arkadaşımın eşinin kuzeni geçirmiş,

böylelikle 2 oldu.

(bkz: 2)
  • o kadar geniş bir çevrem olmasına rağmen, yakalanan olmamış ve şaşırtmıştır.
    bizimkiler sanırım bir üst modelini bekliyorlar.
    (bkz: sars-cov-2 s plus)
  • bugünlerde devam etmekte olan "black lives matter"cı tiplerin her bir haltı ihlal ederek protestolarına rağmen artmayan hasta oranıdır.

bu hastalığın yakalanma oranı, yakalanılsa bile ölüm oranı çok düşük. sıkıntı tedavisi olmamasında, ancak ölümcüllük oranı düz griple neredeyse aynı olan bir hastalık için tüm dünyanın böyle sallanması...

benim de çevremde yakalanan kimse yok. lakin sayı tekrar artıyor gibi görünüyor... ya da en azından öyle diyorlar.

zorunlu edit: sabaha kadar kafamı bik bik şişirdiler.

arkadaşlar, ben "çin" virüsünün mortalite oranından bahsediyorum. hastalığın ciddiyetini hafife almıyorum. bu hastalığın bir tedavisi yok. bu hastalığa yakalananlara sadece destek tedavisi verilebiliyor. nefes alamayanlara ventilatör, ateşi çıkanlara ateş düşürücü, midesi bulananlara ilaçlar gibi.

"çin" virüsü, düz grip değildir. "çin" virüsü ciddi bir virüstür. yakalandığınızda hayatta kalma oranınız %98 olsa bile işiniz tamamen şansa kalıyor.

bu yüzden dikkatli olun. önlemlere uyun. salaklık etmeyin.

ancak net sayıları da görmezden gelmeyi bırakın. aşıların güvenilirliğini sorgulayın. bir insanın etiketi "bilimadamı" diye adamın söylediklerini ilahî mesajlar olarak kabul etmeyin. sorgulayın, eleştirin, inceleyin, farklı görüşleri de dinleyin. derinizin altına id2020 olayının yerleştirilmesine izin vermeyin. sokağa çıkanı hapse atacağını söyleyen ama politik görüşleri kendileriyle aynı olduğu için bugünkü protestoculara ses çıkarmaya abd'li demokratlar gibi politikacıları da dinlemeyin.

şimdi bana bunları söyledim diye bana mesaj atan, ancak argümanlarıma cevap veremeyince "ağbilerine" şikayet edeceklere söylüyorum. ben tehditlere boyun eğmem! böyle bir fikri dile getirdiğim için "cimere şikayet edicem seni" diye bir beyinsizlik olur mu lan?!

bir de biatçı deyince kızıyorlar, ışığın kavurduğu dallamalar.
  • pandemistlerin mesafeli durduğu soru. cevap veriyormuş gibi yapan pandemistler de görümcemin kaynatasının dayısının oğlunun bi arkadaşı gibi cevaplar veriyorlar görüldüğü üzre. yüz bin kişiden fazla kullanıcısı olan sözlükte covid hastası tanıdığı olanlar bu kadarcık işte. varın siz karar verin bu salak virüsü ne kadar ciddiye alacağınıza...
  • 0
  • (bkz: bir aile apartmanı dolusu)

yoğun bakıma alınanlar olmasına rağmen ölüm olmadı.

ciğerlerde kalıcı hasar çıkan kimse olacak mı sorusu muamma
  • benim kişisel çevrem zaten sıfır da, ben sürecin başından beri, tek tek gördüğüm herkese ama istisnasız herkese aynı soruyu sordum, bilin bakalım cevap ne? aynen öyle sıfır abi, hep ben görmedim ama bilmem kimin bilmem nesi falan filan.. elbette dikkat edelim ama bulaştırma yüzdesinin hesaplanışında bi' yanlışlık olduğunu kesinlikle düşünüyorum.
686 entry daha