şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kedi maması.

  ben geberip gideyim kedilere bişey olmasın. 2kg mama 140 lira :(
 • parası olan dolar stoklar euro stoklar. çöküş olursa yanına 0’lar eklenecektir.
 • (bkz: bitcoin)
 • her çeşit konserve, kurutulmuş gıda, uzun ömürlü gıdalar, koca bir depo su, ilaçlar, kışlık giysi, av tüfeği ve kurşunları, elektrik jeneratörü, benzin, altın, balya balya gazete, mum.
 • ekonomik kriz bizim gibi bir ülkede çöküş yaratmaz demeden üzerine akıl yürütülmesi gereken listedir. unutmayın petrol zengini venezuella örneği var, dünyanın tarım depolarından birisi olan arjantin’de yaşanan yağma ve çatışmalar daha dün gibi.

  şimdi bizim ülkemizde bir kaç dezavantaj var. ilki etnik olarak parçalı yapımız, ikincisi mezhepsel ayrımlar. üstelik insanlar ciddi anlamda kamplaşıyorlar. yani dünyada yüksek dinamikli çatışma ve katliamlar genelde bu arka plandan beslenir. siyasi veya ekonomik çatışmalar çok şiddetlenmezken veya bir noktada uzlaşıya varılabilirken, işin içerisine etnisite veya dinsel mevzular girerse ortam tam bir kaosa dönebiliyor. orta doğudaki her dört olayın üçünde dini veya mezhepsel çatışma olduğunu unutmayın.

  şimdi gelelim listeye.

  döviz (özellikle 5-10-20 lik banknotlar)
  makarna
  pirinç
  kuru bakliyat
  konserve
  yağ
  salça
  şeker
  tuz
  ağrı kesiciler
  antibiyotikler
  dezenfektan malzemeler
  kolonya
  sargı bezi
  tentürdiyot
  büyük tüp (1 adet)
  küçük tüp (5 adet)
  güneş enerjisi sistemi
  klor tableti (su temizlemek için)
  yeteri kadar boş bidon
  balta
  çekiç
  çivi
  tahta
  mümkünse ruhsatlı tabanca
  telsiz
  av tüfeği
  fişek
  radyo

  bunlarla birlikte anlaşabileceğiniz 3-5 insan. çünkü yalnız olmak çok sıkıntı olacaktır. diğer insanlarla birarada olursanız daha korunaklı olursunuz. eğer kriz derinleşir ve yağma ya da savaş (iç veya dış) gibi bir duruma dönüşürse sıkıntı büyür. ayrıca bu stoğunuzdan kimsenin haberdar olmamasını sağlamalısınız. çünkü yukarıda bir arkadaşın dediği gibi. bir süre sonra elinizde malzeme olduğu bilinirse bu sizi saldırıya açık kılar.

  tabi bu entry aşırı paranoya içerir ve yatırım tavsiyesi değildir.
 • çöküşte her mahalledeki bim ve a101 istisnasız yağmalanır. bu da 1 hafta 15 gün yeter. sonra diğer büyük market ve işyeri ve depolara gelir. sonra sağa sola kimde ne var diye bakmaya başlarlar. araba motoru sesi veya bir evde ışık gördüklerinde oraya yönlenirler. benzinliklerde yakıt olmaz elektrik ve su 2 güne kesilir,
  sokak başlarında silahlı yol kesen gruplar arama ve yağmaya başlar.
  sınırlara yığılma başlar.
  hastaneler, müzeler, arşiv ve resmi dairelerde organize yağma başlar. ırak ve libya'da nasıl olduysa artık düşün...

  özellikle abd de kendini post apokaliptik -kıyamet sonrası- dünyaya hazırlayan 300bin kişi var bu tarz kişilere hazırlıkçı deniyor adam emekli olmuş yarın ebola yaygınlaşırsa diye kamp hayatı, çadır kurma avlanmaya adamış kendini. vaktini böyle değerlendiriyor.

  bisiklet
  at
  güneş pili
  zamanla listeyi güncellerim.
 • allah korusun. ama seçmem gerekirse tek bir şey seçerim, tıpkı atalarım gibi börek için un stoklarım. arnavut!
 • çok fazla revoluiton ve lost izlemiş yenilmişliğin delirtmek üzere olduğu pkk sempatisine sahip ergen rüyalarını süsleyen zırvalıklar. kendilerine tek tip gri elbiseler de diktirmeyi planlıyorlar.

  bu kerizler bir de gezi olaylarının iç savaşa dönüşeceğini ve mahalle komiteleri oluşturup dindar ve vatansever insanları kurşuna dizmeyi hayal etmişti.
 • kesinlikle nakit türk lirası. ne kadar fazla stoklayabilirsem stoklayacağım. çünkü bir krizde ihtiyaç olabilecek en önemli şey nakit ülke paran. hem krizi atlatma noktasında hem de krizi ticari anlamda fırsata çevirme noktasında.
  çünkü ülkemizde krizler bazılarını batırırken bazılarını aşırı zengin etmiştir. ticari aklı ve hareket edecek gücü olan firmalar krizleri fırsata çevirebilirler.
 • (bkz: darbe gecesi para çekenler ülkeden kovulsun) gibi bi başlık olmuş. garantici yaklaşım.

  edit: siyasal eleştiri amaçlı yazılmamıştır.