şükela:  tümü | bugün
  • virgülden veya noktadan sonra boşluk bırakılmaması. gözüm falan seyirmeye başlıyor görünce.
  • hiç bir değil, hiçbir
    bir kaç değil, birkaç
    herkez değil, herkes
  • felan yazanı gördüğüm zaman yerimde duramıyorum, tüylerim ürperiyor, tansiyonum fırlıyor lan!
  • şey her zaman ayrı yazılır.
  • yapa bilirmiyim
    ede bilirmiyim
  • - proveke etmek
    - provake etmek
    - provakasyon

doğrusu: provoke etmek - (provokasyon)

- manipile etmek - manipilasyon
    - manupile etmek - manupilasyon
    - maniple etmek - maniplasyon

doğrusu: manipüle etmek - (manipülasyon)
  • #90543719 bu entry'deki yazar gibi bütün cümlelerin sonuna random ikişer üçer nokta serpiştirilmesi. gözüm kanıyor resmen gıcık oluyorum. hayır, neyi amaçlıyor, nasıl bir etki yarattığını düşünüyor acaba böyle yaparken?
  • "ne olur ne olmaz, hepsini ayırayım" mantığıyla "ki" hecesiyle biten tüm kelimelerdeki son heceyi ayıranlar bende kaşıntıya sebep oluyor ki bu insanların sayısı nedense her geçen gün artıyor.

fakat asıl rahatsızlığım bu değil. en çok "yaza bilmek" kelimesinde olduğu gibi, kelimeyi anlamsızca ikiye bölenleri gördüğümde çıldırıyorum. onlara bu olmayan yazım kuralını kim öğrettiyse bulup, ortadan ikiye bölesim geliyor!
  • türkçe’min çok iyi olmasına rağmen hiç bir yazım yazlışana kızmam. her kez nasıl istiyorsa öyle yazmalı.

edit: imla.

edit 2: bazı noktalama isaretlerini düzelttim.

edit 3: bağzı arkadaşlar uyarıyor mecaj yolu ile. türkçe’min kısmı türkç’emin olacak mış. emin olmadım: yinede editleyim dedim.
  • kesinlikle soru ekinin kelimeye bitişik yazılmasıdır. gelirmisin, bakarmısın gibi. bir de şarj kelimesini şarz diye yazanlar.