şükela:  tümü | bugün
  • yazarların en çok beğenip takdir ettikleri, nitelikleri ve başarıları ile hiyerarşinin en üstüne koydukları ırklardır. bende durum şudur:

bence en başta yahudiler gelir. ticaretteki, siyasetteki, felsefedeki, bilim ve teknikteki başarıları ve hepi topu 15 milyon nüfusları olmasına rağmen dünyayı yönettikleri göz önüne alındığında ilk sıra yahudi ırkının hakkıdır.

ikinci sırada benim için iki ırk var. biri ingiliz, alman ve iskandinavların ırk grubu olan nordic'ler, ikincisi ise japonlar. bu ikisi arasında bir ast-üst ilişkisi kuramadım, ikisi de aynı seviyede bence ve ikinci sırayı paylaşmaktalar.

üçüncü sırada latin ırkı gelmekte. tabi latin derken güney amerika'daki melezleri değil asıl latinleri kastediyoruz. bu grup da fransızlar, italyanlar, ispanyollar ve portekizlileri kapsamakta.

dördüncü sırada slavlar gelmekte. dış görünüm konusunda avantajlı olmalarına rağmen zeka ve beceri gerektiren konularda öncekiler kadar başarılı değiller slavlar. tam bir avrupa ırkı da sayılmazlar zaten, asyatik yönleri de baskın.

araplar ve asyatik kavimler bunlardan sonra, hintli ve afrikalılar da en sonra gelenler benim için.

farklı fikirlere açığım...
  • benim için mongols ve teutonstur. bunlara sonradan aztecs de eklenmiştir.

(bkz: age of empires 2)
  • benim için en favorisi night elfler mesela onbin yıl önce burning legion'nu yenmiş olmaları olsun doğa ile iç içe yaşamları olsun mimarileri, hayvanları, felsefeleri, druidleri, sentinelleri hoş yani. yoksa milletin bizden onlar diye kafalarından uydurduğu hayali çizgilerle biribirinden ayrılmış aynı türün toplumlarını ırk olarak kabul edemiyorum napıyım.
  • en iyisi yine groot lardır.
  • (bkz: chinchilla)