şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mesela kırmızı kart gören futbolcunun yerine yedeklerden birinin girmemesi ve böylece kırmızı kart gören futbolcunun takımını eksik bırakması. abi adam kırmızı kart görüyorsa çıkarın onu yedekten birini sokun daha adil olmaz mı? 10 kişi kalan kaç takım maçı kazanabilmiş ki? resmen oyunu baltalıyorsunuz. bak mesela basketbola, faul sayısını dolduran çıkıyor yerine yedeklerden biri giriyor. tamam basketbolda eksik kalmak futbola göre çok daha vahim bir şey olurdu ama kurallar en azından mantıklı.

  hem bu gibi durumlar şikeyi de arttırabilecek tehlikelere sahip. bir takımdan bir oyuncuyu satın alsan, adam gidip kırmızı kart görse o takım büyük ihtimal maçı kaybeder. bu kadar basit olmamalı bana göre.

  takımı eksik bırakma tehlikesi olmadığı için sakatlamaya yönelik hareket yapanlar çoğalır diyenler olacaktır. ona da cezaları caydırıcı yaparak çare bulunabilir. adamı sakatlamaya yönelik hareket yapana ver bakalım 10-20 maç ceza bir daha yapabiliyor mu öyle bir şey?

  edit: deplasmanda gol atan takımın avantajlı sayılması kuralı da gerçekten çok saçma.
 • gereksiz bulduğumdan ofsayttır.
 • ceza alanı içinde elle oyun sonucunda verilen penaltının ayakla kullanılması örneği verilebilir. elle oluşan penaltı elle kullanılmalıdır.

  şimdi düşündüm de ceza sahası bildiğim kadarıyla 40 metreye 16,5 metre boyutlarında, bu kadar geniş bir alanda birinin ayağa ufak bir teması olsun, efenime söyleyeyim açılan ortanın kapatmaya çalıştığınız kola çarpması olsun hiç bir gol tehlikesi yaratmamasına karşın penaltı gibi %75-80 oraanında golle sonuçlanacak bir eyleme dönüşmesi mantık dışı.

  penaltı konusu ciddi ciddi gözden geçirilmelidir, ceza sahası yeniden boyutlandırılmalı ya da orada farklı uygulamalar yapılmalıdır, ne penaltı ne frikik ikisinin karışımı bir avantaj sağlayabilecek başka bir vuruş planı olmalıdır. düşünsenize şampiyonluk maçları yapıyorsunuz adam ceza sahasının kaleye en uzak köşesinden (dünyanın öbür ucundan) atıyor kendini sonuç penaltı. hatta artırıyorum ceza sahası dikdörtgen değil de 16,5 metre yarı çapında yarım daire olmalıdır, bu kadar net bu kadar basit. öyle bir alanda her yer tehlikeli konuma gelir.

  ekleme: hanımlar beyler ilk başta makara yapmak için en baştaki satırı yazmıştım ama daha sonra yazdıkça son paragraftaki fikir oluştu ve bence gayet mantıklı, değişmez diye bir şey yok çizgiler. #68200117
 • beraberlik. çok net şu oyunun baş ağrısı maçların berabere bitme olasılığı ve buna çabalayan takımlar. beraberliği opsiyon olmaktan çıkarın ondan sonra oyunun nerelere gittiğini konuşalım. dünya kupaları falan bu yüzden güzel, tek maçlı eleme turunda yok öyle beraberlik falan.
  bir de deplasman golü olayı var o da çok saçma. ben 1-0'ın rövanşında 5-4 yenmişim yok abi sen 4 gol yedin elen. yazık verilen emeğe yazık be!
 • sakatlanan oyuncunun, sağlık ekiplerince dışarı çıkarılmasının ardından, anında oyuna dahil olabilmesi.

  2011'den beri futbol izlemiyorum. ancak sanırım hala devam ediyordur. dizinden silahla vurulsa o kadar acı çekemez adam, yerde yuvarlanmalar, taklalar falan. sonra sağlık ekipleri giriyor, mecbur dışarı çıkarıyorlar adamı. bir bakıyorsun bizimki 1 dakika sonra oyunda. oyunu en az 5 dakika soğutmuş. bu harketin de bir cezası olmalı. sağlık ekibi sokturacak kadar sakatsan, bekleyeceksin arkadaş.

  olması gereken kural: eğer bir oyuncu sağlık ekibi gerektirecek şekilde sakatlanmışsa, sahadan çıktıktan itibaren 10 / 15 dakika olmadan sahaya giremez. oyuncu değişikliği yapılırsa, bu sürenin beklenmesine gerek yoktur.
 • açılın bu işin içinden biri olarak söyliyeyim. ofsayt kesinlikle kalkmamalı. ofsayt kalkar ise maçların seyir zevki yerin dibine batar. çünkü bütün takımlar doldur boşalt taktiği oynar 6 kişi defansta takılır 5 kişi hücumda. orta saha diye bir şey kalmaz bile. bunun yerine 5 korner 1 penaltı en mantıklı seçeneklerden biri olur. en azından gol atmayı beceremeyen takımlar penaltıdan gol atar. çanakkale geçilmez uygulayan takımlarda biraz silkinip bizde hücum edelim. hep savunma hep savunma nereye kadar diyebilir.
 • beraberlik,sınırlı oyuncu değişikliği,sahanın darlığı(bu tempo, hareketlilik için çok dar, bir 5 metre daha olsa maç başına gol sayısı 0.5-1 aralığında artar.) sakatlamaya yönelik hareketlerin düşük cezaları.
 • taç atışının elle kullanılması ve ofsayt.
  ofsayt alanı ceza sahası ile sınırlandırılmalıdır.
 • ceza sahası içinde ofsayt olmasa iyi olur.

  sen baski kurmussun ceza sahasina girmis 2-3 pas yapmissin hakem ofsayt veriyor.

  sacmalik.