• (bkz: kur'an-ı kerim)

''göğsünün daraldığını biliyoruz'' ( hicr-97)

''ne elinizden gidene, ne de başınıza gelene üzülmeyin.'' (al-i imran-153)

''hiç kimse kendisi için gizlenen müjde ve mutluluğu bilemez.''(secde sûresi-17)

''allah için sabret'' (müessir-7)
  • ince memed.
    ilk öğretmenim sınıfta okudu.
    isyankar oldum.
  • her kitabı okurken hayatım değişiyor ama sonra kitaptan okuduklarımı unutunca hayatım tekrar değişiyor. önemli olan okumamız değil de hatırladıklarımız sanırım.
  • tolstoyitiraflarım: hayatın anlamını arayan bir insanın düşünce evrenine yolculuk… varoluş sancısı içindeydim bu kitabı okuduğumda. okuduklarım hayat ve insan olmaya dair pek çok soruya cevap verdi. aman aman bir şeyler mi yazıyor? hayır. her insan hayatı bir şekilde sorgulamıştır. bu kitap sorgulamanızı farklı bir seviyeye taşıyor. bana kitap okumayı sevdiren eserdir ayrıca.

bukowskiekmek arası: yeraltı edebiyatından nefret ederim ancak bu kitap başkadır. şımarık büyütülmüş, sürekli isyan eden, çözümü ağlamakta arayan insanların okumasını tavsiye ediyorum. gerçekleri görmek ve ağlamanın hiçbir şey getirmediğini anladım bu kitapta. sızlanmak yerine mücadele eden bir adamın öyküsü.

şevket süreyya aydemirsuyu arayan adam: yine mücadele eden bir adamın öyküsünü anlatıyor. belirlediği bir hedefe yürüyen, yürüdükçe hedefini tekrar tekrar sorgulayan bir insanın hikayesi. kültürel tarihin ve felsefenin iç içe geçtiği bir roman. tek kelimeyle muazzam.

sebastian haffnerbir almanın hikayesi: kültürel tarihin ve felsefenin iç içe geçtiği bir kitap. toplumun, baskının, faşizmin, insanlığın hemen her şeyin sorgulandığı bir eser. elimde olsa bu kitabı tavsiye değil dikte ederdim. o derece mühimdir.

turgenyevlüzumsuz bir adamın günlüğü: hayatta her zaman birinci olmayı istedim. en önde olmadığım zaman mutlaka kendimde bir kabahat bulurdum. bu kitap her zaman önde gitmenin çok da güzel bir şey olmadığını gösterdi bana. ince olmasına rağmen dünyaları barındırıyor içerisinde.

dostoyevskibudala: iyi bir insan olmanın kötü toplumda ne kadar zor olduğunu anlatan bir eser. ayrıca psikolojinin bazı durumlarda insandan çok üstün olduğunu bu kadar güzel anlatan bir kitap görmedim. tuğla gibi ama başlayınca bitiyor.

alfred adlerinsanı tanıma sanatı: aşağılık kompleksi ile derdi olan ve bunu çözmeye çalışan insanların elindeki en büyük rehber. bu kitabı ciddi anlamda okumuş sindirmiş bir insanın hayatının değişmemesi mümkün değil.

schopenhaueryaşam bilgeliği üzerine aforizmalar: schopenhauer’in her kitabı hayat değiştirir. tanrımız olur kendileri. ancak beni en çok etkileyen kitabı buydu. bir hayat nasıl yaşanır sorusuna cevap arayan varsa tek adres bu kitaptır.

nietzscheahlakın soykütüğü: bu kitap anlatılmaz, yaşanır. tek diyeceğim anlamadığınız yerlerde bırakmayın. okumaya devam edin. bu öylesine büyük bir eser ki iki kere okumama rağmen üçüncüsü için doğru zamanı kolluyorum.

tolstoyanna karenina: kadın erkek ilişkisine dair ne varsa bu kitapta. kadınların ve erkeklerin dünyaya hangi pencereden baktığını bundan daha iyi anlatan çok az kitap var.

epikourosözdeyişler mektuplar ve aforizmalar: epikouros… çok büyük adam çok. hayatı ve ölümü bu kadar güzel tanımlayan insan görmedim.

baltasar gracianakıllı yaşama sanatı: hayat nasıl yaşanır sorusuna schopenhauer gibi doyurucu cevap veren bir kitap. zaten schopenhauer’in en çok etkilendiği yazarlardan birisi olur kendileri.

ben tarih ve felsefe konusuna yoğunlaştığım için hayatıma anlam katan kitaplar genellikle o tipte kitaplar oldu. ancak bu saydıklarım da beni derinden sarsmıştı. kitap okumak isteyip ne okuyacağını bilemeyenler için hazırladım bu listeyi. daha genel bir liste isteyen varsa:

nedenleriyle birlikte yazarların kitap tavsiyeleri /@kavanoz necati
  • (bkz: oblomov)
  • (bkz: sefiller) - üzerimde bu kadar etki bırakan başka bir kitap hatırlamıyorum.
  • tahıl beyin - david perlmutter

hayatınızla ilgili en sağlıklı değişimleri yapmanıza yol açabilecek, bilimsel bilgilerle yol gösteren muhteşem bir çalışma
  • okuduğum tüm kitapları okuduktan bir hafta sonra unutmaya başladığım için hiçbir etkisi olamıyor.
  • (bkz: alamut kalesi)
hesabın var mı? giriş yap