şükela:  tümü | bugün
 • başlığın tam hali '' istanbul'da oturan yazarların imamoğlu'ndan beklentileri '' olacaktı ama malum başlık sınırı.

  t ; istabul'da yaşayan veya ileride yaşayacak olan yazarların yeni istanbul büyükşehir belediye başkanı ekrem imamoğlu'ndan beklentilerini dile getirdiği başlık.

  sayın imamoğlu'nun yeni başkan seçilmesinden dolayı başarılar dileyerek birkaç beklentim şöyle ;

  - toplu taşıma kullanan biri olarak metro , metrobüs ve iett tvlerinde akp gibi 24 saat kendi reklamınızı yapmamanızı rica ederiz yapacaksanız da abartmadan yapılabilir. istanbul'un tarihi , turistik yerleri yanında dünyaca ünlü ressamlar , müzisyenler, mimari yapılar , sanat değeri yüksek edebi yapıtlar tanıtılabilir. kedi köpek videosu , çorap yapımı , kek yapımı falan filan istemiyoruz.

  - lütfen her koca binaya kocaman boy boy chp ve kendi resminizi astırıp reklam yapmayın akp'den farkınız olsun.

  -istanbul'da bira , rakı veya şarap festivali adı altında beyoğlu , kadıköy veya beşiktaş'ta organizsayonlar düzenlenebilir. gerici ortadoğu kafasından biraz uzaklaşıp dünyanında ilgisi çekilebilir. amsterdam'da ot festivali , berlin'de bira festivali yapılıyor da istanbul'un neyi eksik ?

  -dünyaca ünlü müzisyenlerin istanbul'a gelmesi teşvik edilebilir.

  - metro ağlarının daha genişlemesi en büyük beklentimiz.

  - istanbul'da toplu taşımanın 24 saat hizmet vermesi ( metrobüs hizmet veriyor ama taksim metrosu ve kadıköy - kartal metrosu da verebilir.)

  - istanbul meydan , cadde ve sokaklarının yapılabildiği kadar ağaçlandırlması,

  -park ve bahçeler için yeni alanlar açılması.en azından olana da inşaat yapılmaması.

  -esenyurt için özel bir rehabilite çalışması yapılması , resmen belediyecilik anlamında tecavüze uğramış bir ilçe.

  -istanbul'un ekonmik değeri yüksek olsun olmasın kaynaklarının etkin kullanılması , gerici unsurlara peşkeş çekilmemesi , çekilenlerinde bir şekilde geri alınması.

  - şeffaş, hesap verebilir, güvenilir belediyecilik anlayışı.

  -
  -
 • 1- mazbatayı alır almaz ilk iş olarak belediyenin mali durumu kamuoyu ile paylaşılmalı. herkes bilsin akp'nin nasıl bir enkaz bıraktığını.

  2- depremden etkilenecek bölgeler, yapılar belli. ilk günden itibaren bu riske yönelik gerçek anlamda bir kentsel dönüşüm başlatılmalı. bu zamana kadar kentsel dönüşüm adı altında yapılan rantsal bölüşümün hesabı sorulmalı.

  3- geçmişte tamamlanan ve halihazırda devam eden inşaat projeleri ile ilgili alanında uzman kişiler tarafından acilen çalışma yapılmalı. yapılan çalışmanın sonucu bir rapor halinde kamuoyu ile paylaşılmalı.

  4- yap-işlet-devret modeli ile yapılan projelere yönelik fizibilite çalışması yapılmalı ve hukuken mümkünse kamuoyu yararına olmayan projelerin sözleşme şartları revize edilmeli. avrasya tüneli, 3. köprü gibi projelerin durumu ortada. bu zarar eden projeler toplumun sırtında yük olmaya devam edecek mi?

  5- akp döneminde kaybedilen sosyal alanlar yeniden topluma kazandırılmalı.

  6- demirören avm gibi şaibeli yapılar acilen denetimden geçmeli.

  şimdilik aklıma gelenler bunlar.