şükela:  tümü | bugün
  • malum kriz kapımızı çaldığına göre hayatta kalmak için iyi birer kılavuz olabilir. bu dönemlerde nasıl hayatta kalındığını genç nesillere öğretmek için. bir çoğu, at sırtında kılıç sallayarak krizi engelleyebileceğini düşünüyor çünkü. işin aslı, şimdikinden iki üç kat daha fakir olmaya alışmaları gerekir.

örneğin zaten zorda olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? kredinizi ödemekte zorlanıyorsunuz mesela. o krediyi hiç ödeyemediğinizi hayal edin. sizi sağlama aldığını düşündüğünüz birikimleriniz var ya? onların da ne kadar hızlı erdiğini tahmin edemezsiniz.

güç bela kurduğunuz şirket de batacak; hayır daha kötüsü hayatınızda koca bi delik açıcak. emeğiniz için üzülmeye fırsat bulamadan bu gediği kapamaya çalışacaksınız. ve kaybedecekleriniz arasında en az üzüleceğiniz para olacak çünkü onu telafi edebilirsiniz.

biliyorum, çok umutsuz bi tablo çiziyorum ama söz veriyorum, gelecekte dönüp baktığınızda ne kadar iyimser olduğumu farkedip bana hayret edeceksiniz.

ama korkmayın. bi kısmınız hayatta kalacak. herşeye rağmen. bi sürüngen gibi yaşamaya alışabilenler, belirsiz bir gün sonunda yeniden ayağa kalkacak. ben iki kez kalktım çünkü. birinde nerdeyse ailem parçalanıyordu, babam erken yaşta öldü bu yüzden; diğerinde evliydim ve benimki parçalandı.

şaka gibi değil mi? gelecek olanın ne olduğundan dahi habersiz bir çoğu. hala burda anlamsızca atışanlar mesela.

oysa batıyoruz, nefesinizi tutsanız iyi olur. enerjinizi hayatta kalmak için saklayın.