şükela:  tümü | bugün
  • malum kriz kapımızı çaldığına göre hayatta kalmak için iyi birer kılavuz olabilir. bu dönemlerde nasıl hayatta kalındığını genç nesillere öğretmek için. bir çoğu, at sırtında kılıç sallayarak krizi engelleyebileceğini düşünüyor çünkü. işin aslı, şimdikinden iki üç kat daha fakir olmaya alışmaları gerekir.

örneğin zaten zorda olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? kredinizi ödemekte zorlanıyorsunuz mesela. o krediyi hiç ödeyemediğinizi hayal edin. sizi sağlama aldığını düşündüğünüz birikimleriniz var ya? onların da ne kadar hızlı erdiğini tahmin edemezsiniz.

güç bela kurduğunuz şirket de batacak; hayır daha kötüsü hayatınızda koca bi delik açıcak. emeğiniz için üzülmeye fırsat bulamadan bu gediği kapamaya çalışacaksınız. ve kaybedecekleriniz arasında en az üzüleceğiniz para olacak çünkü onu telafi edebilirsiniz.

biliyorum, çok umutsuz bi tablo çiziyorum ama söz veriyorum, gelecekte dönüp baktığınızda ne kadar iyimser olduğumu farkedip bana hayret edeceksiniz.

ama korkmayın. bi kısmınız hayatta kalacak. herşeye rağmen. bi sürüngen gibi yaşamaya alışabilenler, belirsiz bir gün sonunda yeniden ayağa kalkacak. ben iki kez kalktım çünkü. birinde nerdeyse ailem parçalanıyordu, babam erken yaşta öldü bu yüzden; diğerinde evliydim ve benimki parçalandı.

şaka gibi değil mi? gelecek olanın ne olduğundan dahi habersiz bir çoğu. hala burda anlamsızca atışanlar mesela.

oysa batıyoruz, nefesinizi tutsanız iyi olur. enerjinizi hayatta kalmak için saklayın.
  • dünyanın sonu değil. 1 kez battım ama ne batış. (bkz: #79151406) şimdi buraya çektiğim sıkıntıları yazıp kimsenin içini karartmak istemem. zaten sol frame”de zift akıyor. bundan 8 sene önce öyle bir battım ki hem de, aklıma gelen en acıklı durumlardan biri ketılda makarna yapıyor oluşumdu. haftalarca sadece makarna yediğimi bilirim. sigara param yoktu, baktım yerde yarısı içilmiş sigara var. onu içtim. herneyse..

sektör değiştirdim, bambaşka bir işe girdim. önceki işimde yaptığım hataları yapmamaya çalıştım. hata da değildi aslında. çünkü ticaret, dürüst adamın yapacağı iş değil. çok şükür halim vaktim yerinde şu an ama gençliğim gitti be sözlük..

gençlere tavsiyem; ufkunuzu açın. yurtdışına çıkabiliyorsanız 1 dakika bile düşünmeyin. insan gibi muamele görürsünüz ve bu yanınıza kar kalır.

hayatta her şey para değil. şöyle düşünüyorum mesela. şu an benim elimde inanılmaz sayılabilecek sermaye var fakat ne yazık ki ülkede bu parayı yatırabileceğim bir iş kolu yok. hangi işe bu parayı gömersem gömeyim o para mutlaka kalır orda. bu da bazı şeylerin tükendiği anlamına gelir. yani şu işe parayı yatırırsan her türlü sana getirisi olur diyebileceğin bir iş yok. bu ne kadar acı bir durum..

sabit maaşlı bir işi zaten düşünmeyin. dövizin durumu ortada. ne uzar ne kısalırsınız. telefon almak için kredi çıkartıyorlar rezilliğe bakar mısın? marketlerde ambalaj satıyorlar, içinde ürün yok. alım gücü bitmiş.
    sisteme köle olursun anca..

internette çok çeşitli iş imkanları var. yabancı dil öğrenin, yurtdışı forumlarda freelancer iş yapanlar ve yaptıranlar ile diyalog kurun. şimdi yazılım öğrenin falan demeyeceğim onu herkes diyor zaten ama o işler öyle her babayiğidin harcı değil. ben hiç anlamam mesela.

şu kadarını söyleyeyim.

ticaret bitti. batarsın.
    memuriyet bitti. aç gezersin.
    doktorluk, öğretmenlik bitti. senelerce borçlanarak anca bir ev sahibi olursan olursun.
    askerlik, polislik zaten bitti. emir kulu el pençe divan badem bıyıklının birine kul olursun.

internetten yurtdışı iş ilanlarına bakın. ingilizcenizi geliştirin. euro veya sterlinde kalın ( ytd )

her şeye rağmen hayat devam ediyor. ülkenin mevcut durumuna üzülmek ne kelime, kahroluyorum, bazen uykularım kaçıyor. geleceğiniz birilerinin hırsına, rantına kurban edildi. gazi mustafa kemal atatürk’ün çizdiği yoldan saptıkça sapıttık. ama umudumu asla yitirmedim. biz geldik gidiyoruz ama pırıl pırıl genç insanlar çıkacak ve bu ülkeyi hakettiği noktaya getirecek. inanıyorum, inanmak istiyorum.

o, mustafa kemal’di

“ordu yok dediler, kurulur dedi.
    para yok dediler, bulunur dedi.
    düşman çok dediler, yenilir dedi.
    ve…
    bütün dedikleri oldu.”

şimdi sizin cebinizdeki parayı çaldılar, emeğinizi çaldılar, geleceğinizi çaldılar. ama umudunuzu çalmalarına asla müsaade etmeyin gençler.