şükela:  tümü | bugün soru sor
  • baştan söyleyim, kuran-ı kerim'deki tüm ayetler allah kelamı olması nedeniyle birbirinden değerlidir. birinin ötekinden herhangi bir üstünlüğü ve ayrıcalığı yoktur, aşağıda yazılanlar bunu kabul ederek yazılmıştır.

ben bu başlıkta, kuran'daki kötü anlama çekilebilecek (hırsızlık yapanın elini kesme, kadının dövülmesi gibi) ayetleri değil, her nedense, pek bahsedilip örnek olarak gösterilmeyen, aslında çok derin anlamları olan, ama din bezirganlarının işine gelmeyen ayetleri göstermek istiyorum.

ayrıca o ayetlerin (el kesme, kadın dövme) aslının öyle olmadığını ifade eden çokça da ilahiyatçı var.

benim amacım şu şekildedir:

anlamı düşünülerek okunduğunda, iliklerimize kadar işleyen, şu dönemde ortadoğu coğrafyasında islam adına yaşananlarla hiç alakası olmayan ayetler vardır.

onlardan, en etkili ve en çok üzerine düşünülmesi gerekenleri, kendimce toparladım. bundan daha vurucu ve insanı sarsıcı ayetler olabilir, ayrıca kuran'daki her ayetin mutlaka büyük anlamları ve kendine has özelliği vardır.

benim seçtiklerimse demokrasiye (7), dini baskı olamayacağına (4), aklın önemine (1,9), allah'tan başka kimseden bişey istememesine (5), kimseden şefaat dilenilmemesine (10) işaret eden ayetlerdir.

işte, üzerinde uzun uzun düşünüp hayata uyarlanması gerekenler o ayetler şunlardır:

1- allah, pisliği, aklını kullanmayanların üzerine bırakır. yunus: 100.

2- "o yaman aldatıcı, o çok gururlu, sakın sizi allah ile aldatmasın" fatır: 5.

3- vay haline o namaz kılanların ki, namazlarından gaflet içindedir onlar! riyaya sapandır onlar/gösteriş yaparlar. ve onlar, kamu hakkına/yardıma/zekâta/iyiliğe engel olurlar. maun: 4-5-6.

4- dinde zorlama, tiksindirme yoktur. bakara: 256.

5- hiç kuşkusuz mescitte allah içindir. o halde allah'la birlikte başkasına yakarmayınız. cin: 18

6- ben yalnız ve yalnız rabbime yalvarırım ve hiçbir kişiyi ona ortak koşmam. cin: 20

7- şu bir gerçek ki; allah size, emanetleri onlara, ehil olanlara vermenizi, insanlar arasında hükmedince de adaletli hükmetmenizi emreder. nisa: 58

8- hak rabbinizdedir. artık dileyen inansın dileyen inkar etsin. kehf: 29

9- artık uyar, düşünür. çünkü sen bir uyarıcı, / düşündürücüsün. üzerlerine musallat bir despot değilsin. gaşiye 21-22

10- rabbinizden size indirilene uyun; o'nun berisinden bir takım velilerin ardına düşmeyin! siz ne kadar da az öğüt alıyorsunuz! araf: 3