şükela:  tümü | bugün
  • bugün itibariyle 300 küsür tl ile gelmiş bulunmakta. ben bu faturaya rağmen tam ısınamadım. öbür tarafta benden aldığınız haksız vergilerle iyice ısınmanızı diliyorum.

yakarsa kombiyi zenginler yakar.
  • 14 ocakta gelmiş fatura. tam bir aylık. 756 tl.
    geçen varsa buyursun.
  • 756 yı görüyor 895 ile arttırıyorum.
  • 490 tl
    lokasyon istanbul erenköy
    yeni bina
    70 m2
    bir sonraki göte kaçışı ben de merak ediyorum.

edit: 579 diye mesaj geldi az önce.
  • 3+1
    kombiyi en kısık seviyede yakmama rağmen gelen fatura 500 tl. bu rezil duruma sebep olup da hiçbir şeyinden kısmayıp lüks ve şatafat içinde yaşayanların allah belasını versin, çoluğundan çocuğundan çıksın, bu da bedduamdır.
  • radyatörlerin yarısı kapalı. kombi en kısık ayarda.
    ve huzurlarınızda 370 kol lirası.
  • siz buna fatura demişsiniz ama bu resmen sikiş.

kombi 35 derecede sabit yanıyor. 3+1 ev. gelen fatura ---> +18

bu başlığı açmak istiyordum ama benden önce davranmış ekşici kardeşlerim. (bkz: aramaya inanmak)

edit : demin yanlışlıkla 2019 başlığını hortlatmışım, çaktırmayın.

edit : lokasyon amasya.
  • (bkz: yazarların ocak 2020 doğalgaz faturaları)

aramaya inanın araist olmayın.
  • diğer faturaları görünce 231 lira ile şaşırmama sebep olmuştur.

ev 2+1, alt katım boş, üstteki ölmeyecek kadar yakıyor, yan daireyle zaten temasımız yok ve dış cephe başka bir binayla dip dibe değil, ama sokak boyunca uzanan diğer binalar arasında kuytuda kalıyoruz diyebilirim.

bina 5-6 yıllık, inşaatını yaptıran arsa sahibi de o binada yaşıyor ve epey konuşkan da bir insan olduğu için kendisiyle binanın geçmişini de uzun uzun konuşma şansımız oldu. inşaat döneminde yalıtıma ayrıca önem vermiş ve zamanında o işi büyük bir titizlikle yaptırmış. yukarıdaki rakamın birinci sebeplerinden biri bu.

ikincisi; önceki yıllardaki tüketim miktarıyla, aslında bu sene rahat 400 gelebilirdi bu fatura. nitekim bu sene kış kapıya dayanmışken beni de bir telaş aldı ve oda termostatı işini hızla araştırmaya başladım. sonunda honeywell'in evdeki kombiye uyumlu, haftalık programlama falan yapılabilen bir modelini, bir kombi tedarikçisinden gayet güzel bir indirimle 300 liraya aldım ve montajını yaptım. bu kadar sofistike bir modele de gerek yok aslında; 100-150 lira civarına satılan programsız modelleri de gayet güzel iş görüyor, yeter ki sıcaklık algılaması hassas olsun.

termostatın faydası şu; evin içindeki havanın sıcaklığı sabit kalıyor ve kombi bir süre sonra kendi en kısık ayarından bile daha kısık bir şekilde çalışmaya başlıyor. evin duvarları ve içindeki bütün eşyalar ısındıktan sonra, kombiyi tamamen kapatıp da evi terk edip gitmediğiniz sürece, kombi çok az gaz harcayarak evi aylarca sıcak tutabiliyor. dahası; gündüz evde kimse yoksa, gün boyunca evi çok da yüksek olmayan bir sıcaklıkta bekletip, akşam eve gelmenize 1-2 saat kala yavaş yavaş ısıtmaya başlamasını ve eve adım attığınızda tam olarak istediğiniz sıcaklıkta olmasını sağlayabiliyorsunuz. evin içinde herhangi bir sıcaklık sensörü bulunmayan bir kombinin asla başarabileceği bir şey değil bu.

daha fazla bilgiyi oda termostatı başlığına yazmak niyetindeyim, şimdilik aktaracaklarım bu kadar.
  • 901 lira gelerek içimi ısıtmıştır.

not : 100m2, 2+1 spor