şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tamircilere saygımız sonsuz fakat üçkağıtçı tamirci çok. kimisi yakında bir daha gelsin diye bir yerinde bir eksik bırakır, kimisi biraz uğraşma ile giderilebilecek bir arıza icin tüm parça değişmeli der, kimisi işi dediği zamanda bitirmez, kimisi hiç incelemeden ilk akla gelen ihtimale göre alakasız parçayı değiştirir, kimisinde boşluk yoktur randevu alamazsın, kimisi meşhurdur tavsiye ile gidersin ama işi kalfalara yaptıracak olur, kimisi tamir için bırakılan arabaya biner dolaşır.

marş basmıyor diye gittiğim usta akü ölmüş deyip 350 ye mutlu akü satacak oldu. aküyü doğru düzgün ölçmeden neredeyse durduk yere akü değiştirecektik. başka yerde akünün iyi olduğu anlaşıldı.(12.7 gösterdi) meğer benzin pompası benzin çekmiyormuş. depoda benzini az tutmaktan bozuluyormuş zamanla. biraz benzin koyunca iş görür oldu.

binbir çeşit müşteri ile uğraşmak da zor ama ortalama bir müşteri için işi iyi bilen, arızaları giderebilen, işleminin arkasında olan, arızayı ve yapılacak olan işlemi söylerken açık ve net olan, alacağı ücret konusunda sabit ve insaflı olan vs. oto tamircilerini insanlarla paylaşmak hem bizler için hem de iyi ustaların daha çok kazanmasını sağlamaya yönelik reklam görevi görmesi bakımından faydalı olacaktır.

mersin topçu elektrik - sakın sakın sakın ha
    mersin çeşmeli cami karşısındaki usta - ilk defa yolum düştü ama iyi oto elektrik ustası.
  • (bkz: edd china)

edit: imla
  • opel için uşak çevresinde sistem opel'i öneririm. ümit coşkun ve turan alay ustalar gayet ehildirler. otogar üstünde 4. aradalar (galiba).

ek: ustalar elektrik, motor, mekanik sorunlarımı çözdüler. kaporta hariç her konuya bakıyorlar gördüğüm kadarıyla (belki ona da bakıyorlardır, ben görmedim). yaptırdığım işler :

tiger set değişimi
    yağ vs değişimi
    balata değişimi
    direksiyondaki cif modül tamiri (cam suyu püskürtmüyordu ve servis modül değişmeli demişti, ümit usta açıp tamir etti sağolsun, nerdeyse bedavaya)
    motor arızası (ilk çalışmada, soğukken stop ediyordu)
    hız sabitleyici montajı (gerekli parçayı internetten aldım, montaj ve ayarı onlar yaptı)
    karter muhafaza montajı
    ön cam insignia washer jet montajı (yine internetten almıştım, cam suyu püskürtmesi çok güzel oluyor)
    cam elektrik tesisatı tamiri
  • istanbul yenibosna mevkisinde gazcı hasan olarak bilinen hasan usta her derde devadır. gelelim sebeplerine bu adam bir kere arabaya biner bir tur atar sonra gerekli görürse lifte sokar bizzat muayeneyi yapar teşhisi koyduktan sonra parça lazımsa parçacının telefonunu verir en uygun fiyatı alırsın işçilik ise sudan ucuzdur. örnekle açıklamak gerekirse bundan sekiz yıl evvele memlekete gittim gitmişken yaylaya çıkalım dedik bilenler bilir çambaşı yaylası baya baya yüksektir dönüşte arabada arıza lambası yandı ordu'da sanayiide arabanın egr valfinde arıza olduğu ve 650 tl parçalanmam gerektiği söylendi ben o gece yola çıktım sabahında hasan ustada aldım soluğu. arabanın benzin şamandırasında kirlilik olduğunu depoyu söküp temizleme işlemi yapılması gerekirse boya yapacağını söyledi boya dahil sök tak temizlik 100 tl ödedim. allah razı olsun ne diyeyim. tavsiye ederim
  • vip auto. istanbul bahçelievler çalışlar caddesi üzerindedir. ilyas usta'nın tamir edemeyeceği bir arızaya rastgelmedim. uygun fiyat ve dürüst çalışma anlayışları vardır. nazcar oto kiralama servisinin hemen yanında görülebilir tabelası.
  • arabasını, işten anlayan kişilere teslim etmek isteyenlerin tamirci listesini okuyacağı başlıktır. benim bildiğim kadarıyla;

ankara için(lada)
    lada kullanıyorsanız telman usta var. yeri şaşmaz'da diye hatırlıyorum. bir çok konuda bilgili bir ustadır. hatta bozuk malzemeyi değiştirmek yerine ilk önce tamir etmek için uğraştığını da duydum.

afyonkarahisar
    serkan auto(serkan usta) başta japon ve alman gurubu araçları yapıyor. ayrıca lada yetkili servisinde çalıştığı için de lada araçları konusunda güvenilir bir ustadır. kendisi twitter ve instagram üzerinden yaptığı işleri paylaşmaktadır. bilgisini paylaşan nadir ustalardan. dükkanı 1. küçük sanayi sitesindedir.(park afyon arkasındaki sanayi) dipnot: ben de oradayımdır çoğu zaman.

istanbul için(lada)
    kartal soğanlık'ta bayhan usta'nın ününü duydum. bir çok lada kullanıcısının işçiliğini beğendiğini söylemeden geçmek olmaz.

uşak
    opel için yukarıdaki arkadaşın önerdiği servisi ben de duyduğumu belirtmekle birlikte ona ek olarak bir tane daha yazıyorum uşak ili için. bildiğim kadarıyla ferhat usta ve iki kişi daha birleşerek elektrik, mekanik işlemlerinin aynı çatı altında yapıldığı bir tamirhane açtılar. ismini unuttum fakat uşak bir eylül sanayi sitesine üst kapıdan girince soldaki ilk araya dönün. soldaki tamirci.(dokuzuncu sokakta yer alıyor.) opel astra f kasa araç, oradan başka bir yere götürülmedi.
  • volksvagen için ankara' da ostim' de kiyida köşede kalmış, baya döküntü bir dükkan var autoking ve dogusoto' nun boyanmadan olmaz dediği yeri usta öyle güzel yapmış ki nasıl yaptığını hala anlayamadim. bence de boyanmadan olmazdı çünkü. yakında da marspiyel ezigi icin gideceğim. yine dogusoto ve autokingin kesilmeden olmaz dediği bir bölge için usta hallederiz, mağdur etmeyiz dedi. dükkan ismi vermeyecegim. entry yazma nedenim kaporta hasarı için hemen boyatmayi düşünmeyin işinin ehli ustalar bol miktarda mevcut.
  • eskişehir özgerçek renault servisi tavsiyedir.
    kaporta hemen yan tarafta habip usta var benim işi gördü makul fiyata işçiliği de fena değil. parça için bir kaç dükkanı gezin muhakkak. reno için çıkıllı çok yüksek çekiyor ama bazı parçalar ucuz olabiliyor. reno dışında araç kullanmayınca diğer servisler ile ilgili yorum yapamayacağım.
  • oto elektrik konusunda ankara ostim de veysel usta diye biri var.
    çok düzgün bir insan. iki defa işim düştü kesinlikle hak ettiği paradan tek kuruş fazla istemiyor.
    ama genelde başı kalabalık.
    birde çırakları ile çok düzgün konuşuyor. 12 yaşındaki çocukla bile, mehmet usta yıldız tornavida getirir misin sana zahmet diye konuşuyor.
    ankara'da düzgün oto elektrikçi arayanlar, aklınızda bulunsun.
  • uzak durulması gereken:
    yer : gebze küçük oto sanayide gebze center avm girişinde hemen solda.
    isim: öz kardeşler otomotiv
    usta: selami usta.

aracınızın 3 gün boyunca sorununu bulamadığı için; kullandığı tüm gereksiz girişimler için** normal fiyatlarının 2-3 katı malzeme ücreti ve işçilik ücreti de eklemeyi unutmaz.
    yine aracınızın 3 gün boyunca sorununu bulamadığı için; o 3 gün boyunca kaybettiği veya ertelediği tüm müşterilerinin mali acısını sizin hesabınızdan çıkarır.
    elektrikçisine 50 liralık iş için sizden 175 lira ister. daha önce ne kadar işçilik ödediğinizi öğrendiğinde sizden en az 700-900 lira işçilik alır.
    öyle ya da böyle aracınızı teslim aldığınızda tavanların ve koltukların leş gibi simsiyah olduğunu görür ve birşey yaptıramazsınız. yine durduk yere airbag ışığı yanar, kendisine sorduğunuzda, bilmediğini birden bire olduğunu söyler.

kendine usta dedirten bu genç tam bir uyanık esnaftır. nasılsa avm girişindeyim mantığıyla eline düşürdüklerini kar sayar, öptükçe öper.

kısacası; uzak durun.

uzak durulması gereken:
    yer : tuzla aydınlı oto sanayi.
    isim: irem oto elektrik

burası sizi uygun fiyatta işçilik ile tavlar, sıcak kanlıdır ustası. fakat 4 kayışı da değiştirdikten 3-4 ay sonra kayışların yeterince sıkılmaması nedeniyle eksantrik mili ve contası kırılır, araç subapları da mahvolur zamanla.

kesinlikle uzak durun.

mutlaka gidilmesi gereken:
    yer : tuzla aydınlı oto sanayi sitesine girince ilk sağdan dümdüz çıkarken yolun sonundan ikinci sola dönünce.
    isim: ümit otomotiv
    usta: ümit usta, ercan usta.

bunlar baba-oğul. sabahın 8'inde dükkanlarının önünde kuyruk oluşur. aracınızın nesi varsa çözerler, çözemediklerini veya daha doğrusu kendilerinden daha iyi iş yapacaklarını düşündükleri ustalara sizi yönlendirirler.
    neyse onu alırlar, fazlasını değil. dürüst insanlardır. hatta parça almaya sizi gönderirler ki bu da yeterince güven verir size zaten.
    iyi kazanırlar, kazandıkları her kuruş helal olsun.
    adamlar sırf geri toparlayamayacağını, çok riskli olduğunu düşündüğünden şanzıman indirip ufak çatlağa kaynak yapmadı. oraya parça uydurdu ve tam 2 saat uğraştı 40 tl için.

mutlaka gidin.

uzak durulması gereken:
    yer : kartal oto sanayiye girişte sağa dönünce üst kattaki hyundai çıkmacısı.
    isim: hyundai çıkmacısı deyin, gösterirler

bu fırsatçı esnafın çoğu çıkma parçaları, bulunması zor diye sıfırına yakın hatta aynı fiyatta sattığını söyleyebilirim. fakat eline düştüyseniz geçmiş olsun, en azından pazarlık yapın.