şükela:  tümü | bugün
  • aslı "ekşi sözlük yazarlarının star wars serisini izleme sırası" olacak olan konu.

(bkz: star wars serisini izleme sırası) (bkz: yeni nesle star wars izletme sırası) değildir.

seri enteresan bir sıra ile çekilmiş ve türkiye' de zaten geç vizyona girmiş. bunun 2. sini yurt dışında izleyen üstüne 1 i türkiye'de sinemada izleyen de var, 1-2-3-4-5-6 diye izleyen de (sonrası benim için muğlak) ve tahminimce her biri farklı etki yaratıyordur. benimki şu şekilde (bkz: 25 yaşından sonra hayatın bitmesi):

1- return of the jedi (jedi'nin dönüşü, (bkz: jedi'nin)) izmir çınar sineması 1985, imdb türkiye için 86 diyor ama yalan söylüyor. jediyi darth vader sanıyordum, filmde geçen ceday laflarını pek kaale almamıştım.

2- a new hope (yıldız savaşları) belki 87 belki 88 bir pazar günü trt1; bu filmi sinemada seyrettiğim film zannetmiştim film boyunca ayıcıkları görmeyi bekledim.

bu yıllarda sağda solda, ansiklopedilerde bazen dergilerde gördüğüm seri ile ilgili resim ve birkaç yazıyı izlediklerimden aklımda kalanlarla birleştirip seride toplam 4 film olduğunu ve bunların ikisini izlediğimi çıkarmıştım

3- empires strikes back (das imperium schlägt zurück) 92 yılı olabilir, dönemin gözde uydu kanalı rtl serinin tamamını vermişti 3 hafta her pazar bir bölüm; almanca. bu vesileyle diğer bölümleri de seyrederek köfteyi tam olarak çakmıştım. sonraki yıllarda hatırlamadığım zaman ve mekanlarda seriyi bir kaç kez tamamlamışımdır. hatta 90' ların sonunda seri birkaç makyajla tekrar sinemalarda gösterilmiş miydi, ben de gitmiş miydim emin değilim.

4- gizli tehlike (the phantom menace) 99 yazı boyunca pompalanan reklamlar ve yaratılan heyecan (onlar nasıl efektlerdi öyle) genel bir hayal kırıklığı ile sonuçlanmıştı. ama ben çok beğenmiştim, izlediğim yer istiklal girişi hemen sağ taraftaki sinema, gösterime girdiği hafta 3 kere seyretmiştim; bunalımlı bir zamanıma iyi gelmişti.

5- attack of the clones (klonların saldırısı) 2002 mayıs yorucu bir gece ve günün üzerine ilaç gibi gelmişti, salondan çok memnun ayrılmıştım, isitklal'de bir sinema.

6- revenge of the sith (sith'in intikamı) 2005 çiğli kipa izmir, salondan yine çok memnun ayrılmıştım.

sonuç olarak: 6-4-5-1-2-3

sonraki bölümleri ile (rogue one dışında; (bkz: #67370828)) pek ilgilenmiyorum, sinemada seyretsem hoşuma giderlerdi herhalde, karayip korsanları da, thor da hoşuma gitmişti. ama eski seriyi bu katagoriye sokamam. o zaman-ilk seyrettiğim dönemde-çocukken konuyu pek de anlamamıştım ama film geceleri aklıma geliyordu. değişik dünyalarla beraber verilmiş tuhaf atmosferi başkaydı, anlayamazsınız; yeşil kılıçlar, milyonlarca yıl önce başka bir galaksi, ne idüğü belirsiz, gizli güçleri olan ve bir anda yok olmuş savaşcılar (jedi), bu savaşçılar ile ilgili yarım yamalak bir hikaye, müthiş uzay gemileri (bir daha öylesini yapamayacaklar), kahramanlarımızın ve ortamın sefil durumuna karşı geçmişe ait görkemli ama sisli puslu anılar, gizem, gizem, gizem... ortada doğru dürüst bir jedi yok (yaşlı bir adam ve meraklı bir genç dışında). revenge of the sith sonrasında her şey kabak gibi ortada; eğer "yeni seride ters giden ne?" diye bir soru varsa, birinci cevabı budur.
  • 4-5-6-1-2-3-rogue one-4-5-6
  • 1-2-3-4-5-6-7-8-9 düz adam

rogue one, solo filan yemezler, hayatta seyretmem. seri neyse o
  • 1- 2
    clone wars ( önce film sonra dizisi)
    3
    solo: a star wars story
    star wars rebels
    rogue one: a star wars story
    4 - 5 - 6
    the mandalorian
    star wars resistance
    7 - 8 - 9
  • 7-8'i izleyin.

mandalorian izleyin.

ardından han solo'nun solosunu.

3-6 izleyin.

sonra 4-5

en son da 1-9-2

herkes totisinden bi şey atıyor, ben de bunu çıkarttım. bi deneyin. belki şekilli bir zıçış olur.

he rogue one'ı unutmuşum. onu da bulunduğunuz ayın 3. haftasının perşembesi seyredin. saat 00:02'de.

tanım: yeni başlayanlar için insanı yıldızdan soğudan bir keostur. bulaşmayın, ölürsünüz.