şükela:  tümü | bugün soru sor
  • benim saygıdır.

türkiye'de insanlardan saygı göremiyoruz. göremediğimi düşünüyorum. biraz kültürlü bir kişiliğiniz varsa, saygısızlık insana batıyor. bazen öyle hakaretler oluyor ki insan gerçekten yıpranıyor. karşı da koyamıyoruz. karşımızda bizi anlayacak insan da bulamıyoruz.

örneğin şehirlerarası yolculuk yaparken bir otobüs firmasını kullandım. biraz da eşyam vardı. şoförün, eşyamı görünce direk sözü şu olmuştu: bu kadar eşyayı ne yapacaksın?

lazım işte dayı. özel eşyalarım var. ne diye soruyorsun? eşya fazla ise, eksra ücret alıyorsun zaten. biraz saygı duy insanların kişisel hayatına.

fyodor mihaylovic dostoyevski, ''tok olan açın halinden anlamaz derler; ama bazen, aç olan da açın halinden anlamıyor…!'' der. o hesap. kimse kimseyi anlamıyor artık yeni çağda.

evde nat geo dergi koleksiyonum var. evime arkadaşlarım falan gelir. her zaman bana verdikleri tepki şu oluyor; ne yapacaksın bu kadar dergiyi?

kaldırıp ağır bir şey söyleyeceğim olmuyor. mecbur alttan alıyoruz. gerçekten insanı yoruyorlar.

sanane kardeşim. seviyorum dergi okumayı. sen niye karışma zahmetine giriyorsun ki?

bu ülkede gerçek anlamda saygının açlığını çekiyorum. başkasına saygı duymanın zor olduğunu da düşünmüyorum.
  • genel geçer düşünce ve başlıklarına bakılırsa seks'tir.
  • medeniyettir efendim.
  • zeki kadın.
  • çomarsız hava sahası. ya da yerküresi de olabilir. çomarsız olsun yeter.
  • medeniyet
    sanata ve insana saygı
    duzgun bir ekonomi
    yeşil alan
  • son zamanlarda yokluğu baş gösteren düşün maliyetli finansman.
  • zeka arkadaşım zeka ve mantık
    bi en önemlisi güven kardeşim güven.
  • alt alta sıralasam belki 1000 satır olur ama bazıları;

medeniyet
    zeka
    ahlak (kesinlikle en az olan)
    hukuk
    adalet
    hoşgörü
    eğitimli insan
    dini görüşünü bilen ve inançlı insan (30 yılı geçkindir türkiye'de 5 tane müslüman tanımadım, %90 falan hikaye)

liste uzar da gider özetle medeniyet yoktur. en azından içinde bulunduğumuz 3. dünya ülkelerinin iyilerinde olan medeniyet olsa ona da bi nebze razıyım artık.
  • bence de saygı.
    saygı hep tek taraflı algılanıyor bizim ülkemizde maalesef. hocaya saygı, patrona, yöneticine vs. bunun çift taraflı şekilde yaşayan çok az kişiyle karşılaştım maalesef. iş ya da okul mülakatına girdiğinizde oradaki kişi size saygısızca sorular sorabilir ya da yorumlar yapabilir şaka kisvesi altında ve orada had bildirecek bir cevap da veremezsin. ya da işe 5 dakika geç kalınca nerede kaldın diyip tersleyebilir yöneticiniz ama kendi uyanamayıp 2-3 saat geç geldiğinde espri falan yapıp samimi davranmaya çalışır ya da öğretmen sürekli saygı bekleyen bir mercidir ama asla öğrencilerine saygıyla yaklaşmaz. hadsizce sorular sormakta ya da sözler söylemekte bir çekince görmez asla. çünkü bir kısmı için okula gelip giden bir makinesinizdir. bir dakika geç gönderilen ödevi kabul etmez ama kendi derse haber vermeden en az 30 dakika geç gelebilir ya da hiç gelmeyebilir. bu sadece en basiti, söylenen sözlere ise girmeye hiç gerek yok. sizi insan yani kendileriyle aynı varlık olarak algılamaları imkansızdır. belki doktorayı bitirdikten sonra ama ondan da şüpheliyim. ya da yaşı sizden büyük olan biri size saygılı davranmaz. onun geçtiği yollardan geçmediğinizi düşünüp, geçmeniz için mobbing yapmaya çalışır.

yani saygısızlık her yerde ama bakkalın ya da komşu teyzenin yaptığı değil de okumuş ve belli bir konuma gelmiş kişilerin saygısızlığı bence daha çirkin çünkü biri sözünün saygıszılık olduğunun bilincinde bile değil öyle görmüş ve normal geliyor haliyle, ama diğeri yaptığının ne olduğunu çok iyi bilmesine rağmen yine de yapıyor.