şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ön edit(bayağıdır yapmıyordum): vay serhat vay, daha düne kadar svihs, tsog(türkiye'den siktir olup gitmek) diyenler çark etti. gidin lan ülkemizden biz de sizi istemiyoruz, yol alın. haaaaa, bunlar gibi faşist, cahil, kemalist, laikçi kekoları kim ne yapacak? yiğit özgür "gerizekalı" adlı karikatüründe bunları çok güzel özetlemiş.

türkiye'den bunaldığını iddia eden ama yurt dışına da gidemeyen yazarların nedenleri.

1- düşük eğitim seviyesi

2- düşük gelir

3- bozuk sabıka

4- uluslararası bir yeteneğe, mesleğe sahip olmamak.

velhasıl kelam başvurduğunuz halde yabancı ülkeler sizi almıyorsa işe yaramaz bir tipsiniz, iyisi mi çenenizi kapatıp oturun.
  • (bkz: cesaret)
  • ben biraz gerizekalıyım.
  • ülkenin mevcut halini sevmemek; ama yaşanılan, para, emek ve sevgi verilmiş yuvadan kopamamak.
    "sahip olduğumuzu sandığımız şeyler kimi zaman bizim sahibimizdir."
  • (bkz: aile)
  • istemiyor olmak.
  • benim amerikan vatandaşlığım var ve türkiye'de yaşıyorum. amerikada evim de var. oraya gittiğim her an işim de hazır. pfl liginde kayıtlı pro sporcuyum. aşağılık kompleksinden kurtulun sonra konuşalım. kaldı ki beni bırak. türkiye'de yaşayan öz be öz amerikalılar var.
  • büyük çoğunluğu için elektrik elektronik veya yazılım işiyle uğraşıyor olmamak olarak özetlenebilir.
  • aile.

3-4 ev satıp yurt dışından birkaç ev alma gibi bir planım vardı. alacağım evlerden birinde kalıp diğerini veya diğerlerini direkt airbnb üzerinden kiralayacaktım. çalışmadan, sadece kiralarla gayet kaliteli bir hayat sürebiliyordum araştırmalarıma göre.

her şey iyi güzeldi de, beni bu günlere getiren insanlara sırtımı dönemedim. ailemin bana olan düşkünlüğü ve yaşlı olmaları sebebiyle sıkıştım kaldım burada. onlar yıllarca benim için yaşadı, şimdi geri ödeme zamanı.
  • sadece ve sadece mesleğimdir.
    avukatım.
    yabancı bir ülkede avukatlık yapabilmem için kısa bir süre de olsa üniversite okumam ve sonrasında sınava girmem gerek. tüm bunları yapsam bile türkiyede elde ettiğim 12 yıllık tecrübem sıfırlanacak ve alacağım maaş da buna oranla azalacak.

gerçekten başka bir sebebi yok