şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yazmak, yazabilmek her ne kadar bir dogustan gelen kabiliyet* olabilse de; bir egitim, ogrenim, gelisim sureci ile pek tabii (daha da) yazar olunabilir, olunmalidir. ne demisler: okumadan yazilmaz! ayrica: (bkz: creative writing) (bkz: yaratici yazarlik) (bkz: karsilastirmali edebiyat) (bkz: edebi metinler) (bkz: vs vs) (bkz: vs vs vs) (bkz: var boyle bir sey) (bkz: var boyle bisii)
 • son günlerde yazamayan insan popülasyonunun hızla çoğalması nedeniyle sözlükte başlatmayı düşündüğüm bir uygulama.
 • yazarlık okulu olduğu gibi yazarlık kursu da var bildiğim kadarıyla, üstelik sadece türkiyede değil.
  sanıyorum imladan çok yazım teknikleri üzerinde duruluyor, senaryo yazamak, tiyatro metni yazmak, reklam metni yazmak vb.
  hatta daha süslü olarak yaratıcı yazım teknikleri gibi de anılabiliyor.
 • yaratıcılığı baltayabileceğini, insan aklını saçma sapan tekniklerle sınırlandırabileceğini dusunuyor olduğum kurs. senaryo tekniğini iki saatte anlatsalar, geri kalan haftalarda best seller nasıl olunur konulu makaleler mi okuyacaklar merak konusu.
 • aristoteles zamanından bu yana 36 temel kurgu modeli vardır. bu modeller birbirine çok benzer bir mantıkla olay örgüsünü genişleten, çeşitli gizlerin belli bir kronolojide açıklanmasıyla okurun, izleyicinin dikkatini anlatılan olay üzerinde tutan metodların verimli kullanımını sağlar.
  yazarlık kurslarına giden insanlar yazar olmayabilirler ama çok iyi birer okur, izleyici olurlar.
  cam ustaları gibi, cama üflenen nefes içlerinde varsa o işçiliği güzel sürahileri yapabilirler, aksi halde yalnızca camın ısıtılmasını, eğilip bükülmesini detaylıca bilen kişiler olurlar, o kadar.
  piyasada çok sayıda yazarlık kursu, semineri vs. vardır ancak bu kursları veren insanların büyük bir bölümü yazma disipliniyle içli dışlı değildir, hatta yazarlığın daha çok kartpostallarda görünen "cool yazar" tripleriyle yürütülen işler olduğunu düşünürler. bu yüzden kurgunun doğasını yerli ve dünya edebiyatından örneklerle, dantel gibi ince ince işleyerek anlatabilen insanlar kendilerini hemen belli eder.

  senaryo yazmak için gerekli vasıflara sahip olduğunuza inanıyorsanız, zihninizde uzun yıllardır bir kitap yazma düşüncesi varsa, sizi hareketlendirecek, zihninizin karanlık bölgelerini aydınlatabilecek bir rehbere ihtiyaç duyuyorsanız bir deneyin derim.
 • ankara’da iyi bir yazarlık kursu arayışında olanlara farkındalık yazarlığı atölyesi’ni tavsiye ederim. aslında bir kurs veya eğitimden ziyade bir atölye çalışması demek daha doğru olur. yalnızca atölye katılımcılarının yazılarıyla oluşturdukları, iki ayda bir çıkan bir dergileri de var.

  tüy dergi: https://www.farkindalikyazarligi.com/…likyazarligi/

  kayıt olmak için: https://www.farkindalikyazarligi.com/…rlikatolyesi/