şükela:  tümü | bugün
  • kapanan finkafe sosyal ağının yaratıcıları tarafından oluşturulmuş, twitter benzeri yerli sosyal ağ. oluşumunda emeği geçen bir arkadaşım tarafından tavsiye üzerine indirdim, kurdum, kaydoldum. ilk izlenimim paylaşımların %90 'ı akp sempatizanlarına ait. yerli sosyal medya ağlarının oluşturulması önemli, tabi özgür olabilmek şartıyla. izleyip göreceğiz.
  • sosyal medya özellikle son 10 senedir hayatımızın vazgeçilmezi oldu. türk yazılımcıların sosyal medya yorumu ise yazbee

biraz twitter, biraz instagram aşırı kolay kullanım tam bir sosyal medya uygulaması.
    özellikle 2010 yılından beri her yaştan insanın ilgisini çeken sosyal medya platformları arasında da rekabet her geçen gün kızışıyor. bu süreçte inovasyonu başaran, insanların hayatını kolaylaştıran uygulamalar bir adım öne çıkmayı başarırken, buna ayak uyduramayanlar yavaş yavaş piyasadan siliniyorlar. belki yakında facebook bile hayatımızda olmayacak. sosyal medya pazarına yeni ve hızlı bir giriş yapan yazbee, inovatif bir düşünce ile bir çok platformun özelliğini tek adreste buluşturmayı başararak özellikle gençlerin ilgisini çekebilir ve bu dünya devleri platformlarının arasında yer bulabilir.

ilk bakışta bir mikroblog gibi gözükmesine rağmen yazbee, içinde barındırdığı kategorilerle sosyal medyanın kişiselleştirilmesini sağlamış gibi duruyor.
    benim en çok dikkatimi çeken özelliklerden biri diğerler sosyal medya platformlarında olmayan “beğenmeme” opsiyonunu. millet olarak hiçbir şeyi beğenmediğimiz için çok tutabilecek bir özellik gibi geldi (beğenmeyenin kim olduğu gözükmüyor ama), dilenen paylaşımlar için “yoruma kapalı” opsiyonu sayesinde rahatsız edici yorumlardan kullanıcıları koruyor.

eksik olarak gördüğüm kısım her hangi ise henüz bir gelir paylaşım modeli oluşturulmamış. artık internettin en önemli gelişim konusu içerik oluşturmaktır. içerik üreticileri ile birlikte oluşturulacak bir gelir paylaşım modeli hem yeni üye motivasyonu hem de sadece izleyici/okuyucular için kullanmak için iyi bir motivasyon kaynağı olabilir.

üye olmak için yazbee
  • hakkında haberler çıkmaya başlayan sosyal medya. objektif olmak gerekirse uygulama arayüzlerini ve kullanılabilirliğini başarılı buldum. kategori olayı gerçekten iyi bir inovasyon olmuş.
  • üreticisinin, yatırımcısının, yazılımcısının vs gözünden durum farklı olsa da, kullanıcı gözüyle, "yerli ve milli" vurgusu yerine sunduğu/sunacağı yenilik ve farklılıkların ön planda tutulmasının kendileri adına çok daha avantajlı olacağını düşündüğüm yeni nesil sosyal medya şeysi.

kullanıcıya cazip gelen bir arayüz ve kategori takip etme, gönderiyi beğenmeme gibi kendine has ve ilgi çekebilecek özellikleriyle ilk bakışta başarılı gözüküyor. isim duyurma aşamasında bunların ön planda tutulması; "yerli ve milli bir sosyal ağ" olarak halkın büyük bir kesiminde haklı gerekçelerle oluşabilecek olumsuz bir ön yargıya yer bırakmayacağı gibi, yukarıda bir entryde bahsedilmiş olan tek tip kullanıcı profilini de ortadan kaldırıp her kesime daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır.
  • bugün itibariyle tam olarak hayatına başlayan yerli sosyal medya. arama motoru sonuçlarında başlık altı spotunda ilgi çekici bir yazı bulunan sitedir.

--- spoiler ---
    yazbee. bir devlet düşünün ki, kendi besleyip büyüttüğü terör örgütünün kendine yaptığı darbe kalkışmasına göz yumup, sonuçlarından dibine kadar istifade ettikten sonra...
    --- spoiler ---

ekran fotoğrafı
  • bir şeye yerli ve milli vurgusu yapılıyorsa o ürün ya da hizmetten uzak durmak lazım.

bakın yerli üründen demiyorum. "yerli ve milli" vurgusunu ürün satmak için kullanan tayfayı bildiğimiz için diyorum.
  • türk girişimci ve mühendislerin geliştirdiği yerli sosyal medya platformuymuş kendileri.hedefleri 30 milyon kullanici çıktıkları bu zorlu yolda başarilar.
  • haberlerle kendi pr çalışmasını yapmaya başlayan yerli sosyal medya platformu. inşallah sonu 'devrim arabaları' gibi olmaz. tamam çok büyük bir şey beklediğim falan yok da en azından uluslararası platformlarda boy göstereceğiz bir ağımız olsun. ulan dünyadaki tüm sosyal medya platformlarını sömürürken bizim neden yok ki. bari bu gol olsun!

*tabii türkiye çıkış noktalı olması yurt dışına pazarlanmasında sorun çıkaracaktır. ahh bee yurt dışı merkezli olsaydınız ya.
  • yerli ve milli sosyal medya uygulaması.

veriler turkcell serverlarında duracakmış. direk gidip silivriye başvursak daha kestirme olur. bu konuda ekşi sözlük bile daha güvenli. en azından sözlük savcılık isteyene kadar duruyor. *

link
  • cortlayip duran bi site. mantık güzel ama içerik olmayınca sarmiyor. yıllar önce ekşi varken uludağa girmek gibi.