*

şükela:  tümü | bugün
 • zeki demirkubuzun 4. filmi. camus'un yabancısından uyarlama nefis bir film. filmde musa hayata karşı kayıtsız kalarak müthiş bir kişisel tepki mekanizmasını sunuyor önümüze. bir demirkubuz filmi daha ne diyelim..
 • 9 kasım,yani bugün gösterime girdi.sabah ilk seansa gidebilmek için erken kalkmak durumundayım...
 • öztürkçe sözlüklerde kader sözcüğünün karşılığı olarak bunulabilecek, latin edebiyatında "stultum facit fortuna, quem vult perdere", yani “yazgı, mahvetmek istediği kişiyi aptal yapar” biçiminde çevrilebilecek özdeyişe öznelik eyleyişi fena halde yakışık alan sözcük.
 • demirkubuz un kendini belli ettigi bu 4. film yine iyi yine basarili.
  yalniz su konunun altini cizmek gerekiyor sanirim film yabanci nin bir uyarlamasi yada adaptasyonu degil.yalnizca esinlenilerek cekilmis.birebirlik beklenmemeli diye dusunuyorum.
  yasayan-yasananlarin portresi ve gundelik yasam hicbir yonetmenin elinden bu kadar gercekci cikmiyor denilebilir.
  hayata kendisinin bir katkisi olmayacagini dusundugu icin olaylara karsi ilgisiz ve kayitsiz kalan musa, insani ozelliklerini de yavas yavas kaybeden,hem mudahele hem de savunma mekanizmasi olmayan insan bicimini sergiliyor.
  demirkubuz bir roprtajinda :
  inaclarinin arzularina ters dustugunu soyluyor.ve aslinda inancli bir insan olmak istedigini belirtiyor.ama "2 ara bir dere"yi ima ederek kafasindaki karisikligi ortaya koyuyor.
  kanimca yazgi da bunun urunu olan bir sorgu, bir tarafsizlik , bir arayis ve bir cevap bulma yeltenisi.
  karanlik uzerine oykuler in 2. 3. cusunu arzuyla ve ilgiyle beklemekteyiz.
 • 13. ankara film festivali'nde zeki demirkubuz'a en iyi yonetmen (itiraf'la birlikte galiba?), zeynep tokus'a en iyi kadin oyuncu, engin gunaydin'a en iyi yardimci erkek oyuncu, serdar orcin'e de umut veren yeni erkek oyuncu odullerini kazandiran film.
 • - benimle evlenir misin?
  - farketmez.

  seklinde enfes bir diyalogu ve daha nicelerini barindiran zeki demirkubuz filmi.
 • diyalogların anlaşılamadığı,özellikle zeynep tokuş'un konuşmalarını güçlükle anlayabildiğim;fakat buna rağmen çıkışında insanı düşündürten film.
 • zeki demirkubuz'un albert camus'un 'yabanci' adli romanindan uyarladigi bir film ama bence olmamis,filmin en can alici yerlerinde seyirci guluyordu vede anlasilmaz bi kasvet hakim filme,olmamissssssssss
 • bahsediken diyalogun tam hali soyledir:
  kiz-benimle evlenir misin?
  erkek-(hic istifini bozmadan, tvye bakarak) olur
  kiz-beni seviyor musun?
  erkek- bilmiyorum, sevmiyorum galiba
  kiz-o zaman niye evlenmek istiyorsun?
  erkek-farketmez...
hesabın var mı? giriş yap