şükela:  tümü | bugün
 • carl faulmann tarafından yazılıp 1880 yılında viyana'da basılan kitap. tüm yerkürenin, tüm zamanların yazı göstergeleri ve alfabeleri alt başlığı ile türkiye iş bankası kültür yayınları tarafından kasım 2001 tarihinde türkçede yayınlanmıştır. çevirmeni ıtır arda'dır.
 • seneler evvel aldigim halde hala zaman zaman kurcaladigim nefis kitap. sanirim bilinen butun yazi sistemleri, alfabeler mevcut.
 • son baskısı ocak 2015'de basılmıştır. ilginç ve güzel bir kitap. dünya üzerinde bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün alfabeleri kolaylıkla bulup görebileceğiniz bir nevi başucu kitabı. hatta daha da ileriye gidip kendi kendinize "mısır hiyerogliflerini bile buna bakıp bakıp bir şekilde çözerim ben" diyebilirsiniz.*

  bütün alfabeler demiştim ancak küçük bir sürprizi var bu kitabın o da içerisinde göktürk/orhun alfabesini barındırmaması.

  çok ilginç değil mi? sebebi de aslında bir o kadar basit:

  carl faulmann'ın eşi görülmemiş çalışması ilk olarak 1878 senesinde basıldı ve ardından gördüğü ilgi üzerine 1880 senesinde 2. baskısı yapıldı. ancak bildiğiniz üzere göktürk alfabesi 1889 yılında bulunmuş, 1893 senesinde dilbilimci vilhelm ludwig peter thomsen tarafından dünyaya kazandırılmıştır.
  bu çok ufak bir detay olup kitaba olan merakı engelleyemez. eğer ilginiz var ise gidip görün alın.

  güzelleme: kitabın ilk sayfasında "tanıtım amacıyla, kaynak gösterilmek şartıyla yapılacak kısa alıntılar dışında.." diye bir ibare var, ben de türkiye iş bankası kültür yayınları'nın bu uyarısını dikkate alıp ve affına sığınarak elimdeki kopyasından bir iki resim paylaşmak istiyorum ki bir fikriniz olsun :)

  mısır hiyeroglifleri

  asur babil

  eski türkçe

  kaynak: işbu yukarıdaki resimler türkiye iş bankası kültür yayınları'nın ocak 2015'te 6. basımını yaptığı carl faulmann - yazı kitabı'ndan alınmıştır.
 • geçen gün bu kitapla ilgili "gezegendeki tüm alfabeleri barındıran kitap" cümlesini kurdum. yazı göstergelerini ve alfabelerini demem gerekirdi şimdi kitabın ilk sayfasına tekrar göz atınca dikkat ettim. ama bir bilgi cümlesini bu kadar net kurabilmek bu kadar geniş bir alanda çok nadir gerçekleşen bir doğa olayı. cümleler genelde bilinen, kayda geçmiş. kayıtlardaki vb şeklinde kurulur. kurulmalıdır.
 • arşiv okumalarında el yazıları için kaynak olabilecek, latince öğrenirken yardımcı, sadece incelemesi bile zevkli carl faulmann kitabı.