• hatırlarmısın bilmem yıllar geçti üstünden
    yağmurlu bir akşamdı söyledim sevgimi ben
    belki yağmurdu bilmem süzülen gözlerinden
    utanmış, kızarmıştın, kaçmıştın gözlerimden
    yarınlar... yarınlar... bizim demiştin
    yazık oldu yarınlara avunurum anılarla
    hani nerde ümitlerim hepsi sanki bir rüya
    hani biz bir bütündük su ile toprak gibi
    döküldük dile düştük bir solmuş yaprak gibi
    tanrıdan dileğim bu sevenler sevilenler
    yarını bekleyenler olmasın bizim gibi
    yazık oldu yarınlara avunurum anılarla
    hani nerde ümitlerim hepsi sanki bir rüya
  • klasik bir ilhan irem parçası.fazlaca dinlendiğinde insanı önce melankoliye ,ardından depresyona sokabilme kabiliyeti olan güzel şarkılardan biridir.
  • başrollerini tarık akan ve selma güneri'nin paylaştığı, ilhan irem şarkılarıyla bezeli, ismini de yine ilhan irem şarkılarından birinden alan boşver arkadaş'ın film müziklerinden biridir.

--- spoiler ---

meşhur dayak sahnesinin hemen akabinde, esas oğlan ve esas kız, deniz kıyısında buluşurlar. hayır yani alev hala neden gidiyo anlamış değilim (evet, sığım ben) neyse fonda bu şarkı* ile, akıllara kazınan müthiş diyalog gerçekleşir;

alev: bütün yaptıklarım sadece seni kıskandırmak içindi.
    ferit: ya evlilik?
    alev: unutamadım.. bi türlü unutamadım seni.
    ferit: evliliği çok çabuk unuttuğuna göre, beni de unutursun, meraklanma.
    alev: hayatımda senden başka hiç kimseyi sevmedim ben. inan bana.
    ferit: parayı seviyorsun.

der ve ortamı terk eder.

--- spoiler ---
  • 45ligi yaklasik 1.500.000 adet satmistir.

kaynak: http://kopru.fisek.com.tr/
  • ilhan irem'in vurucu şarkılarındandır
  • sahibinin sesinde dinlenmesi muhtemel, en güzel ilhan irem parçası... "belki yağmurdu bilmeeeem süzülen gözlerindeeeen" aaah ahhh...
  • "yaşanmadan sahipsiz kaldılar, yaşanıp anı olamadılar..

yazık olan dün ler gibi onlarda çok ucuza satıldı, açık arttırmada bile bir değeri olmadı, antikadan bile sayılmadı.."
  • aynı zamanda adalı kız filmi ile birlikte en iğrenç filmler listemde zirveye oynayan başyapıt. başrolleri kadir inanır (tayfun) ve nuray belbükek (gül) paylaşır. nuray belbükek ki kendisi bu filmdeki olağanüstü performansından olsa gerek bir daha herhangi bir filmde karşımıza çıkmamıştır. sözlükteki büyük bir boşluğu kapatmak için sinemada new age akımını başlatan, polanski'nin "bana ilham veren üç filmden biri" dediği yazık oldu yarınlara'nın konusu aktaralım;

--- spoiler ---
    gül, bodrum'da yaşayan dekolte kıyafetler giymeyi seven genç ve neşeli bir kızcağızdır (bi de arada dalar kalır sebepsiz -ki bu sahneler genç sanatçılar için tam bir oyunculuk dersidir-) tayfun, kasabanın bıçkın delikanlısıdır (haliyle) ve içten içe gül'e karşı bir sevda büyütmektedir. lakin sevdiği kız açık saçık giyinmekte ısrar etmektedir. kasabada adı çok afedersiniz kaşara çıkmıştır.
    bu arada gül'ün ilginç bir özelliği daha vardır. kasabanın her yerinde bir grup erkek kendisine sarkıntılık etmekte, limanda, sokakta çeşitli mekanlarda sıkıştırıldığında etrafını çeviren erkekler arasında itilip kakılmaktadır. tahminen beş sahnede aynı şekilde itilen gül, bu itiş sonucunda bir ivme kazanmakta ve taç çizgisine paralel dribling yapan ibrahim üzülmez gibi düz bir şekilde koşmaktadır.
    gene bir gün çember oluşturmuş bir grup adamın arasında itilip kakılan gül, tayfun tarafından kurtarılır. tayfun gül'e karşı duygularını itiraf ederken, "açık saçık giyinmesen seninle evlenirdim" gibi abuk sabuk şeyler söyler. gül yaklaşık 1.5 metre yüksekliğindeki kayaların üstünden denize atlayarak intihar etmeye kalkar. tabii başaramaz salak. tayfun bunu kurtarır, sahile çıkarır, ikisi bir sarmal olup, çakılların üzerinde kartopu misali dönerekten sevişirler ki bu sahneyi her gören "denizde boğulmadılar ama burada kesin ölecekler" der. öyle ki dönerken çakıl, taş cam ne varsa üzerinden geçerler.
    tayfun ertesi günü başka bir kasabaya gideceğini söyler. gül de gelmek ister. otobüste buluşacaklardır. gül yol üstünde otobüsü bekler. tayfun otobüstedir. tam gül'ü almak için yanaşırlarken yandaki iki kadının "a-a bak bu kaşar kimbilir nereye gidiyor. kime yamanacak gene" filan diye konuşmaya başlar. bunları duyan tayfun gururunun esiri olur ve şoföre seslenir: "durma kaptan"
    gül ortada kalır tabii, gider tayfunun kardeşiyle evlenir. tayfun düğüne gelir. düğün sonunda bir grup erkek yine gülün etrafını sararak dar alanda kısa paslar yapmaya başlar. tayfun gelir hepsini döver, filmin sonuna kadar kavga, dövüş, kan, gözyaşı aynı tempoda sürer.
    bu arada filme ismini veren ilhan irem'in yazık oldu yarınlara şarkısı üç sahnede bir çalınır. sinema sanatına yapılan eziyet, ilhan irem'in şarkısına da bulaştırılarak nefis bir harman yakalanır. öyle ki son sahneye kadar izlemekte ısrar edenler, filmin sonunu hatırlayamayarak lanetlenir.
    --- spoiler ---
  • ilhan irem' in unutulmaz şarkısıdır. şarkıyı dinlerken hüznün içinde kaybolursunuz. yarın artık bugün(dür)(bkz: attila ilhan) olmuşsa(bkz: yarın artık bugündür), o hüzünden çıkmanız da çok zordur.

http://fizy.com/#s/2x7wk5
  • güzel bir aşkın kötü bir sonla bitişinin şarkısı.
hesabın var mı? giriş yap