şükela:  tümü | bugün
  • bugün; bundan yaklaşık 4 ay kadar önce ‘’ciceklikontes.tumblr.com’’ isimli, tumblr hesabında 07.05.2016 tarihinde #60372800 no’lu entry’mde yazmış olduğum şiirimin benden izin alınmadan paylaşıldığını fark ettim.

merak ettiğim bazı şeyler var; mahlas altında yazdığım bir şiir kim olduğum bilinmediği için bana ait mi olmuyor yoksa birine ait bir şeyi ‘’izin alarak’’ kullanmak erdem olarak sayılmıyor mu artık?

(şiirimi alıp kendi tumblr bloğuna koyan kişinin adresi; http://ciceklikontes.tumblr.com/)

(şiirimi koyduğu sayfa; http://ciceklikontes.tumblr.com/…-başlayışını-kendi)

zamanla bloğunda bu yazıyı paylaşmadığını iddia edemesin diye hızlı resimsitesine sayfanın görüntülerini alıp koydum.

hızlı resim görüntüleri;

https://hizliresim.com/p60l5q

https://hizliresim.com/azl6nb

anlaşılacağı üzere bu kişi benim şiirimi 4 ay önce bloğunda paylaşmış,ben ise bu şiiri 07.05.2016 tarihinde yazdım.bu tarihten önce internette bu yazıya ulaşmanız mümkün değil.çünkü bu yazı bana ait.ve bu da yazının bana ait olduğunun kanıtı.

bu şiire kimsenin şu ana kadar ekşisözlük hesabım olan ‘’19gg91’’ ‘den başka bir yerden ulaşma imkanı yoktu.birinin benim ‘’geceye bir şiir bırak’’ başlığındaki entry’mi okumadan bunları yazması mümkün değil.madem ekşisözlüğü okuyorsun,neden bir kullanıcı hesabı alarak bana mesaj atıp benim yazdığım bir şeyi paylaşıp paylaşamayacağını sormuyorsun?ya da hiç değilse kendi bloğunda paylaşırken benim ekşisözlükteki kullanıcı adımı altına yazmıyorsun?

öyle yapmış olsan daha iyi niyetli düşünürdüm,hatta yazdığım bir şeyi daha çok insana ulaştırdığın için mutlu olurdum.ama bu durumda iyi niyetli düşünemiyorum.

birazdan aşağıda başka yazılarımı yazmak için açtığım instagram ve wordpress hesaplarımı paylaşacağım.fakat,benim herhangi bir tumblr hesabım yok hiçbir zamanda olmadı.yazı yazmak için açtığım hesapların hepsinde ortak olarak ‘gg’ ifadesi vardır.ha içinde her ‘gg’ ifadesi olan hesap bana ait değil.sadece aşağıda isimlerini yazacağım hesaplar benim.bugüne kadar ekşisözlükte bana ait diğer hesapları paylaşmayı gerçekten istemiyordum.çünkü;bu bana yazı yazarken bir özgürlük veriyordu,bunun gibi bir mahlas altında yazmakta aynı özgürlüğü veriyor tabii.ve ben bu konfor alanını seviyordum.kimseye bir şey ispat etmek zorunda değildim edebi anlamda.ne hissediyorsam onu yazıyordum.belki yazım yanlışı yapıyordum.belki gereksiz uzatmalara kaçıyordum.belki saçma sapandı yazdıklarım.ama benim özümdü.işte bu nedenle,bu olaydan sonra bana ait olana sahip çıkma kararı aldım.bu şiiir benimdir.tüm hakları da benimdir.çünkü,bu benim duygularımın ifadesidir.benim duygularımdan çıkmadır.bu kelimeler benim en minik özümdür.

ekşi'de cümle başları otomatik olarak küçük yazıldığı için küçük olur.
    benden izinsiz olarak benim şiirimi başka bir siteye kopyalarken küçük büyük harflerini bile değiştirme zahmetine girmeden kendi bloğunda kullanan kişi eminim buraları okuyacaktır bir gün.

bu yazının bu alttaki kısmını senin beni daha iyi anlaman için yazıyorum.

ben o şiiri yazdığımda bir bahar günüydü.yapmam gereken şeyler vardı,devam etmem gereken bir hayatım ve sorumluluklarım vardı ama ben tıkanmış gibiydim.gerçi hala öyleyim.

o gün hayatımda en sevdiğim 4 kişi yanımdaydı.ama ‘’o’’ yoktu.’’o’’ fiziksel olarak yoktu.’’o’’ çok uzaktaydı.ve ben kendimi sonsuzca yalnız hissediyordum.ben o an en sevdiğim kişilerin yanında bile eksiktim.buz gibiydi içim. en sevdiklerim gülümsüyorlardı ve bana dışarıdan bakıldığında ben de onlarla beraber gülümsüyordum. ama ben sadece o’nu özlüyordum. en sevdiklerimin varlığı bile o an yetmiyordu yani bana,anlayabiliyor musun bunu?bu şiir işte o duygudan çıktı.bu şiir belki bir gün;o benim yazdıklarıma rastlar ve benim kelimelerimi okur ümidiyle yazıldı.hani,belki gülümsetebilirim onu diye.

niye biliyor musun?o gülümsediğinde benim dünyamda yeni doğuşlar başlıyor.ben gidip o’nun yüzüne onu ne kadar sevdiğimi söyleyemiyorum ama belki benim sevgime bir yerde rastlar ve mutlu olur diye yazdım ben bunları.bu benim sevgim.o yüzden yaptığın doğru değil.bak bir şey daha söyleyeyim sana,biliyor musun şu anda ona çok yakınım belki 500 metre mesafe var aramızda ve bu durum sanırım önümüzdeki birkaç dakika için böyle.ama sonra bu birkaç dakika geçince bu değişecek.dahası şu anda bile yanında olmak isterken ve ona fiziksel olarak bu kadar yakınken ben onun yanında değilim.onun yanında olamıyorum.o’na söylemek istediklerimi tamamlayamıyorum.ne o izin veriyor buna ne de hayat.ama ben o’na sadece o olmadan onu özleyerek geçirdiğim baharları anlatmak istedim. o benim nasıl soğuk bir zindanda esir kaldığımı bilmiyor. bilse, belki anlamayı seçer beni ya da benden kaçmayı.bunun cevabını bilmiyorum.

ama, benim canım öyle yanıyor ki ben sadece yazarak iyileşmeye çabalıyorum.ve sende benim sevgimden çıkmış kelimelerimi çalıyorsun. bu yaptığın haksızlık. yazdıklarım saçma,eksik veya kötü olabilir ama bunlar bana ait.kullanmadan önce izin almalısın.

alttaki hesapların tümü bana aittir.birazdan bu şiirimi wordpress ve instagramdaki hesaplarımdan paylaşma kararı aldım.bu sitelerde paylaştığım yazıları iznim olmadan lütfen kullanmayınız.

ggword.wordpress.com
    ggswordsblog.wordpress.com
    instagram için;@ggswords
    ve tabii bu 19gg91 isimli ekşisözlük hesabı bunlar benim hesaplarımdır.

not:eminim hesaplarımı gündeme getirerek popülerliğimi arttırmak amacıyla böyle bir hikaye uydurduğumu düşünenler olacaktır ki çok haklılar sonuçta bir mahlas altında yazıyorum.nasıl biri olduğumu bilemezsiniz.ama durum böyle,olanları uydurmuyorum.şiirimi yayınlayan tumblr hesabı bana ait değil.o hesabı ben açmadım ve açan kişiyle de bir ilgim yok.ama bunu ispat edebilecek kadar da bilgisayar yetkinliğim yok.

aslına bakarsanız hesaplarımı birbiriyle ilişkilendirilmiş biçimde paylaşmaktan keyifte almıyorum.evet,hesap isimlerimi kendime kolaylık olsun diye yakın şeyler seçmiştim ama hesaplarımı paylaşmak özgürlüğümü azaltıyor bir yerde.

ama bana ait bir şeyin izinsizce bir blogta paylaşılmasına da susmak istemedim.o yüzdende yazı yazdığım tüm hesaplarımı açıklıyorum.ve burada yazdıklarım bana aittir.bir başkasına değil.bir şairden eğer alıntı yapacaksam mutlaka adını paylaşıyorum.ben kendime ait olmayan şeyleri paylaşmıyorum.

belki,yazdıklarımı seversiniz,belki saçma bulursunuz ama beni iyileştiren bir tarafı var yazmanın.o yüzden buna devam edeceğim.ha sonuçta paylaştığın şeyi tumblr’daki bir kişi paylaştığında yazdığını daha çok kişi gördü sevgin çoğaldı diyebilirsiniz ama sorun şu; bu benim yazımdı ve benim iznim alınmadı ve altında ekşi sözlükteki kullanıcı ismim dahi kullanılmadı.ve belki de saçma bir olayı büyüttüğümü düşünebilirsiniz ama o gün o şiiri yazarken beni görmediniz.o kelimelerin bendeki değerini bilmiyorsunuz.bu kelimeleri şu an bile yeryüzündeki tek bir kişiye vermeyi nasıl istediğimi hissedemezsiniz.o yüzden belki de size saçma gelebilecek bir şey bende çok anlamlı.o yüzden de kendi kelimelerime sahip çıkıyorum.tek yapmaya çalıştığım bu.