şükela:  tümü | bugün
 • mahalle berberinden başka berbere traş olunmaz. olunsa bile belli bir süre berbere gidilmez ama yinede bir daha ki traşta mahalle berberine gittiğinizde kendisi durumu anlar ve bu benim kesimim değil tarzı tripler yersiniz.
 • yanında yaşı fark etmeksizin erkek olan kıza göz ucu ile bile bakılmaz. bazı mahallelerde kızın yanındaki erkek tanıdık olsa bile durdurulup hal hatır sorulmaz sadece baş ile selamlanır ve devam edilir. saçma gibi ama güzel gibide..

  mahalle bakkalından başka bakkala gidilmez mahalle berberinden başka berbere gidilmez mahallede manav varsa alış veriş ondan yapılır. marketlerden sebze meyve ise nadiren.
 • komşuluk diye bir şey vardır ve komşular birbirlerine hâl hatır sorarlar, selamlaşırlar ve yardımlaşırlar. bakkal deftere borç yazar, berber para çıkışmazsa canın sağ olsun der, manav bir meyva fazla koyar poşete bu da benden olsun der. kapıda kalırsın çilingir çağırmana gerek yok alt komşunun evinden arka bencereye çıkarsın komşun yardım eder. gece çocuğun hasta olur üst komşun arabasını verir ve paran var mı diye sorar. bayramlarda cıvıl cıvıl çocuklar gelir kapına yalnızlığını bozar sevinirsin. kapın çalar aşure gelir kandil simidi gelir. berber de tanır seni manav da bakkal da komşuların da.
 • büyük şehirlerde ne mahalle kültürü ne de kuralı kaldı çocukluk hatıralamarımızda kaldı çoğu şey...
  *mahallenin büyük abi ve ablaları her daim *küçükleri korur ve kollardı, küçükler de saygıda kusur etmezdi.
  *yaz akşamları kapı önlerinde bahçelerde oturulur çekirdek yenirdi, çocuklar da sokakta oyun oynardı.
  *kışa doğru komşunun kapısına yıkılan kömür berabere parçalanıp kömürlüğe beraber taşınırdı.
  *kışın komşuda toplanılır çay patlamış mısır eşliğinde sohbet edilirdi akabinde portakal mandalina yenir kabukları da sobanın üzerine bırakılarak güzel birmkoku vermesi sağlanırdı.