şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yazılımın temelinin matematik, fizik ve diferansiyel denklemlere dayandığın bilmeyen insanların, açmanın hayallerini kurduğu bölüm. ayrıca bu bölümün bulunduğu üniversitelerin olduğu ülkenin başında olan insan php+mysql+apache ile de facebook vs. gibi sitelerin yazılabileceğini düşünüyor.

edit: lan işlemcilerin temeli ikili sistem bi kere. iki for bir if yazınca sayısal bilimlerle ilişkisi kesiliyor, ingiliz dili ve edebiyatı'na dayanıyor yazılım sanki. matematik olmayacak diyor utanmdan.
  • insanla uğraşmamak için seçtiğim meslek. derdini tane tane söyleyince mutlaka anlıyor seni bilgisayar denilen elektronik dişliler sistemi.
  • benim deneyimim dahilinde stresli iştir diyebilirim. kağıt üzerinde "ya ne olacak sadece bilgisayarlarla uğraşıyorum" diye görünse de aslında işin büyük kısmı insanlarla geçer. sorun, büyük ölçüde, zamanla alakalıdır. genelde, bu işi hakkıyla yapan insanlar da var onlara değil sözüm, proje sorumlusu patrona sevimli görünmek adına olmayacak vakitlerde biteceğini vaadeder projenin. sizin önünüze öyle bir zaman çizelgesi ile gelinir ki her gün suçluluk duygusu ile biter, "yetişmeyecek" denilerek. bunun üzerine hızlı yapmaya çalışırsınız, bu suçluluk duygusu kişisel ilişkilerinize yansır - depresyona girersiniz antidepresana başlarsınız, dolayısıyla yazdığınız kod hatalarla dolu oluverir. zira rahat kafa olmadan neyi nasıl düşünüp ifade edeceksinizdir ki?

dahası yaptığınız işin kıymeti de olmaz. yaparsınız, hatalı veya hatasız, hatasız işlerinizde herhangi bir beğeni olmaz ama hatalı işler size fırça olarak geri döner. hadi diyelim fırçalanmadınız, iyi bir patronunuz var, siz kendiniz suçlu hissedersiniz; yaptığınız işi sorumluluğuyla yerine getirememenin stresi koyar size. bir de önüne gelen kendini yazılım geliştiricisi olarak addettiğinden kendinizi kıymetli bir iş yapıyor gibi hissetmezsiniz, bir dişlinin parçasısınızdır alt tarafı. karar alma mekanizmasında bir göreviniz yoktur, itirazlarınız - yazılım ile alakalı itirazlarınız - duymazdan gelinir ve tam da itiraz ettiğiniz şeyi yaparken bulursunuz kendinizi çünkü maaş alınıyordur ve faturalar ödenmelidir.

çözümü var mı bilmiyorum, ben bulamadığım için bu sektörden ayrıldım açıkçası. çözümünü bulabilen de beri gelsin anlatsın nedir.