şükela:  tümü | bugün
  • kullanılan programların yeni sürümlerini takip eden bazı kişilerde* görülebilecek takıntıdır. kullanılan programın yeni sürümünün çıktığı duyulur duyulmaz ne yenilikler olduğu umursanmadan hemen indirilip kurulur, yenilikler program yüklendikten sonra kurcalanarak keşfedilir. bazen yeni sürümün eskisi ile uyumlu olmadığı durumlarda bu hastalığa küfredilir bir daha yapmamaya yemin edilir ama tabii ki buna uyulmaz. çok fazla program kullanan kişiler için işkenceye dönüşebilir.

ilaç olarak üzerinde çalışıyorsa dokunma yazan duvar kağıdı etkili olabilir.
  • bu tip insanlarda bir de yazılım sürüm arşivi yapmak gibi bir takıntıya rastlamak da olasıdır. kullandıkları herhangi bir yazılımın hemen her versiyonu arşivlerinde mutlak surette saklı bulunur. ve bu bir süre sonra onlar için gurur meselesi haline gelir. bu durumun en önemli ve galiba tek faydası, şuursuzca güncelledikleri yazılımların sorun çıkarması veya uyumsuzluğu durumunda, onlara bir önceki versiyonae kolayca, aramadan etmeden geçiş imkanı sunmasıdır.
  • sabahleyin bilgisayarini acar acmaz kullandigi butun programlarin yeni versiyonu var mi diye kontrol etmek. bir nevi mukemmeliyetcilik.
  • indirilen yeni versiyonda pek bi yenilik olmayınca hayal kırıklığı yaratır. oysa bi görünümü değiştirilmiş olsa, bikaç küçük ama etkili özellik eklense tadından yenmez.
  • olaya birde ters tarafından bakmak gerekirse, flashgot ekibinde de var bu hastalıktan. dikkat edin bir kaç haftada bir 256 kb'lik bir update yayınlarlar, versiyon 0.0232 iken 0.0242 olur, haftaya 52 olur, öyle devam ederler. maksatları sitelerine hit çekmek gibi görünüyor.
  • genelde bilgisayarını ve içindeki yazılımları yeni sürümler ile hızlandıracağını sanan boş zatların** kurtulamadığı hastalıktır. ama bu hastalar bilmezler ki genelde yazılımların yeni sürümleri değişen ve ilerleyen bilgisayar tekniği göz önünde bulundurularak daha ileri sistemlerde çalışacak şekilde tasarlanır. e hal böyle olunca kişi kasım kasım kasılan bilgisayarının yüklü programlar listesine bakıp "ne de güncel bilgisayarım var" diyerek kasım kasım kasılır... ayrıca yazılımların "kendinden güncelleme"* seçeneğinin düzenli aralıklarla interneti tarayarak ve arka planda çalışarak bilgisayarı yavaşlattığı da gözardı edilen bir gerçektir. başta denildiği gibi kurtulması zor olan bu hastalığın acılarını azaltmak için en azından yazılımların "automatic update"ini kapatmak yaralı olacaktır. zat çok istiyorsa girer internete bakar teker teker...

(bkz: doktora tezini entry olarak girmek)*

beni akıllandıran durum:
    (bkz: #12135165)
  • gece üçe kadar bilgisayar başında oturtur, sabah yataktan çıkmadan telefonda google play store'da update var mı diye kontrol ettirir. bu illetten kurtulmak için laptopta otomatik update'e geçtim ve play store kısayolunu ekrandan kaldırdım elim gitmesin diye. hadi bakalım.
  • cep telefonu, bilgisayar, mp3 çalar, fotoğraf makinesi ve kullandığım bilumum elektronik alette yaşadığım hastalık. yazılım geldiği an stabil mi değil mi, ne yenilikler getirmiş, kaç mb vs hiç bakmadan yüklerim. yüklemezsem içimde kalır çünkü, rahat edemem biliyorum.
  • sadece yazılım güncelleme başlığına yazacaktım. ama öyle bir başlık olmayınca aslında ucundan burasının da mantıklı olduğunu düşündüm.
    neyse. konu tesla motors'un s serisi araçlar için ota yazılım güncellemesi yayınlacak olması. belki ilk değildir bilmiyorum. ama ben şimdi gördüm ve komik geldi. bir zamanlar (çok değil 7-9 yıl önce) microsoft araba üretse ne olur falan diye fwd mailler dolaşırdı. "çalışmazsa inip binmek gerekir", gibi geyikler olurdu içinde. bu durum şimdi tesla için de geçerli mi acaba? arabaya biniyorsun. hastaneye gideceksin acil. araba update yapıyor :)) şaka bi yana tabii ki bu şekilde yapmıyordur güncellemeyi. ama komik yine de. araba için yazılım güncellemesi gelmiş. yenilikler neler acaba? daha hızlı mı gidecek (yine geyik yapıyorum) hım belki yeni dashboard temaları gelmiştir :) ilginç. ilgili tweet.
    https://twitter.com/…musk/status/577100755427061760
    "tesla press conf at 9am on thurs. about to end range anxiety ... via ota software update. affects entire model s fleet."

bu arada "autopilot mode" geleceği konuşuluyor bu update ile. bir de geyik var tnw'de. secret code filan olacak mı diye :) anlaşılan bi ben böyle maraka yapmıyorum demek.

tnw'deki yazıyı bitirmeden, twiti görünce yazmaya başlamıştım. son paragrafı aktarmam şarj oldu:
    the update will also bring a redesigned interface with improved functionality, so your car will look a little prettier on the inside too.

bi de tesla diyormuş ki otomatik park gibi özellikler zaten araçların yapabileceği şeyler. ancak henüz "enable" etmedik.
    yok mu lan şunları "kıracak" bir hacker team!