şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çoğunluğunuzun bildiği üzere matbaa, avrupa'da kullanılmaya başlandığı tarihten yaklaşık 200 yıl sonra osmanlı devleti' nde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. aslına bakarsanız daha öncesinde, ülkeye getirilmesine rağmen hiç baskı yapma şansını bulamamıştır. buna bir sürü neden sayabilirsiniz, ama esas neden ise hattatların işsiz kalmamaları olduğu varsayılır.

  ve bu olay belki de, osmanlının yıkılış sebebidir. çünkü avrupa bu sayede bilim, teknik ve sanat çok hızlı bir şekilde yaygınlaştırıken, osmanlı devleti bu konularda çok gerilerde kalmıştır.

  şimdi benzer bir durum yazılım konusunda ülkemizde görüldüğü kanaatindeyim. amerika ve avrupa neredeyse tüm gelecek planlarını yazılım ve teknoloji üzerine kurarken, ülkemizde ufak tefek girişimler hariç herhangi birşey yapılmamasının cezasını gelecekte çok pahalı ödeyebiliriz. bundan yaklaşık on yıl önce dünyanın en büyük 10 şirketi petrol şirketleri ve bankalar iken, bugün yerlerini bilgi teknolojileri şirketleri almıştır. gelecekte muhtemelen bu makas daha da açılacaktır.

  bu konuda bir kaç tane örnek vermek istiyorum. cryptocurreny alanında, isviçre de bir vadi kuruldu, silicon vadisi benzeri, kripto şirketlerini içinde barındıran bir vadi. muhtemelen gelecekte cryptocurrency nin yaygınlaşması ile bankaları ile ünlü isviçre, bu konuda da dünyada öncü olmayı hedefliyor. crypto-valley

  ülkemizde hala yerli araba yapalım konusu tartışılırken, bir çok ünlü otomobil markası, volkswagen, mercedes, bmw vb., yatırımlarını sürücüsüz araba teknolojisine kaydırmış durumdalar. techworld. bana göre yerli araba yapmak yerine bu teknoloji de öncü olmanın yollarını araştırmak gerekir. çünkü çağımızda mesele product yapmak değil, mesele framework yapmak. bilgisayar örneği gibi varsayabilirsiniz, bilgisayar parçalarını birleştirip, casper, exper olmak değil, mesele işlemci üretip intel olmak.

  hepimiz çok bildiği israil. şu anda yaklaşık 4300 startup faaliyet gösteriyor. metrekareye düşen startup sayısında silicon vadisinden sonra şu anda ikinci durumdalar. nypost

  evet tarihten ders çıkarıp matbaa da düştüğümüz hataya tekrar düşmeden, doğru yolu biran önce bulmalıyız. dünya çok hızlı değişiyor, biran önce inşaat inşaat inşaat demekten vazgeçmeli ve yazılım yazılım yazılım demeliyiz. yoksa gelecekte bedelini çok daha ağır ödeyebiliriz.

  ek olarak özgür demirtaş hocanın reçetesine de şuraya koyalım.

  --- spoiler ---

  yazılım türkiye'nin en öncü yatırım yapması gereken alan. çünkü ilk yatırım maliyeti düşük. ağır yatırımlar yerine bu alternatif seçilmeli.

  --- spoiler ---

  yazılım yazılım yazılım

  edit: imla
 • öncelikle devletin başına, yazılımdan bahsettiğinde bön bön bakmayacak tiplerin geçmesi lazım.
 • yazılım geliştirmek bizim kurtarıcımız olan bir konu. yukarıda biri ilk yatırım maliyeti düşük demiş. doğru ama eksik. hem ilk yatırım maliyeti düşük hemde ilk yatırım ulaşılabilir. kodlamaya başlamak için eli yüzü düzgün bir bilgisayar ve internet bağlantısı yeterli. bunlar diğer iş fikirlerine göre ilk yatırımı çoğunlukla daha kolay.
  bizim en önemli sıkıntımız ingilizce. yazılım geliştirme yada tasarım, ürün geliştirme sektörlerinde at başı olmuş yazılımların hem arayüzünü hemde yardım dosyaları ingilizce ve ülkemizin son 16 yıllık eğtim plansızlığı içinde insanlarımıza ingilizce öğretemedik. eğitimde 16 yıl kaybetmek demek 2 nesil demektir ve insanlara ingilizce eğitimi vermek bu saatten sonra neredeyse imkansız. bu nedenle 80 milyona ingilizce öğretmeye çalışmak yerine sektöründe öncü en fazla 50-60 yazılımın türkçe sürümünü ilgili firmasına çıkartırmak daha mantıklı. kullanılacak yazılımların türkçe olması konusunda çaba sarf edilmeli. bir kısmının arayüzü kısmen türkçe olsa da yardım dosyaları hala ingilizce. autocad, rad studio, ms visulal studio, java netbeans, android studio, matlab, libreoffice, popüler birkaç linux ( ubuntu, mint, fedora), solidworks, 3dmax, blender ilk aklıma gelen yazılımlar. yazılım işinde diplomadan çok yaptığın işler önemlidir. devlet diploma verme amacı yerine öğretme amacı güderek youtube de her yazılım için ayrı bir kanal açıp bilale anlatır gibi yazılımları anlatmalı. sertifika vermese de olur. mesela c# geliştiricisi arayan işveren sertifikaya değil daha önce yaptığın, sana referans olacak işlere bakar.
  yazılımda neler yapılabilir konusunu merak edenler hindistan örneğini inceleyebilir. türkiye de otomotiv endüstrisi ne ise hindistanda da yazılım sektörü aynı şey. ineğe tapıyorlar diye dalga geçtiğimiz kişiler yazılım geliştirme sektöründe avrupa ve abd de her köşe başını tuttular.
 • türkiye'deki sosyal adaletsizliğin ve sınıf kavgasının yegane çözümü yazılım geliştirmektir. arada okullu, alaylı muhabbeti yapan dangalaklar çıkacaktır hiç birine kulak asmayın onların tek derdi istemeden de olsa ülkedeki çarpık düzenin devam etmesidir.

  yazılımcı olmak o kadar ulvi bir durumdur ki, aklı başında şirketler(türkiye'de çok fazla yoktur), yöneticiler ne okuduğunuza değil, ne yaptığınıza ve ne yapabileceğinize bakarlar. yani kazanan bilginiz ve zekanız olur.

  hemen başlayın...

  (bkz: kod yazmaya başlayacaklara tavsiyeler)
  (bkz: #73591307)
  (bkz: yeni başlayanlar için javascript öğrenme klavuzu)
 • şöyle bir fark var bence, yazılımda bireyler özgür. yani isteyen kişi istediği kaynağa bağlanıp kendini ve özgün bir yazılım geliştirebilir.

  burada asıl nokta vizyonlu bireyler yetiştirmek, vizyonu olmayan bireylerden çıkacak ürünlerin ana fikri "abi öyle bir şey yapalım ki facebook gibi olsun" oluyor. buradan da artık en fazla çıkan "yerli youtube pikniktube" falan olabilir. vizyon sahibi insan zaten yazılımda olan üretim imkanını görüp buna sarılır gayrı yalan.
 • çin 6 yasindaki cocuklara kodlama egitimi veriyor. meali 10 yil sonra bir yazilim ordusu geliyor.
 • problem yazılım üretecek kişiyi çıkartmak değil, problem vizyon eksikliği. bu ülkede müthiş yazılımcılar zaten var, ortamı oluşsa gidenlerin çoğu da geri döner.

  fabrika değil bu, on yüz bin milyon yazılımcı üretin beş sene içinde diyemezsiniz. altyapısını verirsiniz ama yazılımcı olacak olan olur zaten. amaçları fireyi azaltmak. yani hindistan, çin örnekleri falan çöp.

  şu an son 7-8 senedir inşaata akıtılan paranın %20’si, %30’u yazılım startuplarına, yeni fikirlere, yeni projelere aktarılmış olsaydı şu an bambaşka bir türkiye’de yaşıyor olurduk.

  problem türkiye’de yazılım yapan insanların, bir dakika oturup fail edebilecekleri bir proje ile bile uğraşamamaları. sürekli geçim sıkıntısı, hayat derdi, zart zurt.

  hala çok geç değil.
 • uzun zamandır böyle güzel başlıklar görmüyoruz.
  güzel bir tespit yapmışsın ancak burda bir devlet görevlisinin, bilişime bakış açısını görebilirsiniz.

  otomasyon, yazılım ve robotik sistemler üzerine yatırım yapan ülkeler, milli geliri yüksek ve belirli refah düzeyine ulaşmış ülkeler. bizim bu alanda yatırım yapıp, teknolojik atılımlar yapmamız gerek.
  maalesef ülkemiz bilim, teknoloji alanında hep geriden geliyor. inşaat ve beton yapmaktan başka birşey bilmiyoruz. bunu başarmak istiyorsak, eğitim sisteminin değişmesi ile başarabiliriz.
  temennim o ki; yarınlarımız güzel olsun..
 • birine geç kalan diğerine de geç kaldı. matbaaya geç kalışımızı hattatların işsizlik korkusuna attık da bu yazılım işine neden geç kaldık? hatırladım, bilgisayar teknolojilerinin öne çıktığı 80’ li yıllarda biz biraz meşguldük. devrim falan derken darbe gelmişti.
 • biz yazılımı nitelikli şekilde yapabilmek istiyorsak, 10 sene evvel farklı ülke devlet başkanları yazılım konuşuyorken, kodlama bu ülkelerin müfredatlarına giriyorken sessiz kalmamalıydık.

  peki.

  bir gün bir mütefferrika çıkar gelir, matbaayı getirirse, geç kalmış olsa da ona geç kaldın! yapma mı diyeceğiz? bence yapılan her yatırım desteklenmeli. geç kaldın, sen yapamazsın tarzı yaklaşımlardan kaçınılmalı.

  zararın neresinden dönersek, kârdır.