şükela:  tümü | bugün
  • yıllardır evden çalışmış, freelance daha doğrusu ürün geliştirip internet üstünden satış yapmış bir yazılımcı olarak, ilk defa son bir kaç senedir yazılım sektöründe maaşlı çalışmayı düşünmeye başladım. bunun için de neler yapabilirim, kendi çapımda sürekli öğrenmeye, araştırmaya, akademisyenleri falan dinlemeye başladım. bu son bir kaç senede daha önce hiç duymadığım bir çok şeyi duymaya ve önemini anlamaya başladım: design patterns gibi.

kendi yaptığım programlarda bir çok düzensizlik vardı, yeter ki işi görsün satayım mantığındaydım, daha sonradan güncelleyeceğim zaman daha zor olması dışında da çok fazla bir problemle karşılaşmadım ama nihayetinde tek başımayım ve bir kişinin geliştirebileceği türden şeyler geliştirdim. sektör'de ekip çalışmasına çok yatkın olmak gerektiğini anladım.

bu sektör'de çalışan insanların tecrübelerini ve tavsiyelerini dinlemek istiyorum, programlamaya bu alanda iş bulma amaçlı sıfırdan başlayan kişilere de yardımcı olacak şekilde özellikle c#, .net alanında listeler halinde neler öğrenilmesi gerektiğinden bahsedilse güzel olur: veri yapıları ve algoritma, yapısal programlama, fonksiyonel programlama, nesne yönelimli programlamanın önemi, mvc mimarisi, tasarım kalıpları vs. gibi.
  • yazılım ve türkiye birbirine o kadar uzaklar ki tavsiyem singapur'a gitmendir.