şükela:  tümü | bugün
 • olmayan durumdur.

  proje vardır ve projenin teslim tarihi. 1 günde bitireceğin projeye 15 gün süre almışsan 14 gün taşak keyfi yapıp son gün bitirebilirsin. ya da ilk gün bitirip 14 gün sırf ibneliğine son güne kadar teslim etmeyebilirsin. kafamıza göre takılıyoruz yani. neden çünkü yavşağız biz canımız nasıl isterse öyle takılıyoruz götveren götleri kalkık ibneleriz. dur lan burası o başlık değildi.
 • 09:30-17:00 şeklinde olan mesai saatidir.

  genç stajyerler eqlesin.
 • yazılım şirketlerinin mesai kavramı yoktur. bu kadar kısa ve nettir.
 • x işini y süre'de z maliyetine bitireceksin. bunu bilmeyen bir bt şirketi iflas etmek mecburiyetindedir. bu işlerde de mesai kavramı olmaz.

  bir proje vardır. süresi 10 gündür ve 3 kişi tahsis edilmiştir. isterse 9 gün boyunca yatsınlar ama teslim tarihi geldiğinde belirlenen kalitede ve istenilen biçimde işi teslim etsinler umrumda olmaz.

  bir proje vardır. süresi 10 gündür ve 3 kişi tahsis edilmiştir. bu projeyi 3 günde bitirsinler ben bu ekibe 3 proje daha dayıyayım derseniz bt şirketi iflas etmek mecburiyetindedir.
 • şirketten şirkete değişmektedir elbette. bazı şirketler 9-6 mesaisi isterken bazıları ek mesai yapma hatta hafta sonu işe gelme konusunda baskı yaparlar. arada esnek mesaiye izin veren şirketler de var elbette. bu şirketlerde belli bir saati doldurmak kaydıyla gidiş geliş saatlerine karışmazlar. nadiren işi yaptığın müddetçe ne zaman çalıştığına karışmayan şirketler de vardır. ben home office çalışan bir yazılımcı olarak son kesimdenim ve esnek mesainin sınırlarını zorlamaktayım. işi yetiştirdiğim müddetçe karışanım edenim yok.
 • burada herkez 1 günlük ise 15 gun süre alir 14 gun yatarsin demiş ama turkiyede malesef 20 günlük projeye 10 gun verilir yapacaksin denir.ayriyetten firma calisana mesai yaptirmak istemez mesai masraftir.evden bedavaya calissana der.**
 • yoktur.

  normal mesai bitiminde eve giderseniz tembel ve çalışmıyor olursunuz. saatlerce mesai yapıp sabahlarsanız çok çalışıyor olursunuz. ancak hiçbir şekilde fazla mesai ücretini alamazsınız.

  size hiçbir mantıklı veriye dayanmayan bir proje süresi tahsis ederler. çoğu zaman mantıklı bir süreden çok uzaktır. nasıl yetiştireceğiniz size kalmış. firmalar çoğu zaman aslında altından kalkabileceğinden çok daha fazla iş alır ve hiç biri zamanında yetişmez. aman müşterinin tadı kaçmasın diye projeden verilen tavizler sonrası gelen ek işler de pastanın çileği olur.
 • mesela ben her seferinde 5 te çıkarım en geç.