• diğer hıyarların para ödememesi için sektörü ayakta tutmaya çalışan boncuk gözlüler.
  • yasadisi is yapmamak bir yana, bir yazilim urununun gelistirilmesinin nasil stresli bir surec oldugunu bilen, en basitinden emege deger veren insanlardir; kimileri tarafindan hiyar yerine konulmak pahasina*.
  • yazılıma para vermekten legal olarak kaçınmak için bir göz atınız (bkz: gnu)
  • bir yazılım üreticisi olarak benim kırmızı çizgim o yazılımdan para kazanılmasıdır.

mesela benim yaptığım bir ticari yazılımı, bir öğrencinin evinde o yazılımı öğrenmek için kullanması, ya da bir ev kullanıcısının yazılımımı sadece kişisel işleri için korsan olarak kullanmasını asla umursamam. ama benim yaptığım yazılım ile para kazanılıyorsa o zaman iş değişir. çünkü ev kullanıcısı ya da öğrenci benim yazılımımın müşterisi değildir ve onların yazılımımı korsan kullanması benim yazılımımın pazarını etkilemez.

ancak bir potansiyel müşterinin korsan yazılım kullanması, hem potansiyel müşterilerin yazılımı almak yerine korsan kullanmaya yönlenmelerini sağlar. hem de mevcut ödeyen müşterileri psikolojik olarak rahatsız eder ve kendilerini yazılıma para veren hıyarlar gibi görmelerini sağlar. bu durum da bana ve yazılımıma maddi olarak zarar verir.

gördüğüm kadarıyla büyük şirketler de aynı kafadalar. microsoft'un bugüne kadar ev basıp, korsan windows yüklü bilgisayarlara el koyduğu görülmemiştir ki bilgisayarınız internete bağlandığı anda microsoft bu ürünün korsan olduğunu ve hangi ıp'den hangi ısp'den internete çıktığını tespit ediyor. tek tek ev kullanıcılarının peşine düşseler, korsan kullanıcının bilgilerini alıp dava açmaları savcılıktan ısp'ye yazılacak bir yazıya bakar. ama problem bu ev kullanıcıları değildir.
  • milyarlarca para cezası ödeyen ve senelerce hapis yatan hıyarlar olmayı tercih etmeyen hıyarlardır.
  • (bkz: #6394161)
  • bir işin kurallarına uymanın yani sahtekarlık yapmamanın neredeyse suç sayıldığı ülkemizde hıyar olarak nitelendirilen aslında gayet normal insanlardır.ama maalesef ben bu hıyarların arasına giremedim henüz.
  • yazılıma para vermeyen hıyarların, o yazılımın üretim kaynağını sağladıkları için, varolduklarına şükretmeleri gereken hıyarlardır.
  • uzun süre emek verdiği yazılımları bedava vermek yerine bu emeğin karşılığını istemeyi tercih etmiş insanlar hakkında söylendiğinde ise "sen otur kod yaz senelerce eşşekler gibi, bu yazılım benim hayatımı kolaylaştırsın, eskiden 1 günde yaptığım işi 10 dakikada yapmamı sağlasın, ben de sana harcadığın bu çabanın karşılığı olarak tarrağın başını vereyim" anlamına da gelir.
  • muhtemel bir; kendini bilmez, toto$ free software yanlisi slogani.
hesabın var mı? giriş yap