şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: programci)
  (bkz: coder)
 • "ne iş yaparsın, mesleğin ne birader ?” sorusuna verdiğim cevap.
  bilgisayar kuşağının çok girdili mesleği. öğretmenlikten sonra (ya da önce emin değilim) en çok insan kaynağı bulunan (matematikçi,istatistikçi,bilimum muhendis, maaşı az teknik öğretmenler vs vs ) ekmek kapısı.
  gerekleri ; yaratıcı kişilik, 1-0 dan oluşan düzlemsel dünya ,matematik.
  denirse de inanmayın asıl gerekleri; sürekli ekrana bakarak mal mal oturabilme vede kallavi göbektir. (bkz: yalandan kim ölmüş)
 • (bkz: çilekeş)
 • gunumuz gomulu sistemlerinde atraksiyonlarin cogu yazilim seviyesinde yapildigi icin, en cok mesaiye kalan muhendis gurubu bu arkadaslardir. sistemde bir hata mi var, ilk basvurulan kisilerdir bu bahtsizlar. sistemin buglariyla en cok bu arkadaslar ugrasir. hatta bazi insanlar yazilimcilara o kadar az guvenir ki, bir kablo yanlis takilip da sistem sacmalasa bile once yazilimi dogrulama ihtiyaci hissederler. dolayisiyla donanimci donanimi tasarladiginda isini bitirip kosesine cekilirken, yazilimci surekli ugrasir da ugrasir. isi hic bitmez. *
 • coder-programcı farkı kavgasına girmek istemeyenlerin tercih ettiği meslek.
 • yağız türk delikanlıları arasındaki en yaygın meslek.
  (bkz: hatuna yazılmak)

  edit: kanka smart ve bilimum yazılımcı arkadaşı tenzih ederim. siz kodlayın geri kalan koymaya devam eder.
 • sevgililer tehlikeli olabilir.

  siber alemde öyle elinizi kolunuzu sallayarak gezemezsiniz. gün gelir ekşi şifrenizi alır,, gün gelir facebook.

  heleki bu işlerden anlamayan bi muhasebeciyseniz, allah yardımcınız olsundur.
 • gördüğüm kadarıyla 3 tipi mevcuttur.
  alaylı: bildiğin liselidir. belli bir çerçevede hareket eder. bildiğini yapar değişik birşey istediğinizde gurur meselesi yapar, fakat kasayımda yapayım demez. iletişim kurmasıda zordur.
  alan içi mezunlar (bilgisayar müh.yazım müh gibi): işlerini iyi yapabilirler, uzun süredir bu işle uğraştıkları için işleriyle bağlantıları bıkkınlık seviyesindedir, işlerine konsantre değildirler eğer belli bir sıkıntıları varsa işlerine bağlarlar, zaten 3-5 seneye kariyer değişikliğine giderler.
  alan dışı mezunlar(matematik, fizik): işini özveriyle öğrendikleri için daha sıkı bağlıdırlar, yaratıcı ve üretkendirler. temel diller (ve gerekesiz) hakkındaki bilgi eksikliği bu familyanın karakterterisliklik özelliğidir.
 • "küçük network'leri biz yarattık" insanı.
  koca koca gazetecilerle, köşe yazarlarıyla görüşme ayarlarsınız, bunlarla ayarlayamazsınız.
  asosyal, gıcık, itici yaratıklar. en azından benim gördüklerimin, görüştüklerimin hepsi öyle.
  edit: "bizim kitabımızda birilerine değer vermezsin! yetki verirsin! access... kapiş?" diyen az sayıda sevimli de mevcut.
 • sosyalleşme ve zaman yönetimi konusunda çoğunlukla başarısız kişidir. (bkz: genelleme)