şükela:  tümü | bugün
633 entry daha
  • lan olum 15 senelik developer olsan noluyor ? biz meslege basladigimizda mobile app mi vardi, angular mi vardi,react mi vardi ? json bile yoktu lan.

kisaca 6 ayda gayet iyi proje gelistirecek seviyeye gelebilirsiniz arkadaslar, architect olmayiver aq, birak yegenim diyen architect olsun. ya da sende zamanla gelistir kendini.

her koyun kendi bacagina.

yazilimcilara tavsiyem ielts 8 seviyesindeyseniz avustralyayi da listeye ekleyin pr 189 u arastirip, avrupadan artisi cok,tek eksisi uzak olmasi zannimca.
  • gencler yurtdisi olarak hep avrupa veya amerika'yi gormus ancak yurtdisi bundan ibaret degil. ortadogu, uzakdogu hatta guney afrika marketlerine adim atarsaniz, ozellikle global sirketlerde baska ulkelere transferlerin onunu acabilirsiniz.

hatta buralardan amerika gibi ulkelere uluslararasi tecube ile sirket uzerinden transfer oldugunuzdan , green card'a basvurunuz farkli kotalardan degerlendirilip (eb1 )6 ayda cillop gibi greencard'a sahip olabilirsiniz.

ufkunuzu acin, her baslangic yahsi bati'dan olmak zorunda degil.
  • önnot: diplomalı falan değilim. yazılımı kendim öğrendim, internetten araştırarak. öğrendiğim dönem bu işe günde 10 saatten fazla süreler ayırdım. geçen gün yazılımı öğrnediğimi düşünüdüğümün birinci senesinde yaptığım siteyi buldum. onu refere ederek değil bir yerde işe girmek, kendimi rezil ederdim sadece.

ama o siteyi yaparken hissettiklerimi de biliyorum; "oh be öğrendim bu iş, ne istersem yapabiliyorum" diye düşnüüyordum. halbuki işin gerçek yüzü o değil. yazılım bir işi yapmak değil. bir işi doğru yapmaktır. hiç kimse işi doğru yapmayı öğrenme tecrübesini 6 ayda edinemez. junior olarak bir işe girebilmek için, bir şeyleri yanlış yaptığını anlamaya başlaman lazım en azından. yoksa junior falan olamazsınız. uzatmak istiyorum, ama uzatamam.

dediğim gibi; bu işe günde 7-8 saatinizi ayırmak zorundasınız. bunu ayırırsanız 6 ayda en azından mesleği öğrenebilirsiniz. ama 6 ayda yazılımcının y'si bile olamazsınız.

6 ayda yazılımcı olamazsınız.
    azimli sıçan beton deler, ama 6 ay çalışan yazılımcı olamaz.

6 ayda yalnızca yazılımın ne olduğunu anlarsınız.
    junior olabilmek için, bir şeyler yapabilmiş olmanız lazım. 6 ayda hiç kimse hiçbir şey yapamaz. hele günümüzde hiç mi hiç yapamaz.

6 aylık süreçte front end developer; html, css, javascript mi öğrenecek? bunun üstüne react mi vue mu öğrenecek? 6 ayda html, css, javascriptin anca operatörlerini öğrenirsiniz. daha bir sonraki aşama için ne öğrenmeniz gerektiğinin kararını bile veremezsiniz. öğrenmeye çalışsanız 6 ay da bu sürer.

6 aylık deneyimle girdiğiniz işyeri, sizi stajyer olarak işe almadıysa işten çıkartır. yazılım, bilgisiz personelin diğer personellerin zamanından çaldığı bir alandır.

1 sene sonunda olabileceğiniz tek şey, kendinize bir blog sitesi yapmak, basit bir kurumsal website yapmak veya %100 statik bir application yapmak olur. bunların da piyasada hiçbir değeri yok.

1 sene öğrenci olursunuz,
    2 senenin sonunda stajyer olursunuz,
    bundan sonraki süreçte junior olmaya başlarısnız ve tüm bu süreçte yaptığınız iş sayısının fazlalığı ve kullandığınız güncel teknolojilere göre de eli yüzü düzgün işlere başvurmaya başlayabilirsiniz.