şükela:  tümü | bugün
  • ucuzluktur.
  • 21. yüzyılda hala yapılabiliyor olması beni düşüncelere gark ediyor.

şahsım adına yazım hatasını yapandan çok daha büyük eziktir bunu yapanlar...

not: yazım hatası, imla hatası demektir...
  • sozlükte yazım hatası yapana acımazlar felsefesine sahip yazarlar tarafından verilen ayardır. bunu verenlerin pek çoğu "senin kuracağın cümleye de... anlatacağın fikire de..." diye başlamadan önce yazım hatası görünce klavyeye bakmak eylemini gerçekleştirseler de eğri oturup doğru konuşalım "dahi anlamındaki de" gibi "ilgi eki ki" gibi kurallara riayet edilmeyen bir yazıya gözünüz ne kadar tahammül edebiliyor? tamam bu ülkenin eğitim sistemi belki herkese matematiği öğretmedi ama internet bu kadar yaygınlaşmadan önce en azından okuma yazmayı öğrettiğini düşünüyordum ama yanılıyormuşum.

o değil de yazım hatası üzerine entry girmek gerçekten zor zanaat. insan kendisini kod adı: kılıçbalığı* filminde 60 saniyede üstelik değişik eylemlerin* de etkisi altındayken 1024-bitlik kodu kıran adını hatırlamadığım kafasına silah dayalı hollywood * korsanı gibi hissettiriyor.

not: ayardan kastım boş beleş bakınızlardan ziyade daha içten gelen, daha kişinin kendisine özel; eksiye basmak gibi, yazarın dikkatini söz konusu hataya çekmek gibi eylemler. ancak kasten yapılmamış bir yazım hatasına dikkat çektiğimde "sana ne lan?" şeklinde bir tepki alırsam gidip altına (bkz: kitap okumuyorum eksikliğini hissetmiyorum) koyabilecek kadar da çamura yatabilirim, demedi demeyin.
  • türkçe'yi bir kendileri düzgün kullanıyorlarmış gibi bir fikre sahip bu kişiler anladığım kadarıyla. herkesin aklı da dili de kendisine yeter bilmiyorlar oysaki. tuşa basamazsın , kafan güzeldir ya da uykulusundur olamaz mı? iyi niyetin türkçe'ye mi yönelik gerçekten? bu kadar iyi niyetli misin? bsg arkadaşım. tdk'da yoktu bu. pardon.
  • bir kişi yazım hatası olan bir entry giriyor. ardından 10 kişi bu yazım hatası üzerine döktürüyor. nedir yani, bir türkçeyi doğru kullanan siz misiniz? veya her zaman hatasız mı yazıyorsunuz? ya da insanları kendinizce rezil ettiğinizi düşündüğünüzde zekanız mı artıyor?

insan gibi mesaj atın arkadaşa uyarın o zaten edit'leyip düzeltir. biz de sizin çöp entry'lerinizle zaman kaybetmeyiz. bir, sadece bakınız yazıp espri kasan furyaya, bir de bu yazım hataları üzerinden girilen gereksiz entry'lere sinir oluyorum.

edit: bir arkadaş yabancı kelimelerde ekler virgülle ayrılır dedi, ayırdık. bakın isteyince oluyor.
  • özelime zaman zaman selamsız destursuz gelip.. o öyyyyle değill böyyle minvalinde ayar verip çıkanlara tek kelime ediyorum.
    -tamam
    peki düzeltiyor muyum..
    inadına,hayır!
  • ahh dostum, hepiniz eğitimsiz veya eğitimli cahillersiniz. ama ben öyle miyim? küçük burjuva olarak sınıf atlama aşamasındayım, işte delilim: dili çok güzel kullanıyorum, hem avrupa'ya tatile de gidiyorum. ama sizin gibi dili yanlış kullanan böcekler yüzünden ait olduğum geçmişimi unutamıyorum. ahh dostlarım bu sözlük de çok bozdu. herkezcahil. ama bir üst sınıfa daha atlasam hiç işim olmaz bu sakalet ve gabavet ( osmanlıca da var bende) yuvasında. hem çocuğum olunca ona piyano hocası da tutacağım. türkü de neymiş ıyyyy çok pişmiş et kokusu gibi. et dediğin az pişer hem yanında ona uygun içkisi olur. söylerdim de alamazsınız şimdi ): hem size hem de sizinle yaşamak zorunda olduğum için kendime acıyorum.

arkadaş durumu çok iyi anlatan bir alıntı yapmış.

• ucuzluk olarak nitelendirilmiş ancak okulda her iki senede bir baştan sona tekrar gördüğün konularda da bir zahmet hata yapma. eğer acil olarak açılması gereken bir başlıksa elbette bu tür hatalar mazur görülebilir. buna rağmen yazılan girdiyi kontrol etmeden özensizce paylaşım yapmak asıl ucuzluktur.
  • şu kısa filmde örneği görülebilecek tiptir.

iblisli film
  • içeriğe değil şekle odaklananların yapacağı bir iş.

"sen önce dişlerini fırçala" tarzı gibi geliyor bana...

yazım yanlışı bir veri midir? veridir. ancak öncelik içerikte olmalıdır.