şükela:  tümü | bugün
 • bir ay değil, bir yıl değil, tam bir ömür boyunca çok da karmaşık olmayan bir kurallar bütününü öğrenemeyen insanlarda eksik olan şeydir.

  bu kişilerin ya umursamaz ya da umarsız olduklarını düşünüyorum. umursamaz olanlar konuya gereken önemi vermedikleri için, umarsız olanlar da zeka geriliği veya beceriksizlik gibi nedenlerle öğrenemiyorlar.

  tamam herkes kapüşon, komodin vb. nispeten zor ve az kullanılan sözcükleri doğru bilmek zorunda değil ancak noktalama işaretlerini kullanamayan, hala deyil yazan, herkez diyen, telefonunu şarz eden, elbiselerini gardolaba asan insanlar var. hiç düşündünüz mü gar ve dolap arasında nasıl bir alaka olabilir ki bir araya gelip kelime oluştursunlar?

  tek ihtiyacınız biraz merak, öğrenme isteği ve emin olmadığınızda tdk.gov.tr sayfasına gidip bakmak. rica ediyorum, saygılarımla.
 • ilgi, özen ve önem eksikliğidir.

  herhangi bir çalışma ortaya konarken kompozisyon önemlidir. bir peyzaj çalışmasında, bir müzik eserinin oluşturulmasında veya bir tabloda, ahengi sağlayan renkler, notalar, bir düzen mevcuttur ki bunun aksaması, özellikle o işin ehli bir değerlendirici söz konusu ise, rahatsızlık verir.

  beyaz renkte bir apartmana baktığımızda fonu maviye boyanmış veya diğerlerine göre çıkıntılı bir balkonun verdiği görsel rahatsızlığa benzer şekilde ortaya konan bir yazıda da yer alan yalan yanlış kelimelerin ve özensiz kullanımların varlığı, ister istemez kişide fazla umursanmadan, öylesine yazılmış bir yazı hissi uyandırır. örneklerden gidersek; pek tabii tablo tablodur, müzik eseri müzik eseridir ya da apartman apartmandır. gelin görün ki kompozisyonda yanlışlık varsa hissedilir.

  insanla ilişkili bir alan, gerekli özen gösterilmez ise yıpranır. bu insan ilişkilerinden tutun da insanın yaşam alanına kadar böyledir.

  türkçe'yi meramını anlatacak bir araç olarak görenler de, 8500 yıla köklerini dayayan ve geçen süreçte en mükemmel halini almış olan bir tarihi esere yaklaşır gibi yaklaşanlar da pek tabii olacaktır. bir tarihi eserin üzerine sprey boyayla aşkını haykıranlar da var, ki o eser o insan için pek bir şey ifade etmemektedir, o tarihi eseri o halde görünce canı yanan da... ayırıcı nokta ise kişinin kendini bu topluluklardan hangisine ait gördüğüdür.

  sosyal medyada alınan beğeni sayısının bile hassasiyette üst noktalara ulaştığı günümüzde ise varsın kimi insanların da hassasiyeti türkçe kullanımı olsun. zaten kimselerin vakti yok durup ince şeyleri anlamaya, değil mi ya? toprağın bol olsun gülten akın.