şükela:  tümü | bugün
 • yaz boyunca yagan tek yagmura, o yagmurun tum siddetiyle yagdigi yerlerden birinde ve disaridayken, disarida olmak zorundayken yakalanmak; kuru hic bir yer kalmamacasina islanmak, ayakta terlik olmasi hasebiyle olusan tum gollere girmek, akabinde klima calisan otobuslere binerek 1 saat yolculuk yapmak.
 • vantilatör, dondurma, ıslak saç, buzlu su gibi etkenlerin el ele tutuşup bünyeye kazık atmak istemesi sonucu oluşur.

  bol meyve, ılık ıhlamur, annenin yaptığı tavuk sulu çorba tarzı şifa vericilerle kısa sürede geçiştirilebilir...

  (bkz: yaz günü nezle olmak)
  (bkz: yaz günü hasta olmak)
 • yaz günü ofiste o vücut ayarı olmayan gerizekalıların klima ayarını da bozarak -10 larda çalışmak zorunda kalmak neticesinde insanın başına gelmesi anormal olmayan durum.
 • kışın hasta olmaktan bin kat beter bir durum bir kere ruh itibariyle mevsimin yapısına ruhuna ters hani kışın bir bunalım bir depresif takılırken hastalık kendi içinde durumu şık bile kılabilirken yani kabul edilebilinir görülürken yaz mevsimi öyle değil ki mevsim kendi içinde enerji barındıran insana da o enerjiyi veren bir mevsim belki bu yüzden de içindeki enerji klimalardan hava değişimlerindn hali kalmamış şaşkın bedenimizin enerjisiyle uyuşmadığından daha zor daha çekilmez geliyor yaz günü hasta olmak...
 • herkes sıcaktan şikayet ederken ve sapır sapır terlerken, sizin kat kat yorganların altına sığınmanıza neden olandır. ama kışa göre daha kolay atlatılır. en azından hava sıcaktır ve dışarı çıkmanız gerektiğinde 40 kere düşünmezsiniz. ayrıca kışın olduğu gibi titremezsiniz. tabi adam gibi dışarı çıkmak, insan içine karışmak varken niye yorganın altına hapsoldum düşüncesi bünyeyi psikolojik olarak biraz sarsar ama mevsimin verdiği canlılıkla kısa sürede atlatılabilir.
 • azıcık nezle bile olsanız, eger sesinize yansımışsa olay, klişelerden klişe begenmenize sebep olur bir de, en can sıkıcı kısmı bu bence.
  özellikle iş yerindeki tüm samimiyetsiz telefon görüşmeleri ististanız şu şekilde cereyan ediyor:
  -alo
  -aa sen hasta mısın?
  - evet ya biraz burnum tıkalı, nezleyim
  - bu mevsimde!?!
  - ya evet öyle oldu.
  - e tabi klimalı ortamlar cok fena degil mi canım, vah vah
  -ya evet öyle
  -dikkat etmek lazım. yazın da hiç çekilmiyor hastalık degil mi..
  - hı hı..

  hepiniz gidin yaa.. yormayın beni ya..
 • illet bir durumdur. tamam anlarım klimalar, gir çık dışarı, bir şekilde hasta olursun da; hasta olmak için bir vücut neden gömük 20 yaş dişini çektireceğin günü bulurki. al işte 40 derece izmir sıcaklığında bir elinde şiş yanağa koymak için buz, diğer elinde burun silmek için mendil. fareyi tutacak elim bile yok lan. hayır suratımın hali ayrı garip. yanak davul gibi şiş, burun kıpkırmızı; aynadaki bana benzemiyor lan. çok hastayım be sözlük çok...
 • durmadan havuza girip çıkan bünyenin havanın sıcak ama rüzgarlı olması sonucu yaşayabileceği durum. sonunda bir hafta, evde yatıp burun silmek ve 35 derece havada boğazınız yüzünden sıcak çorba içmekle biter. berbat mıdır? evet.
 • kışın hasta olmaktan daha kötü.yazın grip olunca ne kadar c vitaminli meyveye abansan ne kadar ilaç kullansan da hastalığı durduramıyorsun illa 2-3 gün yatıracak hava sıcak olduğu için bol bol terliyorsun sonra terin soğuyor hastalık tekrar ağırlaşıyor bu böyle bir kaç gün devam ediyor.kışın ise hava zaten soğuk soğuğa karşı kendini bir şekilde koruyorsun hasta olunca da ilaç alıyorsun daha az istirahatla daha çabuk iyileşiyorsun.uzun lafın kısası kışın üç kere grip olmak yazın bir kere grip olmaktan daha iyidir.
 • oruç tutuyorsanız;niyetlenip sabah kalktığınızda ortaya çıkmışsa; hem sıcak,hem de yaz yetmiyormuş gibi üzerine birde oruç eklenir..boğazda bitmek bilmeyen sadece sıcak bişeyler içmekle geçen gıcık,ardı arkası kesilmeyen öksürükle iyice içinden çıkılmayan durum haline gelir..